En baştan başlayarak hastanede geçenleri anlatalım. Merak eden birileri olabileceği ihtimaline binaen değil, bir iç dökümü, bir rahatlama olsun diye.

25 Aralık günü sabah işe giderken sol omzumdan başlayıp belime kadar devam eden ağrılarla neredeyse yolda yürüyemez oldum. Bir müddet Müftü mahallesi camiinde de dinlendim hatta. İşe gidince biraz dinlenmiş olmak iyi geldi sanırım, hemen acile gitmektense sevk alıp hastaneye gitmek daha mantıklı geldi, babamı aradım ve durumu izah edip sağlık karnemi getirmesini istedim (aslında hataydı bu, ne diye ortalığı ayağa kaldırırsın ki!), sonra ver elini hastane.

Acildeki doktora derdimi anlattıktan sonra hemen pnömotoraks dedi, hatta “hiç film çekmeye gerek yok, %100, ama yine de film çekelim” dedi yalnız bizler o dediği şeyin ne olduğunu bilmediğimiz için halen ne olduğunun farkında değildik.

Film çekildi, doktorun dediği diğer doktorlarca tasdik edildi, o sırada göğüs cerrahına haber verildi (bende göz kararmaları bu aşamada başladı işte, ne cerrahı, ne oluyoruz?), “hemen yatıralım, operasyonu yapalım” dedi, biri bana ne olduğunu anlatsın artık dedim.

Acildeki doktor durumu izah etti, akciğer zarının yırtıldığını, korkulacak bir şey olmadığını, bir tüp yardımıyla içerideki havanın alınacağını, 3-4 gün misafirleri olacağımı falan anlattı ancak ben bu sırada bir şey görmeyen, duymayan ve koltuğa yığılıp kalan bir ustayım 🙂

Servise çıkarıldım, ameliyathane kıyafetleri (yeşiller) giydirildi, sedyeye bindirildim (bütün bunlar o kadar çabuk oldu ki, anlatamam!) dışarı çıkarılırken annemi ve ablalarımı gördüm! (Annem ağlıyor vaziyette gelip bana sarıldı, ki ben o ana kadar oldukça rahattım ancak ondan sonra kötü oldum, sonra yine toparladım kendimi gerçi, bir de küçük ablamın beni sedyede ilk gördüğü andaki şaşkınlığı hala gözlerimin önünde!) Ya hu ne zaman haber aldınız, ne zaman geldiniz siz?

Lokal anestezi ile gerçekleştirilen kısa bir operasyonla göğüs kafesine bir hortum yerleştirildi ve içerdeki havanın tahliyesi bununla sağlandı. Her ne kadar lokal anestezi uygulandıysa da ameliyathanede hayli çığlık attığımı inkar edecek değilim. Doktora yumruk atmamam için ellerimin tutulduğunu da 🙂

3-4 günde iyileşmesi beklenen hastalık bende çok uzun sürdü e on üçüncü gün tüpten ayrıldım ancak. Öyle ki birkaç gün daha tedaviye cevap vermeseydim ikinci defa ameliyathane yolu görünüyordu bana, hatta ben kesin ameliyat olacağım kanaatine varmış kendimi hazırlamıştım bile.

Umudu kesmemek lazımmış demek ki.

Hastanede on üç gün geçirdim, bu on üç günde yedi oda ve sayısız oda arkadaşı değiştirdim. Kurban bayramını hastanede geçirdim, bayramın ikinci günü vali hastaneyi gezecek diye hastalara ve çalışanlara yapılan eziyet karşısında isyan ettim, hastabakıcılarla kavga ettim, vs.

Uyku hali dışında yatakta olmam doktorum tarafından yasaklandığı için koridorlarda volta attım durdum, balon şişirdim, yeni hastanemizin (ki emeği geçenlere teşekkür edelim, çok güzel bir hastanemiz var) hemen her yerini dolaştım can sıkıntısından ve mecburiyetten.

On üç gün nasıl oldu da kapalı bir mekanda kaldım, hayret ettim, hastalığı veren sabrı da veriyormuş demek ki dedim, diğer hastaları gördükçe şükrettim, ne kadar edebildimse…

Bugün kontrol için tekrar gittim, doktorum “sigara içmeye devam edersen, zaten tekrar etmesi muhtemel olan hastalığının tekrar etme olasılığını arttırırsın, ona göre davran” dedi, artık içmeyeceğim dedim ben de. Sigara ile kesin olarak ayrıldık, duyurulur. Bir daha bu eziyete katlanmak istemiyorum 🙂

Hastanede yatarken M. Hoca’nın getirdiği dizüstü bilgisayar ve internet erişim aparatları sayesinde birkaç gün de olsa iyi vakit geçirdim, hastalığımla ilgili internette bir şeyler okudum durdum.

Pnömotoraks ile ilgili gördüğüm en yanıltıcı bilgi, hortumun vücudunuzdan çıkarılırken duyacağınız acı kısmı ile ilgili. Hortum çıkarılırken o bölgeye anestezi uygulanıyor ve hiçbir şey hissetmiyorsunuz, acı çekildiği yönündeki bilgiler yalan efendim 🙂

Hastanede kaldığım süre boyunca her gün yanımda olan sevgili aileme buradan teşekkür edecek değilim, onlara gerektiği şekilde teşekkür ettim, buradan sevgili Sacid’e, teşekkür edeceğim ki kendisi bir an bile yalnız bırakmadı beni. Keza diğer blog-flickr arkadaşlarım hepatit, dj zonk, mihman, jonquille, diaspora’ya; her gün telefon ederek durumumu öğrenen Sherlock’a neşe kaynağımız darlandum.köm ekibinin kıymetli üyeleri fatih, ali, oğuz, arif dörtlüsüne de sonsuz şükranlarımı buradan sunmak isterim.

Yine burada isimlerini sayamayacağım kadar çok olan ve sürekli ziyaret eden herkese canı gönülden müteşekkirim.

Hastanede yatmanın kötü bir yanı da “neden şu gelmedi, ya da aramadı” sorununun kafanıza takılması. Rahatsızlığımı duymamasına ihtimal vermediğim iki arkadaşım ısrarla gelmedi ve aramadı ve çok üzüldüm. Şeytan, gelmeyen ve aramayanların listesinin yapımında çok yardım ediyor, bilesiniz 🙂

Reklamlar

 1. Enes Reyhan

  Tekrardan geçmiş olsun. Sigarayı bıraktığına çok sevindim 🙂

 2. Her işte var bir hayır, daha sağlıklı ustaya geçmiş olsun.

 3. ustaya geçmiş olsun 🙂

  sigarayı bıraktığın iyi olmuş. çektiğin sıkıntıları ve başlarsan çekeceklerini düşün bir daha başlama sigaraya.

 4. aramamak evet hoş bişi değil. affediniz.

 5. Geçmiş olsun, Allah yeniden göstermesin, yaşatmasın.
  Sigarayı bırakmanız ne iyi..Dilerim devamı gelir..Saygılarımla

 6. mandalina

  Allah tekrarını yaşatmasın azizim, hemşerim.

 7. bir ben

  bi ingiliz yazari söyle demis zamaninda (mana itibariyle): “sigarayi birakmak mi? hic sorun degil. bunu 30 defa basarmistim.”

  sahsim adina gecmis olsun diliyorum, Allah tekrar yasatmasin insallah..

 8. güher

  Geçmiştir ve bir daha gelmeyecektir inşallah…

  Mecburiistikamet’ten güher 🙂

 9. Allah cümlemize maddi ve manevi şifalar versin..

 10. Geçmiş olsun, sigarasız sağlıklı günler dileği ile…

 11. büşra

  merhaba ali bey
  öncelikle geçmiş olsun.
  ben tıp fakültesi öğrencisiyim ve pnömotoraks hakkında bilgi arıyordum.dolayısıyla sizin yazınıza yönlendirildim arama yaparken.fazlasıyla istifade ettim.en yüce kişi,insanlara faydalı olanlardır.çok çok teşekkür ediyorum.
  tekrar geçmiş olsun.

 12. Arif

  Ali belki de hastalığın bir işe yaramış olacak.kim bilir genç tıbbıye öğrencimiz büşra senin bu yazıların sayesinden ileride belki de bir çok hayat kurtaracak:P

 13. begüm

  Ben de bu hastalığı iki kez delinmek suretiyle geçirmiş biri olarak internette pnömotoraks geçiren insanların dertleştiği ve hastalığa karşı korunma yollarını paylaştığı bir forum,site vs. olmadığını görmüş bulunuyorum.Pnömotoraks tekrarlama riki yüksek bir hastalık.Yani bir kez geçirdim bir daha başıma gelmez diye birşey söz konusu değil.Bu nedenle olayın bir de paranoyaklaşma boyutu var.Dolayısıyla internet ortamında dayanışmanın hastalığı yaşamış birçok insanın psikolojisini düzelteceğine inanıyorum.En azından insanlar yalnız olmadıklarını anlayacaklardır.

 14. Ben buradaki yorumların hiçbirine cevap yazmayarak baya büyük bi ayıp etmişim, bu yüzden özür dilerim herkesten. Ve teşekkür ederim yine herkese güzel yorumlarınız, dualarınız için.

  Sondan başlayalım. Begüm Hanım size de geçmiş olsun. Bayanlarda az rastlanan bir hastalık diye duymuştum ama sizin başınıza iki defa gelmiş. Paranoyaklaşma konusunda kesinlikle katılıyorum size, gerçi şimdi toparladım epeyce ama, ilk bir ay özellikle çok feci takmıştım. Doktora da gittim acaba düşüncesini kafamdan atamayınca 🙂 Şimdilerde ise beni asıl rahatsız eden ağrılarımın yine başlaması (operasyon sonrasındakilerin). Böyley devam ederse yeniden doktora gitmek gerekecek sanırım 🙂

  Büşra Hanım, faydamız dokunmuşsa ne mutlu bize 🙂

 15. didem

  arkadaşlar ben de 3 kez pnömotoraks geçirdim ve ameliyat oldum allah düşmanıma bile göstermesin.

 16. Size de geçmiş olsun Didem Hanım. Yalnız ben iyice korkmaya başladım, ikişer üçer pnömotoraks geçiren buraya uğruyor 🙂 Bir defa pnömotoraks geçirip sonrasında normale dönen yok mu? 🙂

 17. seyda

  Ben de ard arda 3 kez pnömotoraks geçirdim.ilk seferinde 8 aylık hamileydim hayatımda hiç sigara içmedim ama benimde başıma geldi .İlk tüp takılmasından 4 gün sonra 2. yi geçirdim ve bebeğimi erken almak zorunda kaldılar doğumun 3. günü 3. yü geçirdim ve kızımdan ayrı 4 gün geçirdikten sonra hst.den çıktım.2 yıldır sürekli takip altındayım 1 kez daha olursa hemen tüp takılıp aml. yapılacak.Ben bundan korkuyorum yeni bi tüp takılmasına ya da aml.ta dayanacak gücüm yok.Bu 2 yıllık süre içinde annemi kaybettim .Rabbim kimseye böyle sıkıntılar yaşatmasın.Hepinize iyi günler….

 18. umay

  Geçmiş olsun.. Bende spontan pnömotoraks geçiren biri olarak ne çektiğini çok iyi anlıyorum. Yanlız benim durumumda tüpün çıkmasından 1 hafta sonra tekrar etti ve ameliyat olmak zorunda kaldım. Şimdi evde dinleniyorum ve birdaha tekrarlamaması için dua ediyorum..
  Tüm hastalara Allah şifa versin… İnşallah hiçbirimizinki tekrarlamaz..

 19. begüm

  Herkese ama özelikle de Şeyda Hanım’a tekrar çok geçmiş olsun.8 aylık hamileyken bir insan nasıl olur da o acıya dayanabilir aklım almıyor.Ben hastanede yoğun bakımda yatarken bu acıdan daha kötüsü olamaz diye geçirmiştim içimden ve şimdi Şeyda Hanım’ın yaşadıklarını öğrenince beterin beteri vardır sözünü bir kez daha hatırlamış oldum.Yani bir yandan dayanılmaz bir acı çekiceksiniz ve diğer yandan acaba çocuğuma birşey olur mu korkusuyla birleşen doğum korkusu ve sonrasında doğumun verdiği ağrı sızı ve tekrarlayan pnömotoraks..Gerçekten çok geçmiş olsun…
  Sizlere danışmak istediğim bir nokta var.İşim gereği eksi ve eksiye yakın derecelerdeki soğukta uzun süre kalmam gerekiyor.Konuştuğum birkaç doktor bu durumun hastalığımı tetikleyen hatta sebep olan bir faktör olduğunu söyledi.Yani hava keseciklerinin patlamısında yüksek sıcaklık farkına maruz kalmak da en az basınç farkına maruz kalmak kadar etkiliymiş.Sizlerin bu konuyla ilgili duyum ya da tecrübeleriniz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum.

 20. Mine

  3 gün önce abim rahatsızlandı bu hastalıktan, şuan için hala hastanede. 3 gündür delirdim bu hastalık neyin nesi diye ve bugün seach ettim ki, çok belalı birşeymiş. Dua ediyorum umarım iyileşir yarın çıkma ihtimalide varmış. İnşallah. Herkese gerçekten çok büyük geçmiş olsun. İnsanın sağlığından daha önemli hiçbir şey yok. Abime çok iyi bakacağım hiç üzmeyeceğim ne derse yapacağım yeterki iyleşsin ve bir daha tekrarlamasın. 🙂 Neden tekrarlanıyor ayrıca ne yapmak gerek ya da ne yapmamak gerek tekrarlanmaması için bilen var mı?
  Sağlıklı mutlu günler dilerim herkese.

 21. selcuk

  merhaba
  ben tıp fakültesi ögrencısıyım ve ıkı hafta once pnomotoraks gecırdım gecen gun tomografı cektırdım ve sımdı hocanın yanından gelıyorum tomografi sonucumu gosterdım ve hoca muhtemelen tekrarlıycak dedı.su paranoya olayı bendede sıddetle baslamıs durumda.Allah hıcbırımıze tekrar cektırmesın ınsallah

 22. Mine Hanım, ağabeyinize geçmiş olsun, Allah şifa versin. Selçuk Bey size de geçmiş olsun. Ben de tomografiden sonra kontrole gittiğimde, sağ akciğerimde ilerleyen zamanda olmasının muhtemel olduğunu söylemişti doktorum. Paranoya, evet, en basit ağrı bile “yoksa” dedirtiyor. Perşembe günü tekrar gittim doktoruma, göğsümdeki ağrılarımdam ötürü. “Kendini çok fazla dinliyorsun” dedi 🙂 Tamam dedim ama, gerçekten de ağrım var, ağrı kesici verdi yine, iki hafta kullanmamı söyledi, bakalım ne olacak. Bugün de sol omzum için gitmiştim, boynumda kiteçlenme olduğunu öğrendim. Uzun süre bilgisayar başında kalmamam gerekiyormuş. Hastaneye bi düşünce kurtuluş yok ordan sanırım 🙂

  Tekrar geçmiş olsun herkese, paranoyaklığa karşı çözüm önerileriniz varsa bekliyorum. Bir de herkes ikinci ve üçüncüyü geçirmiş. Hani bende bir defa oldu, ikincisinin de mhtemel olduğu söylendi ama buradaki yorumları okuyana kadar çok da tedirgin değildim ancak arkadaşlar korkutmakta çok yardımcı oldular 🙂

 23. Mine

  Ali Usta,
  öncelikle endişelenmeyin. tekrarlaması muhtemel birşey ama 1 kez geçiren ve birdaha geçirmeyen birkaç kişi tanıyorum. Sizde bu şanslı insanlardan birisiniz 🙂
  Abime gelince malesef bir daha akciğeri söndü ve hala hastanede 😦 Ona sizlerden de bahsettim güç vermeye çalıştım. iyileşen insanlar var dedim 🙂 Çok moreli bozuk onun moreli bozuk olunca benimde bozuk oluyor tabiki ama yapcak birşey yok şuan için. Yarın ameliyat olucak. Dua ediyorum. iyleşicek ve eve dönücek. Bu ameliyatı geçiren birileri var ise( umay ) , bana nasıl geçirdiğini ağrılarının olup olmadığını anlatırsa çok sevinirim. Yada abime nasıl yardımcı olabilirim. Çok korkuyorum.
  Hoşçakalın

 24. Tekrar geçmiş olsun Mine Hanım. Zor bir durum gerçekten. Ben ameliyat olmadım dolayısıyla ameliyat sonrası hakkında tecrübi bir bilgim yok ancak gerek ameliyat olma ihtimaline binaen doktorumdan öğrendiğim gerek ameliyat olanlardan duyduklarım kadarıyla hiç de telaş edecek bir durumun olmadığı.

  Ameliyatın yarım saat sürecek bir operasyon olduğunu, korkulacak bir şey olmadığını doktorumdan öğrendim. Keza ameliyat olanlar da aynı şeyi söylediler. O yüzden hiç telaş etmeyin, siz de iyi olun ki ağabeyiniz de rahat olsun.

  Allah şifa versin diyorum, umarım bir daha bu tür şeyler yaşamazsınız. Geçmiş olsun ağabeyinize tekrar…

 25. didem

  çok teşekkür ederm ali bey..insan ister istemez panik oluyo ben ilk pnömotoraksımı 2 sene önce geçirdim tekrarlayınca=( 1 ay öncede ameliyat oldum ama amelyat bu işin kesin çözümü olduğunu söylüyor doktorlar ama ben hala psikolojik tedavi görmeye dewam ediyorum.hala kurtulamadm korkusundan.bunu en iyi anlayacak sizler buraya yorum gönderenlerdir herhalde..
  bütün pnömotorakslılara geçmiş olsun..inşallah hiçbirimizn tekrarlamaz olsun çok kafaya takmamak lazım allah daha büyük dertler varmesin en azından çözümü olan bir hastalık..
  mine hanım abinize de geçmiş olsun. ameliyat olmak o tüpü canlı canlı taktırmaktan çok daha iyi o en azından acı duymuyosun..ben keşke ilk pnömotrkstan hemen sonra ameliyat olsaydm diyorum..iki kere daha o tüp acısını boş yere çektiğimi düşünüyorm ama neyse doktorlar daha iyi bilir=)))

 26. Mine

  Didem Hanım,
  Çok geçmiş olsun tekrar. Abim ameliyat oldu. Ameliyattan sonra İlk gün dayanılmaz ağrılar çekti. (önceden sigara içtiği için diye söylendi. )Çok zor günler atlattığınızı düşünüyorum. Ameliyattan sonra tekrarlama olasılığı için doktorlar %1-2 dediler. Yani çok az bir ihtimal bu yüzden korkmayın. 🙂 çözümü olan bir hastalık olması beni en çok rahatlatan yanı zaten ve haklısınız. abimde iyileşmek üzere dün ilk defa kalkıp yürüdü ve yemek yedi. sanırım çarşambaya kadar çıkar. Ameliyattan sonra iki tane dren takıldı. biri de dün çıktı çok şükür. 🙂 Ali beye de çok teşekkürler tekrar, böyle bir konuyu sitesine taşıdığı için. Çünkü hiç bir şeyi bilmeden ilk burdan öğrendim nasıl birşey diye.
  Sevgi ile.,
  Mine.

 27. vanessa

  Gecen sali nefes almamda sorun oldugu icin hemen acile gittim ve direk rontgene aldilar beni. ilk basta hicbir sey cikmadi. daha sinra tomografiye aldilar ve akcigerimde cok kucukte olsa hava boslugunu gorduler. Tup takmaya gerek duymadilar ama oksijen ve buhar tedavisiyle gecirmeyi basardilar. iki gun hastanede yattim ve agrisiz bi sekilde ciktim hastaneden… ama cikmadan once doktor kesinlikle sigaraya son vermem gerektigini ve sigarali ortamda kesinlikle bulunmamam gerektigini soledi. tamam sigarayi birakirim ama sigarasiz bi ortam yok. gece disari cikiyorum zaten her yer duman alti. butun arkadaslarim sigara iciyor. hatta icmeyen yok sanirim. bu hastaligim bir daha tekrarlayacak diye cok endiseleniyorum cunku hakkaten nefes alirken boyle bi aciyi cekmek cok kotu… ama yani sigarali ortamda bulunmamakta imkansiz sonuc olarak daha 20 yasindayim ve geziyorum… ya birsey olursa diye hep tetikteyim ama nereye kadar. dumanli bir ortamda bulunursam direk akcigerime birseyler oluyormus gibi hissediyorum ama aslinda olmuyor.. bir paranoyakliktir gidiyor…

 28. umay

  Tüm pnömotoraks geçirenlere tekrar geçmiş olsun.. Allah birdaha çektirmesin..
  Yaklaşık 1 ay önce ameliyat olan biri olarak şuanda gayet iyi olduğumu söyleyebilirim. Mine hn umarım abinizde iyileşmiştir. Ben ameliyattan sonra hastanede yattığım süre boyunca fazla ağrı duymadım diyebilirim. Ameliyattan 1 gün sonra direnide çıkarttılar oldukça rahatladım. Benim için sıkıntılı dönem hastane çıkışında oldu. Özellikle ilk 1 hafta dolaşmakta dahi zorlandım. Sonraları ağrılar hafifledi..
  Bende de bir paranoyaklıktır gidiyor. Ya diğer ciğerimdede olursa diye korkuyorum..

 29. öncelikle tüm bu yorumları yapan pnömotraks hastalarına acil şifalar diler ve birdaha nüksetmemesini alllahtan dilerim.. ilk olarak sağ ve daha sonra (3 yıl) sol ciğerde meydana geldi..insan nefes alamayınca,ve o müthiş ağrı yine bedenini sarınca ,üstelik bunu ikinci kez yaşayıp olacakları görmek insanı yıkıyor dersem abartmış olmam herhalde,böyle bi sitede yorum yazma fırsatını sağlayan ali beye cok teşekkürler,, hastalık hakkında bir kaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.özellikle 20 li yaşlarda,erkeklerde,uzun boylu ve zayıf kişilerde görülme ihtimali daha yüksekmiş,sigara tetikleyicisi olarak yine başrolde..hepimize geçmiş olsun..

 30. didem

  size de geçmiş olsun olsun vanessa çok haklısın ben de henüz 20 yaşında üniversite öğrencisiyim.dediğin gibi sigarasız ortam yok.ben de arkadaşlarımla hiç bir yere gidemiyorum bu yüzden..
  umay size de çok geçmiş olsun..ben de ameliyat olalı 2 ay kadar oldu..ama paranoyaklık boyutunda çok kötüyüm..diğer akciğerime olur mu diye çok korkuyorum.diğer akciğer için risk var mı bilgin varsa yazabiliir misin..
  herkese tekrardan geçmiş olsun allah bidaha göstermesin..

 31. Mine

  merhaba arkadaslar, ben Mine’nin abisiyim ve adım Onur 🙂 hepinize geçmiş olsun. Hastaneden çıkalı 2 hafta oldu. İlk tüp takıldığında hava kabarcığı kalmayana kadar balon şişirdim, ufleyerek topları havaya kaldıran oyuncak ile oynadım ve bol bol öksürerek akciğer dışında kalan havayı attım. Hava kabarcığı kalmayınca tüpü benden çıkartılar. Ve diyorum ki keşke çıkartmasalardı. Ertesi gun tekrar aynı şey başıma geldi ve 2. kez tüpü taktılar. Bir kaç gün sonra da ameliyat oldum. Uyandığımda o lanet tüplerden 2 tane vardı. Bir gun sonra birini sonuncusunu da 3 gun sonra çıkartılar. Şimdi iyiyim. Bu ameliyat ilk önce ağızdan yapılıyormuş. Drenlerden bahsetmiyorum o ilk aşaması. Ağız yoluyla akciğerlere ulaşıyorlar yani kapalı ameliyat eğer bu işi bu yolla yapamazlarsa 15 cm lik kesik ile vucudun yan tarafından operasyon yapıyorlar. Kapalı ameliyat yoluyla yani agız yoluyla akciğerde bulunan kacağı kapattıklarını bir kaç hasta da gördüm. Benim akciğerde yaygın bir şekilde bül (patlamaya hazır hava kabarcığı)bulunduğundan dolayı bu yolla benim ameliyatı denediler ama yapamadılar. Birde doktorumun bahsettiğine göre akciğeri göğüs kafesine dikmişler bir dahakine sönüp tehlike yaratmasın diye. Bu hastalık yüzünden çok acı cektim ama güzel tarafları da oldu benim için. Birincisi hep ayrılmak isteyip bir türlü bırakma cesaretini bulamadığım işimi bırakmak zorunda kaldım ve ikinci en güzeli sigarayı bıraktım. Hepinizi anlıyorum ve hepinize geçmiş olsun arkadaşlar.

 32. özkan

  arkadaşlar herkese geçmiş olsun dileklerimle başlamak istiyorum,
  Ben ilk pnömotoraksımı 11.03.2005 yılında geçirdim ve su altı drenaj tüpü takıldı, 2.sini 8 ay sonra 11.11.2005 yılında geçirdim ve aynı uygulama tekrar yapıldı ve iyleştim, 3.sü de 3 ay sonra 18.03.2006 yılında takıldı ve hastanede yattım ve taburcu olduğumdan 3.günü olan 11.04.2006 yılında patladı ve hastaneye tekrar yattım ve ameliyat günüm olan 17.04.2007 yılında açık ameliyat oldum ve bizim için zor olan bu olaylardan tamamıyla kurtuldum inşallah. Çok sıkıntılar çektim her tarafım delik deşik oldu vücudumun sağ tarafında 6 tüp deliği oldu ve hilal biçiminde 30cm.lik dikiş izi, ama şimdi iyi oldum geçen 1 sene bana bunu az da olsa unutturdu ve şimdi rahatım. Ama bu pnömotoraks sitesini internette baktıkça, tekrar etmede olabilir yada sağ tarafta olması yüzde 2,5 olabilirmiş moralim bozuldu, herşey Allahtan sakın gücünüzü ve inancınızı kaybetmeyin ve en önemlisi moralinizi kaybetmeyin. Moralinizi yüksek tutmakla bu hastalığın üstesinden gelebiliriz ve geldim, herkese geçmiş olsun dileklerimi sunar, Yüce Allah’tan aynı olayları yaşatmaması için cümle arkadaşlarıma duacıyım.
  Herkese geçmiş olsun.

 33. erdem

  Arkadaşlar merhaba. Öncelikle pnömotoraks geçirmiş bütün arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Ben de bu hastalığın kurbanıyım. 20 gün tüple dolaştım ki çektiğim acıyı tahmin edin. aradan 7 ay geçti ve sanırım tekrarladı. Yaza ameliyat yolları gözüküyor. Ben ameliyatın kaç saat sürdüğünü merak ediyorum. Bir de kaç cm kadar yeri kesiyorlar? Bilen arkadaşlardan rica ediyorum.

 34. merhaba, ben de aylar önce yaptığım yorumun akabinde mail adresime gelen uyarı ile bu sayfaya geldim. erdem beyin sorusuna cevap vermek istedim:
  bildiğim kadarıyla ameliyat çok uzun sürmüyor ama her zaman kişiden kişiye değişen bir şeydir süre. hastalığın büyüklüğüne göre, kişinin sağlık durumuna göre vs. değişebilir.
  15-17 cm’lik bir kesi ile yapılıyor arka-yandan giriliyor.
  göğüs cerrahi kliniğinde çok sık yapılan bir operasyon ve neticeler hep güzel oluyor, dilerim sizin operasyonunuz da çok başarılı geçer.
  ben de 5. sınıf tıp fak. öğrencisiyim. stajda ilk hastam pnömotorakstı, ameliyat oldu, sonrasında çok iyiydi..çok mutlu olmuştuk hepimiz.
  tedavisi olan bir hastalık olması çok sevindirici, bu açıdan endişe etmeyin inşallah..

  şifalar dilerim..

 35. umay

  Pnömotoraks geçiren tüm arkadaşlara tekrar geçmiş olsun diyorum.. Allah bir daha tekrarlatmasın.. Benim ameliyatımın üzerinden yaklaşık 1.5 ay geçti.. Şuanda oldukça iyiyim.. (Tekrar edermi ve diğer ciğerimde de olur mu korkusunu saymazsak tabi..)

  Erdem Bey, benim ameliyatım 1.5 saat kadar sürdü.. Bayılma ve ayılma bu süreye dahil.. Operasyonun kendisi 45 dak. kadar sürdü öğrendiğime göre.. Benim sol ciğerimde olduğu için sol koltuk aldımdan girildi. Kapalı ameliyat oldum. Diren deliğinden kamera soktular ayrıca koltuk altımda 2 adet ufak delik açıldı. Ameliyattan sonra kolumu kaldırmakta zorlanıyordum fakat şimdi gayet iyiyim…

  Didem, bildiğim kadarıyla bir ciğerinde spontan pnömotroraks olanın diğer ciğerinde tekrarlama olasılığı hiç olmayanlara göre daha yüksekmiş ama bu ihtimali düşünmesek daha iyi olur. Umarım hiçbirimizinki tekrarlamaz.

  Allah herkese acil şifalar versin…

 36. Mine

  merhaba arkadaslar
  sevgili umay birşey sormak istiyorum. senin olduğun ameliyatı ilk defa duyuyorum. Kapalı ameliyatı hangi hastanede oldun. teşekkur ederim

 37. umay

  Herkese tekrar merhaba… Sevgili Mine, ben ameliyatı Amerikan hast. ‘de oldum. Ameliyat öncesi ve sonrasında doktorumun yardımları sayesinde fazla problem çekmedim. En azından daha önce uyarılmadığım birşey gelmedi başıma:-)) Pnömotoraksla ilgili bilgi paylaşımında bulunmak isteyen arkadaşlar için yahoo da bir grup oluşturdum.. Deneyimlerini paylaşmak isteyenler için adres http://health.groups.yahoo.com/group/Pnomotoraks/

 38. mert

  senin doktor eyi adammış ki hortumu çıkarırken lokal anestezi uygulamış bak benim tüpü bugün çıkardılar bende anestezi falan bekliyodum nefes al sonra tut dedi ve ekledi bayılabilirsin.çektiği anda ben bayılmıştım zaten acıdan.

 39. selami

  arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun
  ben şu anda 29 yaşındayım ve ilk defa 19 yaşımda pnömotoraksla tanıştım..göğsümden sırtıma doğru çıkan ağrı gözlerimi karartıyordu ve biraz iyi gibi hissedince hemen doktora gittim..bana sağ akciğerimin söndüğünü ve 3-4 günlük bir tedavisi olduğunu söyledi..o akşam hastaneye yattım..tabi bu arada 8-10 saat geçmişti ve hastanede sol tarafımın da sönmeye başladığını öğrendim..(billateral spontan pnömotoraks)..yoğun bakımda lokal anesteziyle 2 tane dren taktılar..ertesi gün odama alındım..benim gibi 4 kişi daha yatıyordu ama onlarda 1 tüp vardı bende ise 2, moral de sıfır tabi bende..4 gün sonra birini çıkardılar, ondan 3 gün sonra da diğerini ama sağolsunlar çıkardıkları yeri iyi kapatamadıkları için bu ciğerim tekrar sönmüştü..bu defa da koltuk altımdan biraz daha aşağıda bi yerden girdiler ne kadar uyuştursalar da pek hoş bişey değil..1 hafta kadar da bu sayede yattım..taburcu olduktan 1 ay sonra da diğer ciğerim ikinci defa söndü (şimdi sağ veya sol mu olduğunu hatırlayamıyorum)..yine diğer deliğin karşı tarafından dren takıldı..doktorun biri en azından birini ameliyat edelim demişti..lakin o zamanlar ameliyat olan birini de görmüştüm ve sırtını “L” biçiminde yaklaşık 30 cm. açmışlardı..bundan çekindiğimden ve diğer doktorların gerek görmemesinden ameliyat olmadım..
  o zamanlar sigara da içiyordum ve bu olaylardan sonra 1 sene içmedim..ee sonra ne oldu 1 tane yaktım ve hiç bırakmamış gibi devam ettim..bu şekilde 10 sene geçirdim ve yaklaşık 1 ay önce sabah kalktığımda o ağrıları yine hissettim..hemen hastaneye gittim ve sağ akciğerimin söndüğünü öğrendim..bütün yaşadıklarımı bir anda hatırlayıvermiştim..doktor bu sefer kesinlikle ameliyat olmam gerektiğini söyledi..ben de ertesi gün ameliyat masasında buldum kendimi..
  açık ameliyattı ve koltuk altından 5 cm. kadar bir yerden açıyolar bir de dren borusu için küçük bir delik..yaklaşık 1,5 saat sürüyor. yalnız ben ameliyattan sonraki günlerde biraz sıkıntı çektim, doktorum yatma, gez falan diyordu ama ben 10-15 adımda dayanılmaz ağrı çekiyordum..bu ağrılar kas ve eklem yerlerimde oluyordu..2 hafta doğru dürüst uyuyamadım, geceleri devamlı kalkıyordum..ameliyattan sonra 1 ay kas gücü gerektirecek işler yapmamamı ve günde en az 1 saat yürümemi tavsiye ettiler..şimdi 25 gün geçti, daha iyiyim tabiki ama yine de ameliyat olduğum tarafta kolumu aşağı saldığımda sanki koltuk altımda bir kelepçe varmış gibi rahatsız ediyor..ameliyat olan arkadaşlar ne kadar zamanda normale döndü, bana yazarlarsa sevinirim..
  ayrıca doktorum 1 ay sonra diğerini de yapalım dedi..ben de en azından bir doktorla daha görüşmeyi uygun buldum..o da sağ tarafın bundan sonra %1-2 patlama ihtimali olduğunu, sol taraf için de dikkatli olursam olmayabileceğini, tek taraflı pnömotoraksın hiçbir tehlikesi olmadığını ve ameliyata gerek olmadığını söyledi..tabi sol tarafım yine sönerse o zaman ameliyat olmam gerekiyor..dikkat edilecek şeyler de sigara içmemek ve içilen ortamlarda bulunmamak, en önemlisi de kilo almakmış..şimdi sigara içmiyorum, umarım daha da başlamam fakat ben kendimi bildim bileli zayıfımdır ve nasıl kilo alırım işte onu gerçekten bilmiyorum 🙂
  bu arada benden 5 kere hortum çıkarıldı, hiç birinde anestezi yapmadılar ve ben de pek bişey hissetmedim..sizin doktorun eli ağırmış biraz sanırım..
  neyse epey başınızı ağrıttım..Allah hepinize şifalar versin..yine de çaresiz bir dert olmadığı için şükretmeliyiz..

 40. ameliyattan sonraki gün karnımda mütiş bir ağrı hissettim. bu ağrı beni tüplerimle beraber yerlerde sürükledi. doktorum bu halimi görünce korktu ve norodol denilen kas gevşetici ilacını kullandım ve rahatladım. ameliyattan sonra 1 veya 2 hafta sıkıntılı oluyor suan 1.5 ay oldu ve hoplayıp zıplaya biliyorum. birşeye daha dikkat edin arkadaslar ameliyattan sonra rüzgardan yaranızı koruyun. hepinize gecmiş olsun

 41. mert

  selami abi seninle görüşmem lazım ameliyat olalı 4 gün oldu dün taburcu oldum direk netin başına geçtim 🙂

 42. selami

  geçmiş olsun mert,
  dilersen selamisanci@erdemmakina.com.tr adresinden bana ulaşabilirsin..veya umay arkadaşın kurduğu Pnomotoraks@yahoogroups.com‘a katılabilirsin..

 43. mert

  tamamdır abi maili ekledim.ben bir site kuracağım pnömotorakslılar için beraberde fikir yürütebiliriz.hemde senden hastalıkla ilgili bilgi almak istiyorum daha yeni ameliyat olduğum için.ghergedan@msn.com

 44. ONUR

  arkadaşlar bende pnömotoraks geçirdim::(:( we daha dün taburcu oldum tekrarlamasından çook korkuyorum…daha 16 yaşındayım hastanede 6 gün kaldım:( sağ akciğerim sönmüş….dediğim ggibi tekrarlanmasından çok korkuyorum..sigara kullanmıorum tekrarlanma olasılığı %? inş. tekrarlanmaz hepinize acil şifalar diliyorum…!!

 45. erdem

  arkadaşlar ben sizin cevabınızı okuyamadan ameliyat oldum da iyileştim bile:) Teşekkür ederim. Koltuk altımı kesmişler. Tekrar etmeyeceği için ne kadar mutluyum anlatamam. Ameliyat sonrası sorunlara gelince 1 hafta kadar sol kolumu pek oynatamadım. Banyo yapamadım. Kurdeşen adında sıkıntıdan oluşan bir deri hastalığı geçirdim. Şimdi de karnım gurulduyor. Devamsızlık sorunum oldu. Hocalarla konuştum halletim.

 46. mert

  geçmiş olsun arkadaşım bende ameliyat olalı 20 gün falan oluyor.bende senin gibi tekrarlamayacağı için çok muytluyum tabi inşallah %1 de olsa riski var. Onur kardeşim sanada çok geçmiş olsun ameliyatmı oldun yoksa tüp tedavisi veya oksijen tedavisimi ? Allah kimsenin başına vermesin tekrardan herkese geçmiş olsun.

 47. erdem

  Ben ameliyat olalı 1 ay oldu. Aynı sıralar ameliyat olmuşuz. Vay be.

 48. ONUR

  mert kardeş tüp tedavisi gördüm 6 gün işte 2 gün önce taburcu oldum 16 yaşındayım biraz zayıfım 1.86 boyum war sigara kullanmadımda kullanmıorumda tekrarlama olasılığı %? ilgin için teşekür ederim herkese geçmiş olsun…!!!!!!!!

 49. mert

  tü tü tü maşallah boyda boy 🙂 ghergedan@msn.com eklersen görüşebiliriz Onur.

 50. ONUR

  kanka ekledim ama açık deildi kobe_bryant-08@hotmail.com sen ekle…

 51. mert

  tamam ekledim

 52. 08.06.2007 tarihinde tekrar pnomotoraks sebebi olan hava boşluklarının oluştuğunu söylediler.6 Cm çapında bi boşluk varmış.Rapor bu şekilde.Oksijen tedavisi olan arkadaş senin hava kesesinin çapının ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorum.

  sevdiklerinizle beraber mutlu bi yaşam dileğiyle.

 53. serkan turgut

  bugün aynı ağrılarla acil servise gittim..yine aynı sekilde film çektikler.veee dr filme baktı bişey yok temiz dedi..ama ağrılar aynısıydı..ve son pnömotorakstan üç ay geçmiş tam olarsk … ikinci kez olduktan sonra muhtemelen 3. olma ihtimali yarı yarıyaymış..benim sıkıntımda bundan yana,kork muyorum desem yalan olur…bide şimdi ki ağrıların açıklamasını yapabilecek biri warsa cok sevinirim.normal mi yoksa ben bi spontom pnömotoraks gerçiridimde doktorun mu haberi yok

 54. serkan

  herkese öncelikle geçmiş olsun…
  bende 1 ay önce bu pnömotoraks belasıyla karşılaştım. neyse hatanede 1 ad tüp takıldı 7 gün iyileşme bekledik olmadı zaten iyileşmesi için bir şey yapmadım çünkü tekrarlama riski fazla olduğundan ameliyata kendim karar vermiştimkafamda zaten. tüpün takılı oldugu günler agrı oluyordu. ameliyat 1 saaat sürdü. 3 gün sonra tüpü cıkardılar biraz acıtıyor… neyse şimdi sol kolumun koltuk altında 15 cm ameliyat izi ve biraz aşagısındada bir tüp deliğinin iyileşmesini ve kapanmasını bekliyorum… sonuçta hiç bırakamayacağımı sandığım sigarayı akciğerinin biri sönmüş diye doktorun söylediği an bırakmış oldum ..yaşım 30 ….

 55. harun

  slm bende 1 hafta önce videolu endoskopik ameliyatla pnömotoraks ameliyatı oldum şu anda korku iindeyim yine akciger sönecek diiie berbat bişey bu hastalık

 56. harun

  Abi çoook iğrenç bi hastalık bu yaa…Bende 2 kez oldu 2.ncide üstte yazdıgım gibi ameliyat oldum…Doktor bi hafta sonra gel tomografi çekelim dedi 3 gün sonra gidecem inşallah bişey çıkmaz.Abi geceleri yatamıyorum korkudan en küçük agrıda hastahaneye gidiyorum…Benim ameliyat lazerle oldu baya pahalı allahtan ssk wardı ameliyat 2.5 saat sürdü…8 saat yogum bakımda yattım yogun bakımdayken kendime geldigimde yanımda yatan küçük 1.5 yaşında bi kız wardı bi görseniz minicik annesi hep aglıyodu durmadan…Annesine sordum ne oldu diye ne dese bagenirsiniz Pnömotoraks dedi abi kız 1.5 yaşında tam 14 defa patlamış kadın tam 4 aydır hastanedeyiz dedi onu görünce kendi derdimi unttum…ALLAH HERKESE ACİL ŞİFALAR WERSİN

 57. harun

  HAA BİDE ALLAH DOKTORLARIN EKSİKLİĞİNİ WERMESİN… ALDIKLARI PARA HELAL OLSUN.

 58. ali usta

  Harun geçmiş olsun, Allah şifa versin. Bu kadar paranoyak olma. Gerek yok. Benim ciğerim patlamadı o günden beri 🙂

 59. harun

  ALİ USTA SAĞOLASIN EYWALLAH 🙂

 60. sol tarafımdan ameliyat olmuştum kurtuldum derken ( hatta ameliyattan 3 gün sonra buraya yazdım yorum yukarıda ) 3 hafta once sağ taraf nuksetti :S umuyorm ki tekrar eder de ameliyat olurum.herkese geçmişler olsun.

 61. Emrah

  Merhaba arkadaşlar Benimde tam 1 ay önce başıma geldi bu hastalık halada anlamış değilim nasıl olduğunu garip bişey:)3 gün tüple gezdim 2 gün tüpsüz gezdim 6.gün çıktım zayıftım çok sigara içerdim şimdiki halim mi baya fazla kilo aldım sigarayı bıraktım şuan için tekrarlayan bişey yok ama bellide olmaz Kaderde varsa gene tekrarlar.Korkmayın şükrediz en azından dermansız dert değilbizden çok daha kötü durumda olan hastalar var.HE bide bu hastalığı merak eden yeni tanışmış olan arkadaşlara şunu söyleyeyim eğer gençseniz canınız fazla yanmaz çünkü tüp takımı ve çıkarması söylenildiği gibi can yakmıyor uyuşturmadan aldıkları halde ben acı hissetmedim çokta kafama takmıyorum yatarız keserler o zaman ihtimal %2 oluyormuş:))normalde %20 tekrarlıyor %80 tekrarlamıyor diyordu doktorlar herkese Allah şifa versin

 62. harun

  SLM YAA BEN 2 AY SONRA ASKERE GİDECEM WE PÖNOMOTORASK HASTASIYIM ACABA BANA ÇÜRÜK RAPORU WERİRLERİMİ?BİLGİSİ OLAN CVP YAZARSA SEVİNİRİM…HAA UNUTMADAN DOKTOR BANA Bİ KAĞIT WERDİ AL BUNU ASKERLİK ŞUBESİNE GÖTÜR DEDİ HALA GİDEMEDİM ABACA ÇÜRÜK ALABİLİRMİYİM ASKERE GİTMEK İSTİYORUM AMA BU HASTALIK BENİ KORKUTUYO ÇÜNKÜ UMMADIGIN ANDA OLUYO EGER ALLAH ETMESİN GİDERSEMDE YİNE CİGER SÖNERSE İŞİM BİRAZ ZORR YARDIMMM EDİNNNN 😦

 63. Emrah

  Doktor sana bi kağıt verdiyse vardır bildiği sanırım almazlar seni askere cerrahi müdahale olunca almıyorlar diye duymuştum

 64. Emrh

  Uzun zamandır bu hastalık hakkında araştırma yapıyorum bana göre yapılması gereken tek şey sigara içmeyeceksin içlen ortamda fazla durmayacaksın öğün aksatmayacaksın kuvvetli yemek yiyeceksin.Allah’a dua ediceksin:)

 65. mrnoname

  mrh.Arkadaşlar Yazdıklarınızın hepsini okudum bu hastalığı yaşamış biri olarak.Ben yaklaşık 4 yıl önce tam 6 saat gecikerek(ne olduğunu bilmediğim bir şey çükü)sabah 6.00 da hasneye gittim önce, iki büklüm vaziyette. pratisyen filme baktı bir şey farkedemedi bir travma falan dedi sonra Uzm. Doktoru çağırdılar filme baktı ve sağ üst köşede spontan primer pnomotoraks teşhisi koydu ve istirahat verdi günde 3 serum ve ağrı kesicilerle takviye ilk gün felaketti ikinci gün %10-20 oranında iyileşme gözleni ve devam edildi tedaviye.tüp veya iğne girişi yapılmadı ama ilerlerse yapılacağını söyledi.Her gün daha iyiye giderek hastalıkta bir azalma oldu ve 4 gün sonra taburcu oldum.Akciğerin kendini yenilediğini söyledi ve tekrarlama riski sizlerinde belirttiği gibi %20 civarı dedi.bir yıl sonra korkulan oldu ve daha şiddetli bir şekilde tekrarladı(ilkide çok şiddetliydi ama yavaş yavaş başlamıştı bu seferki direkt oldu hafif terle beraber)sonra tekrar acil doktor bu seferde istirahat dedi ama yırtığın daha açık olduğunu belirterek. yani hazırlıklı ol herşeye. anladım ve yattım yine 4 gün yine düzeldi.tekrarlama olasılığı 2 kat arttı dedi.1 yıl sonra tekrar oldu.Doktorun elinde artık benim 3 yılki raporlarım mevcuttu bu değerlendirmesinde önce tüp takacağını sonra tekrarlarsa 1-2 hafta içinde, ameliyat olacağımı ama kararı benim vereceğimi söyledi ben korktum doğal olarak ve doktora tekrar bir izlemeye alsanız belki yine 4 günde istirahat ve beslenmeyle geçebilir dedim o da ok dedi ben yine 4 gün sonra taburcu oldum. ama benden yüksek resolasyonlu akciyer tomografisi istedi (bu önemli) bunu istemesindeki amaç ciğerimin yapısına (büllöz) bakmaktı araştırdığım kadarıyla parçalanan ciğer yapıları mevcutmuş yani her böyle hastalık meydana geldiğinde istirahat yatmak işi çözemez bazen içkide kullanan biri olduğum içinde bu önemliyidi.tomografiyi çektirdim sonuç şüphelenilen şey olmadı ciğer sapasağlam çıktı sigarada kullanmam ama dumanına maruz kalırız hepimiz bu kötü. eğer tersi sonuç çıksaydı asla alkol alamayacakmışım bu da çok önemli değil zaten. keşke hiç içmesem de böyle hastalık yaşamasam.”sadece yaşayan bilir”neyse
  ben 4.yü de oldum bana da aynen hemen yarın seni ameliyat edicem dedi uzm.dr ben olmamakta ısrar ettim karar benim kararımdı bu bir hasta hakkı zaten ben 5 gün yattım %90 iyi olarak çıktım hastaneden.ve doğal hakkım olarak iyi bir prof.gitme karı aldım.gittim tüm herşeyi anlattım raporları da götürdüm eski uzm doktorun yaptığı (ameliyat kararına kadar) her şey doğru çıktı yani ilk etapta eğer akciğerde pnomotoraks hariç hiçbir hastalık yoksa ve kendiliğinden oluşan bir durum söz konusu ise en iyi karar izlemek max 2 hafta ben tüm seferlerde en fazla 5 gün yattım.Prof.Tüm hava kaçaklarımın sınırlarda olduğunu ve ameliyata gerek olmadığını aynı anda ameliyat olsa bile durumun %100 düzelmeyeceğini söyledi ve bu hastalığın 5 yıldan sonra yavaş yavaş kaybolma oranının %90 olduğunu (genelde zayıf hastalarda olduğunu ve kilo almanın problemi daha çabuk çözeceğini)beslenmeye çok önem vermemi gündüz uyumamamı ve asla sigara dumanına maruz kalmamamı söyledi.şu an son hastalık olalı 7 ay oldu bekliyorum.Durum bu ki ben ameliyat olmadım tüp bile taktırmadım anlatılanları araştırdım tüp takılsa da tekrar olur takılmasa da ameliyat biraz daha iyi sonuçlar verecektir tabi durum o noktaya gelince yani hiç bir şans kalmadığında bu denenmeli bence insanları boş yere kesip acı çektirmenin manası yok zaten. olacaksa olur.Ama belirtmeliyim ki tüm insanların fizyolojisi değişken yani bende bu sonuçlar oluşurken aynı değerde başka insanda farklı şeyler görülebilir.zaten bu hastalığa kesin çözüm bulunmuş değil iyileşme %98 e kadar oluyor.en mantıklısı o olana kadar bir şeyler yapıp hayatımızı bir an düzene sokup beslenmemize dikkat etmek olur bence arkadaşın dediği gibi.Unutmayın ki Doktorlar çoğu şeyi deneme yanılma yoluyla yapar sonuçlarda bunları gösteriyor ben çok ciddi hastalıklar geçirimş biri olarak sizlere belki gerekli belki bazılarına göre gereksiz bilgiler verdim.gerekenler bir fikir olarak değerlendirilmeli.yaşanmış şeyler.bende deneme yanılmalar yaptım (doktor kesin ameliyat dedi ben demedim ama bir fark var işte ben doltor değilim, doktorlarda söyler en iyi doktorunuz sizsiniz) sonuçlar böyle çıktı ben bu denemelerin insanlar üzerinde yapılmasına karşıyım.

 66. mrnoname

  bu arada hasta olanlara geçmiş olsun bol şifalar

 67. harun

  mrnoname SLM ARKADAŞIM SANADA GEÇMİŞ OLSUN…BEN 50 GÜNE KADAR ASKERE GİDECEM AMA BANA ÇÜRÜK WERİRLERMİ?BU HASTALIK YÜZÜNDEN ÇOOOK MERAK EDİYORUM BİLGİN WARSA YAZARSAN SEWİNİRİM….

 68. Özgr

  Tam olarak 2 ay oldu tekrarlayan bişey olmadı bu kadar kafanıza takmayın ameliyat biLe olmadım ben keşke tüpte taktırmasaydım onuda boşa taktılar gibime geliyor 5 yıldan sonra %90 iyileşme görülüyormuş dermansız dert değiL yanlız benimde kafama takılan bi sorun var askere gitmedim çürük raporu verirler mi bu hastalık için¿

 69. mrnoname

  mrh.harun bey ben doktorlarımla bu konuyu da görüştüm ben 26 yaşındayım ewliyim ama askere de gitmedim tecilli olduğum için.doktorlar ameliyat olursam bile askere alınabileceğimi ancak geri hizmetlerde görev ve spordan muhaf olacağımı söyldediler ancak askerlik görevimi yaparken eğer ameliyat söz konusu olursa o zaman büyük ihtimalle çürük mü diyeyim erken terhis mi diyeyim dosyamızı elimize verirlermiş.çünkü askere giden şahıslar için ağır akciğer operasyonu geçirmemiş olmak gerek.ben sırf bunun için (çürük almak için)uğraşmadım.ama ben bu hastalığın spordan falan kaynaklandığını da düşünmüyorum eğer böyle olsaydı amatörde futbol oynayamazdım 22 yaşıma kadar sonra da aniden bıraktım belki bu tetikledi. ama bu hastalıkta her şey gibi, bu da varsayım.gerçek pnömotoraks ameliyatının,(kücük operasyonlar hariç) ağır ameliyat gurubunda olduğunu biliyorum doktor tarafından.onun için bıçak kemiğe dayanana kadar da ameliyat olmadım zaten.acıyı çektim geçti.kuzenim de doktor ondan bazı gerekli bilgileride aldım karar verirken.hayatımda hiç ameliyat da olmadım küçükte olsa.onun için birde akciğer bu boru değil bıçak değdirmek istemedim zaten olanlar da tekrar oluyor bu hastalığı ancak dikkat etmek gereken nokta var.plevral mesafedeki hava kaçağı ki buna neden olan yırtık çok büyükse bir anda bir ciğerinizi kaybedersiniz tek ciğer kalır size.zaman çok önemli hemen izlemek gerek bu olayı %20 den küçükse rahat olun her gün bir iyileşme söz konusu ise de rahat olun.dikkat edin ameliyat son çare olmalı.tekrar tekrar ameliyat söz konusu ise acıyı bir hafta çekmek mantıklı olacaktır.bu hastalıkla ilgili hemen her şeyi biliyorum ayrıntıolı dosyalarım mevcut her konuda yardım edebilirim ben bilmesemde yardım alırım kendinize iyi bakmayı unutmayın.Akciğer hastalıklarının hepsinde beslenme birinci şart ikinciside aslında buda birinci sigara içmeyin.ortamda da kalmayın bu size içmekten pahalıya patlayacaktır.

 70. ali usta

  Tekrar merhaba herkese.

  Yazılanları merakla takip ediyorum.

  Benim hastalığımın üzerinden dün itibariyle tam bir yıl geçti. Bu bir yıl içerisinde şükürler olsun herhangi bir tekrarlarma durumu söz konusu olmadı. Zaman zaman “aynı ağrı” mı endişesiyle kontrole gittimse de bunların “evham”dan öteye gitmediğini öğrendim hep 🙂

  Sigarayı o gün itibariyle bıraktım bir daha da hiç içmedim. Çok fazla kilo almadım, rahatsızlanmadan önce 53-55 arasıydı kilom, şimdilerde 66-70 arasında dolanıp duruyor.

  Sigara içmeyin, iyi beslenin, doktorunuzun dediklerini yapın ve onu kızdırmayın 🙂

 71. mrnoname

  mrh. sayın ali usta inşallah daha rahatsızlanmazsın benimde rahatsızlığımın üzerinden bir yıl geçmişti hasta olmuştum ama aramızdaki fark sen çok fazla kilo almadım dedin ama min.13 kilo gibi bir değer var bu dikkate alınmalı ben hep aynı kiloda rahatsızlandım 57 hiç alamadım işte bu fark o hafif hissettiğin ağrıları kapatır ve daha zor hastalanırsın direnç te artar bu kiloda izlersen bir daha hasta olmayacaksın inşallah.kendine dikkat et yine de.hiç bir şeyin garantisi olmadığı için bu hastalığında yok.

 72. harun

  mrnoname TEŞEKKÜR EDERİM AYDINLATTIĞIN İÇİN SAĞOL

 73. HARUN YILDIRIM

  !!! Pnömotoraks !!! EVET ARKADASLAR BENDE BU HASTALIGIN KURBANLARINDANIM 27 YASINDAYIM HASTALIGIMIN TESHISIN DEN ONCE YOGUN SIGARA ICEN BIRI IDIM HER SEY BIR P.TESI SABAHI BASLADI ISLETMEME GITTIM SABAH CAYIMI SOYLEDIM SIGARAMLA BERABER CAYIMI YUDUMLADIM HAYATIMDA HIC BIR ANORMALLIK YOKTU TAAKI GOGUS KAFESIMIN SOLUNDA BIR AGRI VE KASILMA HISEDENE KADAR ILK HISLERIMDE YANIMDAKI IS ARKADASLARIMA BANA BIR SEYLER OLDUGUNU SOYLEDIM AMA ONLAR BENIM BIR KAC DAKIKA ONCEKI HALIMI KAALE ALARAK ‘YOK CANIM SOGUK ALGINLIGIDIR GECER SIMDI’ DIYEREK PEKISTIRMELERINDEN SON RA AGRI VE KASILMALAR BIR ANDA SIDETLENINCE SOLUK ALAMIYOR AMA ICIMDEKI HAVAYI BOSALTABILIYORDUM BUDA GOGUS KAFESIMIN DARALMASINA NEDEN OLUYORDU BIR ANDA 70’LİK KAMBUR BIR NINE YE DONMUSTUM NEFES ALAMIYOR KONUSAMIYOR VE YURUYEMIYORDUM BIAN SOKA GIRMISIM BIR KAC SANIYE SONRA KENDI KENDIME TOPLA KENDINI HARUN BISEYIM YOKK DIYE KENDIMI TESEELLI ETTIM VE DOGRULDUM HEMEN HASTANENIN YOLUNU TUTTUM AMA BENI GORENLER SURATIMDAKI IFADEYE SASKIN SAKIN BAKIM NE OLDU SANA YAWWW DEMEKTEN ALI KOYAMADILAR KENDILERINI ILK DEVLET HASTANESINE GITTIM YAKIN OLDUGU ICIN (buraya dıkkat tecrube olsun dıye anlatıyorum bırılerı okursa emınım bır seyler ogrenecektır)EVET ILK DEVLET HASTENESI DEDIM YAKIN OLDUGU ICIN AMA BENI GOREN SIVIL INSANLAR YARDIM ETMEK ISTERKEN HASTENEDEKI ACIL SERVISTEKI MEMURLAR GAYET NORMAL BIR SEKILDE: GIRIS KAYDI YAPTINIZMI? LUTFEN KAYIT YAPIN DEDILER. BENDE O HIRS,SINIR,ACI VE IZDIRAPLA HASTENEDEN CIKIP HEMEN BIR TAKSIYE BINDIM VE OZEL BIR HASTANEYE GITMESINI SOYLEDIM ADAM BANA SASKIN SASKIN BAKIP HAYROLA NEYINIZ VAR GECMIS OLSUN YARALIMISIN,BICAKLANDINMI,VURULDUNMU? DIYE SORULAR SORMAYA BASLADI (artık sız dusunun durumumu)NEFES ALMAKTA GUCLUK CEKEN VE KONUSAMAYAN BIRI OLARAK ONA HEMEN HASTANE DEDIM SOYLEDIGIM OZEL HASTANEYE GELDIGIMIZDE HEMEN MUSAHEDE ALTINA ALINDIM KENDIMI HANGI POZISYONDA RAHAT HISEDDIGIM SORULDU UZANMAKMI ISTERSIN OTURMAKMI DEDILER BENDE OTURMAK ISTEDIGIMI SOYLEDIM BIR TEKERLEKLI SANDELYEYE OTURTTULAR SIKAYETLERIM TANSIYON VE NABZIM OLCULURKEN DINLENDI HEMEN BIR FILM CEKILDI VE DOKTOR SASKIN SASKIN BIDE TOMOGROI GORMEK ISTEDIGINI SOYLEDI TOMOGROFIDEN SONRA SOL AKCIGERIMIN SONDUGUNU VE HEMEN TUP TAKILMASI GEREKTIGI SOYLENDI FAKAT YESIL KART SAHIBI OLDUGUM ICIN AMELIYATIMIN 3,500 YTL CIVARINDA OLACAGINI SOYLEYIP O BEGENMEDIGIM HASTENEDEN BIR DOKTORUN ISMINI VERIP DIREK ONU GORMEM SOYLENDI YAPACAK BIR SEYIM YOKTU TEKRAR AYNI ACILARLA DEVLET HASTANESINE DONDUM SOYLENEN DOKTOR’U BULAMADIM AMA BASKA BIR GOGUS CERAHISI ILE KONUSMA FIRSATI YAKALADIM ONA KONUSMAKTA GUCLUK CEKTIGIMI OZELDEN ALDIGIM RAPORU VE FILM LERI GOSTERDIM HEMEN BIR SEDYE ISTEDI VE ACILEN AMELIYATA ALINMAM GEREKTIGINI SOYLEDI VE BANA ONERILEN DOKTORU ARAYIP DURUMUMUN IZAHATINI YAPTI VE DOKTORUMUN SOYLEMESI ILE BENI SERVISE ALDILAR SERVISTE ILK OLARAK DOKTORUM DAHA GELMEDEN OKSIJEN TEDAVISI UYGULANDI ARADAN 5-10dk GECMEDEN GOZLERIM KARADI VE MIDEM BULANIYOR DEDIM UYANDIGIMDA ETRAFIMA BIR SURU INSAN VE HEMSIRE TOPLANMISTI ANCAK DOKTOR HENUZ YOKTU HEMSIRE TANSIYONUMUN DUSTUGUNU VE SOYLEDI VE YASTIGIMI ALIP AYAKLARIMIN ALTINA KOYDU ARADAN GECEN 5-10 dk SONRA BEN AYNI KRIZI BIR KEZ DAHA GECIRDIM TEKRAR UYANDIGIMDA ETRAFIMDAKI KALABALIK BU DEFA DAHA FAZLA IDI AMA BU SEFER ARALARINDA BIR DOKTOR VARDI AMA BEKLENEN DOKTOR DEGILDI MALESEF BANA NASIL OLDUGUMU SORDU AMA BEN KONUSAMAYACAK DERECEDE NEFES ALAMIYORDUM DOKTORUMU ARADI VE ONA TAMAM DEDI BANA KALK AMELIYATA GIRECEN DEDI BEN YINE 70lik BIR NINE GIBI IKI BUKLUM BIR VAZIYETTE BIR ELIMDE EVRAKLARIMLA AMELIYATHANEYE DOGRU YURUMEYE BASLADIM YANIMDADA BMIZLIK ELEMANI BANA REFAKAT EDIYORDU 🙂 KOMIK AMA FECI BIR DURUM ARKADASLAR ONDAN ANLATIYORUM INSANA VERILEN DEGERI VURGULAMAK ISTIYORUM AMELIYATHANENIN KAPISINA GELDIGIMDE BILIRSINIZ KAPI OTOMATIKTIR SENSORLU KAPI YANI SADECE ICERIDEN ACILABILIR FAKAT YANIMDAKI TEMIZLIK GOREVLISI O KAPININ SAG VE SOL KANDINI IKI ELIYLE SAGA VE SOLA KASARAK ACTI VE BANA GEC DEDI AMELIYATHANEYE GIRDIM AMA ICERISI BERBAT GORUNUYORDU BIR KAC TEMIZLIK GOREVLISI SIGARA ICIYORDU YERLERINDEN KALKIP BURAYA NASIL GIRDINIZ DIYE AZARLAMAYA BASLADILAR O ESNADA BEKLENEN AN GELDI VE DOKTORUM HASTA SENMISIN DEDI KAFAMI SALLAYARAK EVET DEDIM ONUNLA BERABER 7-8 KISI DAHA GELMISTI ANESTEZI UZMANI BURDAMI DEDI BIR SES:HAYIR HOCAM DIYE CEVAPLADI GECEN BIR KAC dk SONRA BANA DONDU VE DELIKANLI KENDINI NASIL HISEDIYORSUN DEDI NEFES ALAMIYORUM DEDIM TAMAM TAMAM SAKIN OL SIMDI HIC BIR SEYIN KALMAYACAK DEDI YINE FARKLI BIR SES: HOCAM 1 TANEMI 2 TANEMI YAPALIM DEDI. DOKTOR :2 TANE YAPALIM DELIKANLININ CANI YANMASIN DEDI NEYI NEREYE YAPTILAR BILMIYORUM AMA 🙂 SONRA DOKTOR SOL KOLUMU KALDIRMAMI SOYLEDI BENDE KOLUMU KALDIRIP SOL ELIMI KAFAMIN ALTINA KOYDUM SOL TARAFIMDAKI KABURGALARIN ARASINA NESTERLE BIR CIZIK ATTI VE ORADAN BIR HAVA BOSALDIGINI HISSETTIM BIR AN MUTHIS DERECEDE RAHATLADIM KENDISINE ALLAH SENDEN RAZI OLSUN HOCAM DEDIM DUR HELE DAHA DA IYI OLACAKSIN DEDI SANA BIR DE TUP TAKMAMIZ LAZIM DEDI BIRINCI TUPU TAKARKEN SORUN OLMADI AMA IKINCI TUPUN HORTUMUNU TAKARKEN KARSI DUVARA BIR KAN SICRADIKI O DENLI SOGUK KANLI OLAN BEN BILE BASIMI CEVIRDIM DOKTOR ALLAH ALLAH DEYIP PANIKLEDI BI AN AFALLADI HERKES DOKTOR KAFAMI CEVIRDIGIM TARAFA GELIP GOZLERIMIN ICINE BAKARAK OLUM SEN TRAFIK KAZASIMI GECIRDIN DEDI HAYIR DEDIM KVGAMI ETTIN PEKI? HAYIR DEDIM ACILEN KAN DEDI BANA KAN GURUBUMU SORDU BEN ORH+ DEDIM BENDEN BIR KAC sn SONRA BIR BAYAN SESI HOCAM KAN TENKITLERI OZELDE YAPILMIS ORH+ DEDI BEN YINE SERVISTEKI GIBI GOZLERIM KARARDI VE UYANDIGIMDA YOGUN BAKIMDA IDIM ILK AMELIYATIM AKSAM SAAT 7:30 DA OLMUSTU KENDIME GELDIGIMDE SAAT GECE YARISI:1:15 IDI BIR HEMSIRE HEMEN BAS UCUMA GELIP NASIL OLDUGUMU SORDU IYIYIM DEDIM VE DOKTORUMU ARADI BI SEYLER KONUSTULAR TAMAM DEYIP KAPATTI TELEFONU.HEMSIRE OZEL ASYALARIMLA BERABER YANIMA GELIP YAKINLARINDAN BIRINE NASIL HABER VEREBILIRIZ DIYE SORDU CEP TELEFONUMU ISTEDIM VE BABAMI ARAMASINI SOYLEDIM BABAMLA KONUSTU VE HASTENEDE OLDUGUMU KORKULACAK BIR DURUM OLMADIGINI VE GELMESINI SOYLEDI TEKRARLANAN BIR BAYILMA ILE UYANDIGIMDA AMELIYATHANEDE IDIM BU DEFA BASIMDA DAHA KALBALIK BIR KADRO VARDI HASTAYI UYUTALIM DEDI BIRISI TEKRAR UYTTULAR BENI:) VE NIHAYYET UYANDIGIMDA YINE YOGUN BAKIMDA IDIM HEMSIRELER YANIMA GELIP NASIL OLDUGUMU SORDU IYI OLDUGUMU SOYLEDIM AİLEMIN GELDIGINI BENI COK MERAK ETTIKLERINI VE GORMEK ISTEDIKLERINI SOYLEDILER TAM KARSI CEPEMDE KOCAMAN BIR SAAT VARDI VE 7:00 GOSTERIYORDU SABAHMI AKSAMMI DIYE SORDUM AKSAM DEDILER SAGA DOGRU BAKARSAN ANNENI GOREBILIRSIN DEDILER KAFAMI SAGA CEVIRDIGIMDE KUCUK BIR PENCEREDEN ANEM KAFASINI ICERI SOKMUS YASLI GOZLERLE BANA BAKIYORDU VE SONRASINDA BABAM VE ABLAM DAYANAMAYIM KAFAMI CEVIRDIM VE AGLAMAYA BASLADIM AMA YUZUMDE AGLAMANIN MIMIKLERINI OLUSTURACAK BIR MECAL KALMAMISTI LAKIN GOZLERIMDEN YASLAR USUL USUL AKIYORDU SONRA BIR HEMSIRE LUTFEN CIKIN HASTA KOTU OLUYOR DEDI VE 3 GUNLIK BIR YOGUN BAKIMI SURECINDEN SONRA YOGUN BAKIMDA YER OLMADIGINI VE BIR HASTANIN YOGUN BAKIMA ALINMASI GEREKTIGINI VE DURUMU EN IYI BEN OLDUGUM ICIN BENIM SERVISE ALINMAM GEREKTIGINI SOYLEDILER BENDE IYI OLDUGUMU SOYLEDIM VE BUNU KABULLENDIM SERVISTEKI ILK GUNUM MAXIMUM 2 KISILIK BIR ODADA 4 KISININ OLMASI VE BUNLARDAN BIRIDE BENDIM SOLUNUM YOLU RAHATSIZLIGI OLAN BIR HASTAYI NORMAL BIR INSANIN BILE NEFES ALMASI ZOR OLAN BIR ODAYA KOYMUSLARDI BU ILK GUN BENIM ICIN IZDIRAPTI IKINCI GUNUN SABAHI DOTORUM GELDI VE NASIL OLDUGUMU SORDU COK SIKILDIGIMI VE TUPLERIN CIKARILMASINI ISTEDIM BIR AKCIGER FILMIME BAKTI BI KAC OKSUR DEDI SOLUK ALIS VERISIMI DINLEDI VE OGLEDEN SONRAKI KONTROLDE TUPLERDEN BIRINI CIKARDI TAKARKEN HISETMEDIGIM ACIYI CIKARIRKEN FAZLASIYLA HISSETTIM YOGUN BAKIMDA GECEN 3 GUNDEN SONRA SERVSITE GECIRDIGIM ILK GUN VE AKSAMI BENIM ICIN COK KOTUYDU SERVISTEKI IKINCI GUNUN SABAH KONTROLUNDE NASIL OLDUGUMU SORDU IYIM DEDIM VE DIGER TUPU CIKARMASINI TEKLIF ETTIM CUNKI HASTANEDEN IGRENIYORDUM VE BIAN ONCE GITMEK ISTIYORDUM TUPLERLE GIDEMEDIGIM ICIN CIKARMASINI TALEP EDIYORDUM SABAH OLMAZ DEDI AKSAMMKI KONTROLDE YARIN BAKARIZ DEDI SEVINIYORDUM CUNKI BENI HASTANEYE BAGLAYAN TEK SEY GOGUS KAFESIME BAGLI OLAN TUP IDI ACILI BIR GUNDEN SONRA SERVIST
  EKI UCUNCU GUNUMDE NASILSIN DIYE SORDU SABAH KONTROLUNDE HARIKAYIM DEDIM IYI DEDI VE DIGER TUPU DE CIKARDI PLANIMI YAPMISTIM TUPLERI CIKARTTIKTAN SONRA SON BIR ISTEGIM OLACAKTI ISTE O ISTEK:BENI TABURCU EDERMISINIZ. SON ISTEGIMI DE SUNDUKTAN SONRA BU AKSAMDA KAL YARIN SENI GONDERELIM DURUMA GORE DEDI VE SERVISTEKI 4 CU GUNUMDE TABURCU OLDUM HASTANEDEN CIKTIGIMDA MUTHIS DERECEDE MUTLU OLMUSTUM SU AN EVIMDE VE O HASTANEDEN COK DAHA IYI BIR ORTAMDA KENDI ODAMDA DINLENIYORUM GEZIYORUM YIYIYORUM NETTE DOLASIYORUM UFAK TEFEK SIKAYETLERIM VAR AMA CEKTIGIM ACILARIN YANIN DA HIC KALIYOLAR OLANLARIDA SAYEMDE BENIMLE BERABER KOTU BIR DONEM GECIREN AİLEM UZULMESIN DIYE SAKLI TUTUP KONTROLERDE DOKTORUMA SOYLUYORUM BU GUN HASTALIGI GECIRDIGIM 13. GUN BASIMDAN GECENLERI SIZLERLE PAYLASMAK ISTEDIM CUNKI HAYTTA BILINMESI GEREKEN RAHTSIZLIKLARIN NASIL BASLAYIP NASIL SONUCLANDIGI VE BU NA NISPETEN HANGI ORTMDA NASIL GELISTIGINIDE BILMENIZDIR IKINCI AMELIYATIMDA BABAM DAN ALINAN IKI IMZA BENIM OLUM FERMANIMMIS YANI BASIT GORUNEN SIK RASTLANAN BIR HASTALIK OLMASINA KARSIN MUDAHALE VE DURUMA GORE OLUM TEHLIKESI %95 OLAN BIR HASTALIK OLDUGUNU BELIRTMEK ISTERIM BU YAZDIKLARIM HASTALIGI GECIRENLERE DEGIL TEDAVIYI UYGULAYANLARA BIR NISBETT OLARAK YAZDIM SAAT:GECE YARISI 3:21 HARUN YILDIRIM / VAN / MERKEZ / harun1056@hotmail.com

 74. HARUN YILDIRIM

  BENIM YUKARIDA ANLATTIKLARIM SABAH 10 DAN AKSAM 7:30 KADAR MUDAHALE EDILMEYEN VE TAMAMEN SONUK BIR AKCIGER HIKAYESI VE BUNA MUTAAKIP BIR IC KANAMANIN OLDUGU VE BUNUN TUP TAKILIRKEN FARKEDILIP NEDENININ SE BILINMEMESINDEN DOGAN BIR OLUM KALIM SAVASIDIR.!!!

 75. Ömer

  Öncelikle herkese geçmiş olsun.Ben bu tekrarlamaya takıldım.Tekrar sadece tüp takılıp taburcu olanlarmı yoksa amaliyat olanlarmı.Ben amaliyat oldum.Aynı şeyleri bir daha yaşamak istemem.Amaliyat olupta tekrar eden varmı?Tekrar geçmiş olsun….

 76. Emrh

  Sanırım buraya yazar arkadaşlarımızın çoğu hastalığı tekrarlamış insanlar uzun zaman önce yakalandım ve bi daha tekrarlamadı tarzından biseyler yazan yok ve bu durum beni gittikce korkutmaya basladı benim hala tekrarlamadı ama topu topu 3 ay oldu 5 seneyi doldurupta tekrarlamayan kimse yokmu acaba buralarda galiba doktorlar yanlıs söylüyor tekrarlama oranı %80 tekrarlamama oranı %20 buradaki arkadaşlarımızın yorumlarına bakarsak

 77. Emrh

  Sanırım buraya yazar arkadaşlarımızın çoğu hastalığı tekrarlamış insanlar uzun zaman önce yakalandım ve bi daha tekrarlamadı tarzından biseyler yazan yok ve bu durum beni gittikce korkutmaya basladı benim hala tekrarlamadı ama topu topu 3 ay oldu 5 seneyi doldurupta tekrarlamayan kimse yokmu acaba buralarda galiba doktorlar yanlıs söylüyor tekrarlama oranı %80 tekrarlamama oranı %20 buradaki arkadaşlarımızın yorumlarına bakarsak Allah hepimize acil sifalar versin bi daha yasatmasın insallah

 78. Emrh

  Hasta oldum Hastalık hastası oldum sonum hayırlı olur insallah:)

 79. merhaba gecen sene kardesim bicakla yaralandi akciyerde hasar olmus simdi iyi ben yutdisinda oldugum icin fazla bilgiye sayip deyilim duyduguma göre cok zayiflamas ve busene askere gidecekmis guya doktorlar dayima demiski askerlik söyle dursun bes sene yasarsa size kar ana anem duyudu tabi bizim ev cenaze evine dönmus nolursunuz bana bir aciklama gönderinde bende onlara diyeyim tesekurler

 80. harun

  nulufer…KARDEŞ GEÇMİŞ OLSUN BU KONU HAKKINDA GÖGÜS CERRAHI PR.DOKTORALA GÖRÜŞSSEN DAHA İYİ OLUR İSTESEN İNTERNETTE DOKTORLARIN MUMARASI WAR BULABİLİRSİN…

 81. Emrh

  Merak ediyorum 5 Yıldır tekrarlamadı ameliyatta olmadım diyen bir arkadas yokmu aramızda?Genelde hep tekrarlayan ve ameliyat olan arkadaslar yorum yazmıs bu yüzden sanki kesin tekrarlayacakmıs gibi gün sayıyorum bazen 98 gün oldu ben çıkalı…

 82. ali usta

  Endişeni ben de paylaşıyorum Emrah 🙂

  Ben yaklaşık 14 ay önce tüp yoluyla tedavi olmuştum. Ondan sonra ağrılarım falan sıkça oldu -ki bi kısmı halen devam ediyor, dün doktora gittim, her şey normal :)- ve henüz tekrar eden bir pnömotoraks söz konusu değil.

  Fazla evhamlı olmaya gerek yok galiba 🙂

 83. Emrh

  Enteresan bi hastalık gerçekten İnşallah kimsesin bşına gelmez ustam bi sen varsın en uzun süredir takrarlamayan gördüğüm kadarıyla geri kalan bütün arakadaşların tekrarlamış inşallah bende sana çekerim:)

 84. harun

  slm miLLET aha gidiiom askere bide bu hastalık çıktı başımaza inşallah orda bi sorun olmaz…

 85. Emrh

  Harun dostum sen ameliyatta olmusun hiç kafana takma tekrarlamaz bir daha git babalar gibi askerliğini yap geL:)

 86. harun

  Sağolasın emrah kardeşim…İnşaLLah tekrarLamaz…Ama Askerde kafam bozulurda Bii Sigara Yakarım Diiiie ÇoooK KorkuyoooM Beeea 😦

 87. Emrh

  Sen bilirsinde bunun tek sebebi sigara biliyorsundur 🙂

 88. Emrh

  Ben sigarayı bıraktım suan içmiyorum ameliyatta olmadım ama tekrarlarsa ve ameliyat olursam eminim gene baslarım cünkü o zaman içmedimde ne oldu diyecem biliyorum:D:)

 89. Ömer

  Sevgili arkadaşlar…Ben 5 aralık 2007 akşamı sıradan bir günde Spontan pnömotoraks dedikleri hastalıga yakalandım.Hastane aciline ve ordanda gögüs cerrahi servisine yattım.1 adet tüp taktılar.(Tüp takılan arkadaşlar ne kadar acı verdiklerini bilirler…)4 gün tüple hastanede kaldıktan sonra doktorlar ameliyat olmama karar verdiler.Her ne kadar ben ameliyat olmam desem de kesin tekrar eder dedikleri için ameliyata razı oldum.14 aralık 2007 günü ameliyat oldum.Yine 2 adet tüplü şekilde serviste 6 gün kaldıktan sonra kurban bayramının ilk günü taburcu oldum.10 gün sonra hem dikişleri aldırmak hemde kontrol amaçlı hastaneye gittim.Herşey yolunda oldugu söylendi.Ve..bugün itibari ile ameliyat olalı tam 65 gün oldu.Allah(c.c) çok şükür kendimi iyi hissediyorum.Yalnız daha önce bu hastalıktan ameliyat olan bir arkadaşım varsa kendilerine bir sorum olacak.Taburcu oldugum günden beri esnerken şiddetli bir agrı hissediyorum.Tam olarak nefes alamıyorum,sanki her esneyişimde sırtımdan biri bıcaklıyor.Her türlü agrılarım gün geçtikçe azalmasına ragmen bu agrım hiç değişmedi.Bu agrılar ne kadar sürecek.Bu durumu yaşayan arkadaşlar var ise bu konuda beni aydınlatmalarını istiyorum.Herkese tekrar geçmiş olsun dileklerimle……Saglıcakla kalınız….

 90. Ömer

  Bir de uutmadan arkadaşlar….Hiçbir sosyal güvencem yok.Yukardaki soruma cevap verecek arkadaşlar hemen yazsın lütfen.Yoksa 115 ytl vererek muayeneye gitmek zorunda kalacam ki…bu durum beni bayagı yoracak…Ama mecburen katlanacaz.Çünkü eskiler demişlerki…..SAGLIĞI OLANIN UMUDU…UMUDU OLANINDA HERŞEYİ VAR DEMEKTİR….Saglıcakla kalınız…

 91. harun

  Selam ömer kardeşim ameliyattan olduktan sonra bendede sık sık agrı oluyo ki ne agrı işkence yapsalar dahaa iii beea 😦 Ama bende senin gibi şüphelendim we doktora gittim dedim sık sık ağrım oluyo dedim dediki agrı 1 sene sürer korkmana gerek yok dedi Ve şu gün olmuş 1 hafta sonra askere gidecem hala acı çekiyorum inşallah orada bi sorun olmaz şu anda tek korkum budur abicim…AMA SENİN AĞRILARIN SENİ ÇOOOK RAHATSIZ EDİYOOSA MUTLAKA GİT GİT GİT İSTERSE MUHAYENE 1 MİLYAR OLSUN BU HASTALIGI İNSAN BAŞINA GELİRSE ANLIYO Beea 😦

 92. Emrh

  Ameliyat olmadığım için tam olarak ağrılar hakkında bilgim yok ama tüp takıldığında bile yataktan kalkarken canım cok yanardı bide ameliyat olunca sanırım cok daha fazla ağrı olur yanlız ömer kardesim korkutmak gibi olmasında esnerken ağrı oluyorsa hapsururken cok daha siddetli agrılar hissedersin mantık olarak konusuyorum insallah eski saglığına kavusursun gecmis olsun

 93. mehmet yılmaz

  evet arkadaşlar hepinıze büyük geçmiş olsun…bu hastalıgı ben de geçirdim.benim için çok zor oldu..ilk defa 2006 da geçirdim ..ki o zaman ben oss ye hazırlanıyordum. bu benim için daha da zor oldu..dersaneye bisikletle gidiyodum o zaman bir gün zor nefes aldığımı hissettim….gece yatarken de göğsüm ağrıyodu
  ..benim doktora falan gitmeye niyetim yoktu korkumdan ama ablam sağolsun bi git bakalım dedi…doktora beraber gittik..doktor pnomotoraks dedi ve ben bişey anlamadım tabi..asistanlarına hemen ameliyathaneyi hazırlayın dedi…üst tarafımı soyundur du.. 1 kaç tane iğne vurdu ..sonra sadece neşteri ilk değdiğini hissettim …sonra çatır çutur sesler geliyodu…sonrada eline 1 hortum aldı..resmen içeri hortum sokuyor adam ya..sesleri duyuyorum . bide acımaya basladı …tansiyonum falan düştü gözüm kararıyo bole…sonra işte 1 hafta kaldım hastanede bol bol balon şişirdim…1 hafta sonra okulda tekrar ağrımaya basladı ben arkadaslarla vedalaştım tabi dersten çıktım gittim babamı çağırdım okula geldi ben zar zor yürüyorum tekrar doktora gittik açık ameliyat dedi yine tekrarlamış dedi.. falan babam korktu bu sefer adam kasap gibi kesecek ..kağıt yazdı hemen doktor hemşireye verdi yatış iişlemleri için..babam dedi bir de özele gidelim ….velhasıl gittik ordaki doktor bize ameliyata gerek yok dedi.tüpü alırken için de hava kalmış. olabilir dedi..ii 1 hafta bekledik ve geçti ..sağolsun doktor beni ameliyattan kurtardı…(Allah tan şubat tatilindeydik…bitmesine 1 hafta kalmıştı o arada halloldu..Allah a şükür okuldan geri kalmadım
  ……….ikincisi ise bundan tam 1 sene sonra sağ tarafımda oldubu sefer baska 1 devlet hastanesine giittik….fakat bunda ameliyattan kurtulamadımsağ tarafımdan ameliyat oldum.1 hafta hastanede kaldım bu sırada üniversitey e gidiyordum 1 hafta devamsızlık yapmak zorunda kaldım…ameliyattan sonra nefes alsam bir türlü almasam bi türlü iki türlüde acıyodu sanki akciğerime 1 şeyler batar gibi…en çook ta o canımı yaktı ameliyatı hissetmedim bile mam çıktıktan sonra çok kötüydü doktordan devamlı agrı kesici istiyodum tabi oda ver miyodu fazlası zarar diye…günde 2 kez …iğneyi vurunca rahatlıyodum….kendime geldiğimde 1 baktım yanımda 2 tane tüp var ……haberim yok 2 tane tüp takmış adam ameliyatta….2 şer gün arayla onları çıkarttı çok şükür…çıkarınca kendimi kuş gib hissettim valla okadar çok şükür etttim ki halime….SAĞLIKLI OLMAK GİBİSİ YOK VALLA……şimdi iyiyim ama inşallah 1 daha olmaz….her nefesim daraldığında acaba diyorum ..ağrım olmadığını hissedince teselli oluyorum…herkese sağlık dilerim ..Allah düşmanımın başına vermesin…..mehmet yılmaz (konya)

 94. harun

  Mehmet yılmaz…Geçmiş olsun kardeşim sanada…Uleen warya aslında biri senin canını çoook yaktıysa…Ona beddua edeceĞine Allah Pnömotoraks Hastası olasın desen daha iiiii beeea 🙂

 95. Ömer

  Mehmet YILMAZ kardeşim….Açık ameliyat oldugunu yazmışsın.Size de ameliyat sonrası ne kadar devam etti bu ağrılar.Birde ne acayip bir hastalık..kişiye gör mi değişiyor durumlar.EMRAH…kardeş dediklerin benide ilk zamanlar çok korkutmuştu…Acaba nasıl öksürecem….nasıl hapşuracam….diye ama mantık olarak da olsa esnemekten daha iyiler…Onları atlattım çok şükür.İnanın gece olmasını istemiyorum…Uykum gelecekte esneyecem diye..))Mehmet kardeş….cevaplarsan sevinirim…Herkese saglıklı bir hayat….

 96. Emrah

  Dediğim gibi arkadaşım kişiden kişiye değişiyor heralde hastalığın seyri ama benim araştırdıklarıma ve okuduklarıma bakılırsa 1 oldu 3 oldu 5 yıl oldu artık geçti denecek bir hastalık değil bekliyorum bende ne zaman tekrarlayacakta ameliyat olacağım diye gün sayıyorum Daha benim çok yeni zaten 4ay oldu tüp çıkalı bekliyorum en kesin çözüm ameliyatmış zaten olmadan içim rahat etmeyecek galiba:)

 97. Emrah

  Geçen zamanda 6ay 1yıl arası akciğerin kendini tümüyle yenilediğini okumuştum ne kadar doğruluk payı var bilmiyorum

 98. Ömer

  Emrah kardeş…Bu hastalık ilk 5 yıl tekrar etme olasılıgı %70 diyorlar.Ama daha geride %30 var.İnş…sen o 30Lu guruptasındır.Birde yaş kaç bilmiyorum ama 40 lı yaşlardan sonra nüks etmesi düşüyor diyorlar…Haa…birde ben ameliyat oldum.Korkmana gerek yok…Korkacaksan ameliyat sonrasından kork…))Unutmadan burdan tüm arakadaşlara bir tavsiye diyelim…Sigara bu hastalıgın baş sebebi….ben bıraktım…inş…sizlerde bırakırsınız..

 99. Emrh

  Sağol ömer 22 yaşındayım Ben yukarda bi arkadaşın yazdığını okumuştum 5yıldan sonra %95 tekrarlamaz diye ama sen tam tersini söyledin eğer senin dediğin gibiyse %70 acaip fazla bir oran kesin keserler benide:)

 100. Ömer

  Emrah kardeşim ben tam tersini söylemedim.Ben ilk 5 yıl tekrarlama oranı %70 diyorum(bunu ben demiyorum doktorlar diyor)Tekrarlamama oranıda %30…Yani herkes de tekrarlayacak diye bir durum söz konusu değil.Bu da demektirki İLK 5 YIL SONUNDA tekrar NÜKSETMEMESİ %95 olabilir.Ben en son kontrolumde bu nüksetme konusunu doktorumla uzun uzadıya konuştum.Tüple tedavi olanların nüksüetmesine bu oranları verdi.Ameliyat olanların da aynı taraftan sıfır diger taraftan(yani soldan ameliyat olmuşsa o taraftan bir daha tekrar etmiyor ama diğer taraftan) tekrar etme olasılıgı var diyor.Bu oranda yoldan geçenle aynı oran.%0.1 ile %1 dedi.Tabii sigarayı bırakmışsanız.Uzunlafın kısası bu işin temelinde SİGARA….SİGARA….SİGARA…. var.Saglıcakla kalın….

 101. Ömer

  Haa…bu arada hala esneyemiyorum bu nasıl bir iş anlayamadım gitti…..Öksürüyorum hapşuruyorum ama esneyemiyorum….Eskiler derdi ki….:Hastalıgın üzerinden bir temmuz geçmeden iyi olmaz diye.Galiba temmuz ayını bekleyecez…))

 102. yasin

  selam arkadaşlar.öncelikle böyle bir paylaşımda emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür etmek gerekli diye düşünüyorum.
  bende 2 sene once sol cigerden spontan pnomotoraks vakası geçirdim.banada diren yoluyla tedavi uyguladılar ve tedavi sırasında ve sonrasında herhangibir acı hissetmedim çok şükür.allaha şükür ki herhangibir tekrarlama durumu olmadı.allahtan dileğim böylede devam etmesi.ama bi çok arkadaşımın dediği gibi paranoyak oldum.acaba tekrarlarmı die.yaptığım her işte çok dikkatli davranıyorum.özellikle soğuğa çok dikkat ediyorum.benden sizlere nacizane bir tavsiye kendinizi soğuktan olabildiğince koruyun.ben 2 senedir tekrarlamaması için çok büyük çaba sarfediyorum.yemediğim bir çok yemeği bile yemeye başladım.bazı arkdaşlarımızın dediği gibi kilo almak bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırıyormuş.ben hastalıktan bu yana henüz kilo alamadım ama özellikle meyve tüketimimi büyük ölçüde artırdım ve bunun hastalığımın şu an tekrarlamamasında buyuk bir etken olduğunu düşünüyorum.tabi soguktan korunma çabalarımıda eklemek gerek…daha fazla başınızı şişirmeyeyim.allah hepinize acil şifalar versin.umarım herşey gönlünüzce olur.

  SAĞLICAKLA KALIN.

 103. Emrh

  Yasin en uzun süre tekrarlamayan seni gördüm iniallah bir daha tekrarlamayacak baya uzun zaman olmuş.Kafama bide soğuk havayı soktun ben hiç dikat etmem ki soğuk sıcak kafama göre takılıyorum şans bu ya olacağı varsa ben ne kadar korusamda zaten olur:)

 104. yasin

  walla emrah kardeş tekrarlaması hepimizin tek temennisi.ama öyle nasıl olsa tekrarlıyacak die de bir şey yok.biz elimizden geleni yapalımda sonrasına şans kader ne dersek artık.ben insanların şanslarını kendilerinin oluşturduğuna inanırım.o yüzden sonuna kadar kowalarım.yani kısacası kendi açımdan söyluyorum ben kendimi koruyabildiğim kadar koruyacağım.sonrası zaten allahın takdiri.çünkü o psikolojiyi bir daha yaşamak istemiyorum.umarım diğer arkadaşlarda yaşamazlar.

 105. yasin

  arkdaşlar bişey sormak istiyorum.bu hastalığın askerliğe engel olan bir durumu varmı.yani muaf olunuyormu.bilen arkadaşlar cevap verebilirlerse çok sevinirim.

 106. ali usta

  Bildiğim kadarıyla spontan pnömotoraks askerliğe engel teşkil eden hastalıklardan değil.

 107. ŞAHİN

  Bu hastalığı geçiren herkeze çok geçmiş olsun ayrıcada inşallah birdaha kimse geçirmesin ;
  2006 yılı aralık ayında kasık fıtığı amaliyatı oldum. Amaliyat esnasında sağ ciğerimde sönme meydana gelmiş , narkozdan uyandığımda çok şiddetli gögsümde ağrı oldu ve nefes alamadım . Tekrar bayılmışım uyandığımda gögsümde bir tüp vardı . 2 gün kaldı. Çıkartıklarında baya acı çektim , uzun uzunda topları üfledim. Şuana kadar sorun yaşamadım . Zaman zaman ağrım oldu ama amaliyat sonrası normal gördüğüm için tekrar doktorada gitmedim , inşallah bu hastalıktan birdaha gitmem . Ne sigara nede içki içerim . Hastalığı aşırı üzüntü , çok ani korkular v.s. duyguların da tetiklediğini söylediler , hayırlısı allahtan , hepimizin bu hastalığı tekrardan geçirmemesi dileğiyle herkeze çok geçmiş olsun . Selamlar

 108. Ömer

  Tekrar selam arkadaşlar…Bu gün kontrol amaçlı doktora gittim.Allah(c.c)çok şükür herhangi bir problem yok..(tabii 115 ytl yi bayıldık..:))her türlü şikayetimi baştan sona anlattım.Uzun lafın kısası Ameliyat olanlar için derim ki..üstünden 1 yıl geçmeden ne desek boş…Soguk hava…beslenme..Üzüntü ve stres…En önemliside SİGARA…dikkat edersek sorun yok denecek kadar azalıyor…Herkese Sigarasız bir hayat….Saglıcakla kalınız..

 109. eyüp arslan

  2 gün önce ameliyatından çıktım…benimkisi öyle tüple vakumla geçecek cinsten değilmiş,öyle dediler ..ilk 3. gün ameliyat oldum..şimdi evdeyim,yaşama sevinci apayrı bişey..Allah sadece bu hastalık değil,tüm cerrahi müdaheleye maruz kalmışlara ve yakınlarına yardım etsin

 110. Ömer

  Eyüp aslan kardeşe acil şifalar…Geçmiş olsun dileklerimle….Aklına takılan bişi olursa sor ….ameliyatlarımızın arasında 80 gün var…kalın saglıcakla…

 111. eyüp arslan

  ömer bey teşekkür ederim.artık daha iyiyim..

 112. tahir

  28.02.2008 de dersteyken biranda sırtımın sol tarafına keskin bi ağrı saplandı önce tutulmuştur ya da böle bi şey olmuştur die önemsemedim, dersten çıktım aşşağı indim binadan çıkıp bi de sigara içtim:) .. derken birden hiç nefes alamamaya başladım, hastahaneye götürüldüm. sol akciğerim total collapse olmuş. tüp taktılar we 6 gün o tüple hastahanede gezindim durdum. 14 gün önce beni taburcu ettler we yawaş yawaş hayatıma dönmeye başladım. yarın sabah tomografiye giricem ve çok meraklıyım, sonuçların nası olucak?. Ve açık konuşmak gerekirse burayı okudukça nüksetmesi konusundaki şimdiye nazaran iyimser olan öngörüm kayboldu…

  arkadaşlar yapılması we yapılmaması gereken şeylerin anonim bi listesini oluştursak çok güzel olur … mesela ben ne zmn yolculuk yapabilirim, nelere dikkat etmeliyim… vs vs vs…

  bu hastalığı geçirmiş herkese geçmiş olsun… geçirmekte olanlara allah şifalar wersin… we herkese allah sabır wersin …

 113. Emrah

  Sigarayı bırakır ve içilen ortamlardan uzak durursan tekrarlama ihtimali azalıyor yemek konusundada titiz olma yani yemek seçme Geri kalan nasip kader

 114. eyüp arslan

  tahir bey öncelikle geçmiş olsun.anladığım kadarıyla ameliyat olmamışsınız…aslında bu birazda kısmet işi diyor doktorlar…ben hastalığa yakalanmadan 3 ay evvel bırakmıştım sigarayı,ama siz yinede sigarayı bırakmakla başlayın işe.sonrasında istirahat edin ,kendinizi yormayın,ciğerlerinizi üşütmeyin..ve en önemlisi artık düşünmeyin..bilgisayar başında bunları yazabiliyorsanız siz artık sağlıklısınız bence…

 115. tahir

  teşekkür ederim eyüp bey ve emrah bey… o gün içtiğim sigar son sigaram oldu. o gün biraktığım gün oldu zaten sigarayı … zira pek dinlenmek gibi bi şansım yok , okulumda rapor dewamsızlık konusunda geçerli bir şey deil we pazartesi günü geri başladım, eski normal hayatıma döndüm .. tabi daha dikkatli bir hayat…

  ps: bu hastalığı geçirmeden önceki hafta sonu uçakla gidiş-geliş bir yolculuğum oldu, we bunun tetiklemiş olma ihtimali yüksek diolar…

  hafif sporlar yapmanın, eforu yükseltmenin bir faydası olur mu sizce?

  tekrar herkese geçmiş olsun… iyi günler

 116. Ömer

  Öncelikle geçmiş olsun Tahir kardeşim….drenle tedavi olman hastalıgın nüksü konusunda iyimserliği zayıflatsa bile her şey kısmet be kardeşim…Yalnız tekrar etmemesini yok edemesekde azaltmak hatta yok etmeye yakın durumlara getirmek elimizde…En önemlisi kesinlikle sigara…Bazıları sigaranın sebep olmadıgını söylüyor ama sigara akçiğer zarını incelttiği tıbben kanıtlanmış…Zayıf insanlarda olma ihtimali fazla oldugundan bol yemeli…Stres ve düşünce yok….(kimde yoksa..))…….)Tozlu ve kirli ortamlardan yani akçigere zararlı hava şartlarından uzak durmalı…Uçak soruna gelince uçaklarda kabin basıncı sabit oldugundan sebep olması zayıf ihtimal…Yani bu saydıklarımıza ragmen herşey yinede sans kısmet…Ben ameliyat oldum…Bu saydıklarımıza tamamen ters kişiler vardı bu hastalıga yakalanan.Kadın…Yaş 40 üzeri….Gayet şişman sayılabilecek kiloda ve sigara kesinlikle yok…Ama Kadıncaaz pnömotoraks…)neyse…tekrar geçmiş olsun ….ben sigarayı bıraktım…Sizlerede sigarasız bir hayat…..Kalın saglıcakla..

 117. Adil

  slm arkadaşlar öncelikle tüm arkadaşlarıma çook geçmiş olsun diyorum, inşallah tekrara etmez.. bende kısaca bahsediym: bundan 1 ay kadar önce okuldan geldim yemeğimi yedim ve yattım, gözümü açtığımda arkdadaş beni halı saha maçına çağırıyordu… zaten 2 günde bir kesin maç yapıyordum futbol benim hayatım gibi bişeydi:)) gittim ve maçın 20. dakkasında herkeste olduğu gibi benide sebebini bilemediğim şiddetli bir ağrı yakalayıverdi. sağ tarafta oluşan bu ağrı nefes almamı feci şekilde engelliyordu, neyse acile gittik film çekildik falan ama orda anlamadılar. doktorların kalitesiyle alakası yok filmle alakası var(bunu söylememin sebebi acildeki cihazlar size fazla ayrıntı veremeyebiliyor). neyse ağrı kesici falan aldım gittim yattım. ama sol tarafa dönünce normal sağ tarafıma yatınca ciğerim patlıycak gibi oluyordu.. bişeyler olduğu belliydi:( sabah hemen göğüs kliniğine gittim o da acilin verdiği filmden bişey anlamadı, ve tekrar toraks filmi istedi.. öğleden sonra anlaşıldki sağ spontan pnömotoraks:((( hemen acılı bi şekilde(ama abartılacak bi yanı yok o ağrının) dren taktılar ve balon, top derken 4 gün sonra ii toparladın bu kadar kısa sürede dediler.. memlekete gittim ve buda benim için ii oldu.. geldiğimde yeniden film çektirdim ve kontrole gittim süper dediler… ve 2 gün öncede yüksek resolüsyonlu toraks filmi çekildim, onun sonuçlarınıda merakla bekliyorum..
  en fazla üzüldüğüm konu ise futbol hayatımın bitmiş olması:((((
  Allah kimseye yaşatmasın bunu, ama sağolsun arkadaşlar dikkat edilecek şeyleride yazmışlar onlara lütfen dikkat edelim…

 118. Adil

  ayrıca bi arkadaş da yazmış devlet hastanesinde yaşadıklarını ana da çok üzüldüm, kesinlikle kaliteli bir sağlık mekezine gidin arkdaşlar
  ben GATA da tıp öğrencisiyim ve GATA kalitesi olmasaydı bende çok eziyet çekerrdim bundan eminim
  ..bu paylaşımı hazırlayanlara teşekkür ederim…

 119. Emrh

  Öncelikle geçmiş olsun arkadaşım futbol hayatının bittiğinden bahsetmişsin ben sürekli futbol oynayan biri değilim fakat top oynamanda bir sakınca yok demişti doktorum sonuçta ben top oynarken rahatsızlanmadım durup dururken olmuştu o yüzden futbolla alakalı olduğunu sanmıyorum genede sizler daha iyi bilirsiniz tıp öğrencisi olduğuna göre neyse inşallah kimseninki tekrar etmez

 120. muharrem

  öncelikle herkese geçmiş olsun.allah acil şifalar versin diyorum.29 yaşında beden eğitimi öğretmeniyim.ben de Pnömotoraks teşhisi ile ameliyat olanlardanım..her neyse kısaca anlatıym;amatör olarak futbol oynuyorum maçta biraz sert bi topu göğsüme aldım ve hafif bi ağrı hisseettim gecer diye maça devam ettim fakat nefes almam gittikçe zorlaşıyodu ve hakeme söleyip kenara cıktım msj falan yaptırıym diye ama nefesim artık daha da cok azalıyodu ve beni hemen hastaneye götürn dedim.15 dk lık yolu araba ile nasıl gittiğimi bana sorun.hastaneye girdik ve ekg cektiler kalpde bişi görülmedi ciğer filmi cektiler ve dr sağ ciğerin söndüğünü söledi.hemen direni taktılar ve 5 gün burdasın dediler.ciğerin kendi kendini yenilemesini bekledik fakat yırtığın cok fazla olması sebebi ile 5.günün sonunda ameliyat olmak zorunda kaldım.diren biraz daha kalsın dedik ama enfeksiyon kapabilir ve daha kötü sonuçlar doğurabilir dedi ve koltuk altından 15 cm lik bi kesi ile 1,5 saat süren operasyon gecirdim.dr ameliyat öncesi bana 2 alternatif var dedi.1.si elle dikerim ve %5 tekrarlar 2.si ise amerikadan ithal bi aletle dedi bunda tkrarlama durumu yok dedi.aleti de gösterdi bu arada:)görmenizi tavsiye etmem.:)(ücreti 450 ytl)her neyse ameliyattan 4 gün sonra diren alındı 7.günde de taburcu oldum ve bana 45 gün heyet raporu verdi su an evdeyim dinleniyorum.çarşamba dikişlerimi aldırıcam ve haftaya da göreve başlamayı düşünüyorum.inanın arkadaşlar böle bi rahatsızlık olduğunu böle bi tedavi olduğunu ne görmüş ne de duymuştum.ama herşey allah tan ve bizim için.en azından tedavi edilmeyecek bi rahatsızlık değil.yalnız arkadaşlar bu hastalık özellikle erkeklerde zayıf uzun boylu ve sigara içenlerde(beni anlatıyo)görülen yani tamamen fiziksel bir olay.sadece anlamadığım ameliyattan sonra tekrarlayan var mı?ayrıca diğer ciğerin tekrarlama durumu ne olur?bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.bu arada ben de iyi sigara içerdim ve şimdi bıraktım.demek bırakılınıyomuş..herkese sağlıklı günler…

 121. harun

  Slm kardeşlerim hepinze ALLAH acil şifalar versin. Benim ameliyatımın üzerinden 5 ay kadar geçti ve askere gittim acemi birliğimi bitirdim.Şmdi dağıtım iznine geldim.Rahat geçti aslında rahat geçmedide sağlık yönünden rahat demek istedim bi sorun olmadı zaten 2400 koşu wardı 3 günde bi ben koşulara katılmıyodum ama diger eğitimleri yapıyodum bişi olmadı inşallah usta birligindede bişi olmaz hepinize geçmiş olsun by by

 122. muharrem

  slm harun kardeş umarım sigaraya başlamamışsındır..şimdiden hayırlı teskereler…

 123. Ömer

  Öncelikle Adil ve Muharrem kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimle…Adil kardeşim tıp ögrencisi olmanın verdiği avantajla kendine hangi konuda dikkat etmesi gerektiğini daha kolay bilir diye düşünüyorum.Muharrem hocam da benim gibi ameliyat olmuş.Hocam ameliyatla tedavide tekrar etmesini sormuşsunuz.Ben bu konuda baya araştırma ve söyleşi yaptım bilir kişilerle…aynı taraftan nüks sıfır denecek kadar …Ama diğer taraftan olasılık her zaman var….Bu olacak anlamında değil…önemli olan bundan sonra dikkat etmek…Sigarayı bıraktıgınıza cok iyi etmişsiniz…)) demekki gerçekten bırakılabiliyormuş…))iş başa düşünce tabiii..Aynı benim gibi…Ameliyattan sonrası cok önemli.İlk üç ay çok dikkat etmek gerek.Altı ayla bir yıl arasıda yine dikkatli gececek zamanlardan…45 günlük rapor bittimiki işe başlayacaksınız…bence istirahate devam…ama yatarak değil…))sigarasız bir yaşam dileğiyle…

 124. Ömer

  Bu arada emrah kardeşede hayırlı teskereler…Bir de dagıtım nereye cıktı emrah…??bakarsın görüşürüz..))

 125. Ömer

  Bu arada Harun kardeşede hayırlı teskereler…Bir de dagıtım nereye cıktı harun kardeş…??bakarsın görüşürüz..))

 126. muharrem

  ömer kardeşim bilgiler için saolasın ama kendimi iyi hissediyorum ve işe başlayacağım dedim doktora .o da kendini yormadan başlayabilirsin dedi ama tabi korkularım da yok değil tabi.acaba erken mi sıkıntı olur mu diye soruyorum kendime ama korkarak nereye kadar ecele faydası yok biliyosun.boş durmak bana göre değil vakit geçiremiyorum herkes işte güçte kimse yok sohbet edecek.neyse hakkımızda hayırlısı neyse o olsun…herkese sağlıklı günler.allaha emanet olun…

 127. eyüp arslan

  ben ameliyat olalı neredeyse bir ay oluyor..ama raporum bitti..zaten heyet raporuda vermemişlerdi…üstelik kurumum saolsun ben raporlu iken tayinimi de çıkarmış..bide onun stresi eklendi üstüne:) 4 gün sonra işe başlayacağım..hemde nerede mi? sokaklarda…ben polisim çünkü…

 128. harun

  Mrb ömer kardeşim bu gün gidiyorum izin günüm bitti Ben acemi Birligini İzmir/Bornovada Yaptım…USTA BİRLİĞİM ANTALYA/SİDE DOSTUM…

 129. alper

  selam arkadaşlar bende 2006 yılında bu rahatsızlığı geçirdim Samsun’da okumaktaydım o aralar benim olayım ilginç ama:)) 1-2 bira almış evde film izliyorum arkadaşımla beraber hapşurmam gerekiyordu ve ben hep utanırım öle hapşuu diye hapşurmaktan ve ilk defa evdeyim rahat rahat hapşurayım dedim ve hafif sağa eğilerek hapşurdum birden bir yıldırım gibi bir şey düştü içime yani hissettim kumaş gibi yırtlıdığını ciğerimin birden rahatsızlandım arkadaşıma oğlum ciğerim yırtıldı dedim oda yuuh olurmu öle iş dedi wallaha ya hissettim dedim sonra uzandım 5 dakika kadar sonra arkadaşa gel hastaneye gidelim dedim acil servise giittim doktorlar sağolsunlar hiç sallamadılar zorla röntgen çektirdim ama çok fazla dikkat etmediler bana yok birşeyin gaz sancıdır dediler ve bir tane ağrı kesici verip eve yolladılar tabi ben kıvranıyorum nasıl gazmış bu diye eve geldik saat geç zaten ve yattık benim sancılarım artmaya başladı arkadaşlarım okula gidecek diye rahatsız etmedim ve sabaha kadar tv izlemek zorunda kaldım çünkü yatamıyordum yattıkça sancılarım artıyordu neyse sabah oldu ve arkadaşa abi gel Samsun göğüs hastanesine gidelim bi baktıralım dedim çünkü çok fazla sancım vardı sağolsun beni yalnız bırakmadı ve geldi acile gittik gene doktor röntgen dedi röntgen çektirdim ve geldim doktor hemen otur hareket etme dedi ve bir cerrah geldi oksijen tüpüne bağlayın ameliyathaneyi hazırlayın falan diyordu bende allah allah yazık birine bişey oldu heralde dedim meğersem o şahıs benmişim :)) dedim şaka dimi oda ne şakası kardeşim sağ ciğerin sömüş ve sol ciğerinde her an yırtılabilir sen bu saatte kadar neredeydin dedi bende ya ben sıradan bir kontrole geldim dedim ama olay çok ciddiymiş neyse ameliyathane hazırlandı ve lokal anestezi yapıldı tabi sözde sağolsun o direni öyle bir soktu ki dedim ölüyorum sonra odaya alındım tedavi başladı ailem o ara tatildeydi yıllar sonra ilk defa gittiler haber veremezdim abim ise yurt dışındaydı onada söyleyemezdim ve söylemedimde abimin içine doğmuş sanki sürekli arıyor bide ne lanet bişey bu hastalık yarım dakika konuşuyorsunuz ciğer sönüyor 10 saniye ciğerin tekrar hava dolmasını bekliyor ve tekrar konuşuyorsunuz oda şüphelendi bende anlamasın diye abi dersten şimdi çıktık koşarak aşağıya indim ondan soluk soluğayım demiştim inanmadı tabi neyse o hastanede hayatım boyunca cekmediğim acıları çektim o zaman 22 yaşındaydım ve ben anne diye ağladığımı hatırlamam bir gece yürümek için yatağımdan doğruldum ve tam kapıya geldim vücudum öyle bir kasıldı ki açıdan ve kitlendim gerçekten hareket edemiyorum sadece çok az konuşup ağlıyorum anne diyee bağırmaya çalışıyorum ama dediğim gibi gene ciğer sönüyor ve kimse beni duymuyor benim tabi refakatçimde yoktu aileme de söyleyememiştim hemşireler geldi biri bana otur tabi ben demir gibi ayakta duruyorum sonra baktılar bana ağırlaşıyorum bana kendini sıkma şoka giriyorsun demeye başladılar biri diz kapagımın üstünden diğeri omzumdan kas gevşeltici iğne yaptılar o gece ne olduysa oldu ve sabah uyandığımda artık direnaj fokurdamıyordu :)) işte dedim bitti sonunda doktor geldi bana artık yavaş yavaş hazır ol ameliyat yaklaşıyor dedi bende neden dedim ben senin ciğerindeki yırtığın küçük olduğunu düşünüyordum ama yırtık büyük dedi bende geçti dedim nasıl dedi ben bakın direne dedim ve evet doktor şok naıl olur dedi bende akşam olan olayı anlattım oda bana kaynarken bu tarz acılar olabileceğini söyledi tamam çok iyi bugünde misafrirmiz ol yarın seni çıkarımım dedi ve çıktım aradan 2 yıl geçti ilk kontrolümde doktor bile yırtığın nerede olduğunu göremedi çok iyi kaynamış dedi bir kaç nasiat ağır işler yok dalgıçlık yok falan filan ondan sonra benim problemim olmadı size tek bir şey söyleyebilirim herşey sizde bitiyor kendinizi rahat bırakın ve ağır işler yapmayın herkese geçmiş olsun diyorum ve birşey danışayım bu ilk giittiğim hastane adına dava açsam nasıl olur hani yanlış teşhis yapıldı ölebilirdim sizce davanın bu kadar zaman sonra geçerliliği varmı sonuçta hastane kayıtları hala mevcut benim gibi başka hastaların mağdur olmasını istemiyorum. herkese teşekkürler verilen bilgiler için.

 130. HAKAN MUSLU

  merhaba arkadaşlar. niğde üniversitesi 2. sınıf matematik bölümü öğrencisiyim. pek uzun boylu sayılmam ama 55-60 kğ civarındayım ve sigara kullanmıyorum.. 18 mart 2008 salı günü sabah yataktan kalkarken bir bıçak saplanır gibi bir his ile tekrar sırt üstü yatağa geri yapıştım. zorlada olsa ayağa kalktım ama dik duramadım. iki büklüm bi vaziyette zorlada olsa nefes almaya çalışıyordum. nefes almak ilk defa bu kadar zor ve sancılı oluyordu. ve aynı soğuk algınlığında olduğu gibi bir boyun ve bel ağrısı başladı. ogün derse gitmedim uyudum akşama kadar. geçer diye tahmin ettim ama akşam halaa nefes alamıyordum. sıcak duşa girdim ağrıyan bölgeye cix bengay vb. sürdüm ama banamısın demedi.hadi ağrılar neyse ama nefes alamamam ve ayakta duramamam beni şüphelendirdi. fazla hastaneye giden biri değildim. gayet sağlıklıydım. ve akşamleyin yatarken hiç bir şeyim olmaması beni iyice şüphelendirdi. arkadaşlar soğuk algınlığı almışsındır deselerde. ağrılarım iyice artmaya başladı. aldım iki arkadaşımı yurttan akşam 19,00 sularında ayrıldık tuttuk niğde devlet hastanesinin yolunu. acile girdik. doktor neyimin olduğunu sordu. aynen anlattım. sigara kullanıp kullanmadığımı daha sonra bir yerden düşüp düşmediğimi felan sordu. önce röntğen ve sonra (röntgen den şüphelese gerek çevire çevire defalarca baktı) tomografi çektirdim. daha sonra koşa koşa geldi hemşire hemen oksijen ve serum takılmasını söledi. serumun bitsin ben bi doktoru alıp geiceö dedi. öyle serumlar felan takılınca açıkçası bende korkmaya başladım. yarım saat sonra gelen doktor beni muayene eden doktorla tekrar filmlere baktılar ve spontan pnömotoraks yani akciğerinde hava kesesi patlamış dedi.ben bişey yapmadım ki dedim. sağlıklı insanlarda da olabilir dedi.nese seni kayseri erciyes tıp fakültesine sevk edicez dedi. sebep dedim göğüs cerrahı istifa etmiş. ambulans geldi hayatımda ilk defa ambulansa binecektim korkuyodum kayserili arkadaşımında yanımda gelmesini istedim tamam dedi.şimdi niğde kayseri bir 1,5 saat ben sordum çünkü öğrenciyiz ve yanımızda parada yok ambulansa ücret ödiycezmi dedim. hayır herşeyi devlet karşılıyo dedi. bir an olsun rahatlamıştım.nese 1 saat sonra erciyes tıp acile geldik arkadaşım kayıt işlemlerini hallederken doktorlar aynı soruları yine soruyolardı. yeni bir soru daha nezaman oldu? dedim bu sabah bereketki geç kalmamışsın dedi yoksa işin zor.sigara içmediğinden çabuk iyileşirsin dedi. tüp takılcak sana dedi ok dedim. yaş kaç dedi 18 dedim. ailenden habersiz cerrahi bi müdahalede bulunamayız dedi derhal ailene haber ver dedi aradı arkadaşlar sağolsun zaten ssk nın günü biştmiş ücretli hasta olarak yatırdılar. ssk işlerinin halledilmesi için aranacaktı zaten. nese ailem arandı ve hadi başlayalım ozaman dedi doktorlar. sağ elimi sol kulağıma uzanana kadar uzatmamı istediler yaptım. kahverengi bir ilaç sürdü sağ tarafıma ben bir şey hissetmiyodum ama bir süre sonra dönüp baktığımda dokrotun eli yarıya kadar göğsümdeydi doktor kızdı bakma sen dedi. daha sonra şiş gibi demir çubukları aldılar ve içeri sokmaya başladılar ilk demiri sokunca içerden pat diye bir ses ve ben havaya zıpladım. bikaç hemşire daha geldi ve iyice tuttular. 2. demiri göğüs tarafına doğru sokmaya başladılar doktor iki eliyle öyle bi bastırıyorki girmedi ciğere sonra başka bi doktor ver bi de ben deneyim dedi o fazla zorlamadan girdi içeri daha sonra su hortumu gibi bi hortum kirdi sağ koltuk altımdan. hortumun nereye gittiğini bilmiyordum (yoğun bakımda gördümki içi su dolu nargile şişesi gibi birşey) daha sonra yoğun bakıma alındım bomboştu sadece ben vardım yatağıma yerleştirildim ama yatmak mümkün değil sağ sırtımda ve göğsümde öyle bir ağrı varki sanki içerden iki tarafa iğne batırıyorlar ( bu ağrılar 5 gün sürdü hiç uyuyamadık desem yeridir 5 günde toplam uykum 3 saattir) daha sonra hemşireyle tanıştık kimsemin olmadığını ailemin istanbulda olduğunu öğrendi (bu arada yanımdaki arkada kyk ya kalmaya gitti kayseride) sabahtan beri bişey yemediğimi ve aç olduğumu da öğrendi. ilk gördüğünde aaa sen benim kardeşime ne kadar çok benziyosun demişti. ismimi sordu hakan dedim. onunda hakanmış. neziha hemşire beni daha çok sevmeye başladı ve 10 dk sonra elinde bir sürü m. suyu süt bisküvi felan geri geldi meğer serviste yatan hastalardan istemiş birer parça bişey benim karnımı doyurdu.allah ondan binlerce kez razı olsun.daha sonra yanıma yoğun bakımatrafik kazası geçiren 2 adam getirdiler. tam o sırada ben onları izlerken babam aradı arabayı hazırlamış yola çıkacakmış ne lazım diye soruyodu. baba dedim nolursun arabayla gelme otobüsle gel dedim anlattım durumu. tamam dedi.yaklaşık 2 saat sonra hemşire hakan baban geldi diyince şaşırdım meğer uçakla gelmiş. biraz konuştuk hemşireyi anlattım gitmiş ağlamış banada hemşire söyledi. ilk gün yatakta geçti ama ağrılaarı tarif edemem ne sağa ne sola dönebiliyosun robot gibi yatmaya çalışıyosun. 2. gün doktor bu hastalık diğerlerine benzemez serum takılıp yata yata geçmez dedi 1 hafta dişini sık canın yanabilir ama 1 hafta sık dedi yoksa ameliyat olursun dedi. yani tüpün vücutta kalma süresi 1 hafta bir haftadan sonra iyileşme gözlenmiyorsa enfeksiyon kapma riskiyle ameliyat oluyorsunuz. nese ayağa kaldırdılar ve devamlı öksürmemi istediler. ne mümkün canın yanıyor öksürürken. her gün çekilen akciğer filmleriyle doktorlar seni yönlendiriyor. daha çok çalış yoksa ameliyat olursun diyolar sabah 6 dan diğer sabah 4 e kadar devamlı yürüyüp öksürmeye çalıştığımı biliyorum.verilen topları yukarı kaldırmak bi başka işkence tabi. 5. gün sonunda yoğun bakımdan çıktım vee servise alındım ve 7. gün sonunda taburcu oldum. doktor iyileşmek istiiyorsan 1)kendini yorma 2)ağır işlerden uzak dur 3)sigara içme içilen ortamlardan uzak dur 4)ne yap ne et kilo al en önemlisi bu dedi. bugün yaklaşık 1 ay olucak 23 nisanda kontrole gidicem. buhastalık gercekten çok zor anlatmakla olmaz çeken bilir. herkese cümleten geçmiş olsun..

 131. Emrah

  Tekrar merhaba arkadaşlar uzun zamandır buraya bakmıyordum çünkü sürekli bakınca tekrarlayacak diye hastalık hastası oluyordum Bende bu hastalığı yaşamış ve tüple tedavi olmuş biri olarak 6.ayıma girdim şuan nüks eden bir durum söz konusu değil tabi ki ihtimal var ama en önemlisi zorda olsa bu korkuyu içimizden atmak ben kendimi hiç kısıtlamadım yani ağır bir işim yok taş taşımam ama işim gereği bütün gün ayakta durduğum ve yürüdüğüm zamanlar oluyor çok yorulduğum anlarda oluyor ama korkunun ecele faydası yok sigarayı bıraktım 7-8 kilo aldım ve normal hayatıma geri döndüm tekrarlarsada nasip kısmet olduğuna inanıyorum ben bu hastalığı ilk yaşadığımda ağır iş yapmıyordum aksine masa başında chat yapıyordum:)O yüzden Düzenli yemek ve uyku sigarayada son ve tevekkül etmek herkeze tekrardan geçmiş olsun diyorum

 132. Ömer

  Merhabalar ben emrah gibi buraya bakmamazlık etmiyorum.Hemen hemen her gün akşam bakıyorum buraya.Kimler neler yazmış bana uygun bişiler varmı diye….2 yeni arkadaşımızda bu rahatsızlıkla ugraşmaya başlamış……Onlarada geçmiş olsun diyorum…Hakan kardeş bende Kayseridenim…ve bende erciyes ünv. ameliyat oldum.Kontole geldiğinde bir çay içimi beklerim…))

 133. HAKAN MUSLU

  23 nisanda kayserideyim kardeş. karşılaşırsak neden olmasın:) neziha hemşire seninde msn adresini aldımı biz devamlı konuşuyoruz msn de:)

 134. Ömer

  Ben neziha hemşireyi tanımıyorum.O serviste 20 gün kaldım.hepsini tanırım.Yeni gelmiştir o hemşire.Yoksa birçoğuyla karşılaşıyoruz zaten.Seninlede kısmet…

 135. reis

  slm herkeze geçmış olsun ben bu hastalıkda uzman doktor oldum 4 kez yakalandım ve 10 gun önce amelıyat oldum doktorlar bı daha olmaz dıyo ama ben hazırlıklıyım.sag tarafım iski çukuru gibi oldu 25cm dogal gaz hattı açtılar.6 tup deligim var ama herseye ragmen hala hayattayım.butun kader arkadaşlarıma tavsıyem kafanıza takmayın moralınızı bozmayın. uçurumun kenarında dahi olsanız sırf hayata gıcıklık olsun dıye gulumseyın herkese tkrar gecmıs olsun

 136. muharrem

  bravo valla reis ne güzel yazmışsın.zaten ömür ne uzar ne de kısalır.korkunun ecele faydası da yok.ben de ameliyat olanlardanım ve hayat herşeye rağmen devam ediyor.herşeyin hayırlısı olsun.herkese sağlıklı günler.allaha emanet olun.

 137. reis

  slm tekrar kader arkadaslarım sıze recete yazıyom hergun sutle balı karıstırıp 2 bardak ıcın sabah rafadan yumurta,gece saat 1 de 1 bardak sut ıcıp yatın bunları rutın bı sekılde uygulayın.unutmayın bu hastalık zengın hastalıgı en onemlısı moral ve istirat etmek.herzaman tetıkte olun ama panorayak olmayın en ıyı doktor yıne ınsanın kendısıdır.amelıyat sonrası olmaz dedıklerıne aldanmayın benım 2. amelıyatım belkı daha da olacak olsun ben kafaya takmıyom ölümmü buyursun gelsın.yazdıklarınızı okudumda herkez umutsuz unutmayın umut uyanık ınsanın rüyasıdır.ya hastalıgımızın caresı olmasaydı bırazda ıyı yönünü düsünelım bunları bı ukalalık olarak algılamayın.yasama sıkı sıkı tutunalımkı ölüm bizden korksun.kafanızı agrıttım ıcın ö.dılıyorum paranızı kaybedın ama moralınızı asla kaybetmeyın herkeze ama herkeze allahdan acil şifalar diliyorum.gününüz dününüzden hep güzel olsun…

 138. erdem

  kardesım gecmıs olsun senle aynı kaderı paylasmısız ama ben de tup 2. kez takıldı ve tuple amelıyata gırdım tabı zor olsada onemlı bırsey deıldı bakalım salı gunu gene gıtcez ve galıba gene tup yıcem ole hıssedıyorum ama ıns. sağdan olduk sımdıde soldan yani olmaz sana ve tum hastalara acıl sıfalar versın dıyorum.

 139. reis

  slm erdem öncelıkle gecmıs olsun moralını bozma ben 3 gun sonra denızlıde muayene olcam dıkışler alıncak. her nete gırısımde bu sıteye gırıyom ve her seferınde yenı arkadaslarla tanışıyom.insallah tanıstıgım son ınsan sen olursun. umarım dedıgın gıbı olmaz,ve saglıgına kavusursun.sana sımdıden gecmıs olsun allah yar ve yardımcımız olsun

 140. Emrah

  Merhaba arkadaşlar ufak bir hikaye anlatmak istiyorum,Adamın biri yolda yüyürken azraili görür canını alacağı düşüncesine kapılarak hemen Hz. Süleymana beni emrinde olan rüzgarla hindistana yolla efendim der dileği kabul edelir azrail Hz.Süleymanın yanına gelir senin adamını karşımda görünce şaşırdım hayretle baktım çünkü Allah onun canını benden hindistanda almamı emretmişti der.Hikayenin özü şu,internete girip bu sayfada yazıyor olabilmek bile bizim sağlam olduğumuzu gösteriyor sıradan insanlardan bir farkımız yok.Korku ve telaş yapıp kendimizi üzmemeliyiz herşey olacağına varır hepinize geçmiş olsun Sigaradan uzak durmanız dileğimle Nüks ederse sizlerle paylaşmak için gene buraya yazacağım şimdilik hoşçakalın…

 141. Ömer

  Çoktandır buraya yazan yok.Ben yazayım dedim bir kaç satır.Demekki herkesin hastalıgı yolunda gidiyor.İnşaallah da yolunda gider.Benim ameliyatın üstünden bugün tam 4 ay 20 gün geçti.Hala agrıları hissediyorum.Sigara yok artık hayatımda….sizlerede sigarasız bir hayat diliyorum……Emrah kardeşime de tekrarlamaması diliğimle….Saglıcakla kalınız…

 142. reis

  slm arkadaşlar herkeze tekrar gecmıs olsun bugun tanıdık bı göğüs cerrahına göründüm kendisi doçent dr. tomogrofı çektı ve tekrar olma rıskı suan yok ama kımse olmayacak dıyemez dedı.hayatıma devam etmemı kafaya takmamamı,normal yasantımı surdurmemı tavsıye ettı.sızlerle paylasmak ıstedım,herkeze pnömotoraksız bır hayat dılegıyle…ALDIRMA REİS ALDIRMA

 143. muharrem

  slm ben ameliyat olalı 2 ay oldu sigarayı ben de bıraktım.fakat düşük tempoda bile koşmak istesem koşamıyorum karnımın cok hafif üstü bü yerlerde acayip ağırlık hissediyorum ve hemen bırakıyorum ama hızlı bi tempo ile yürüyorum hiç sorun olmuyo.ne zaman sonra normal eski yaşamıma dönebilirim.bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.herkese sağlıklı yaşam dilerim.

 144. Ömer

  Muharrem kardeş..Bende ilk aylarda sizin gibi koşmada esnemede ve solunumla ilgili hallerde sıkıntı çekiyordum.Ama bu sıkıntıların çogu ilk üç ay..yani 13 hafta da geçiyor.Yada geçmeye yüz tutuyor…Gögüs zarını ameliyatta gögüse diktiklerinden dolayı gögüste bir çekme oluyordu.Bu da üç ay sonrası geçti.Yani arkadaşım….normal hayat üç ay sonra başlıyor.İyi oldum demekde (ben de daha demedim ama…5 ay oldu banada) 6_8 ay geçmesi gerekiyor diyorlar doktorlar.Hatta tam anlamı 1 yıl geçmeliymiş üzerinden.Sigarayı bıraktıgınıza sevindim.İnşallah tekrar başlamazsınız.Herkese sigarasız bir hayat dileğiyle….Saglıcakla kalınız……

 145. muharrem

  benim olduğum yerde doktor olmadığından sorma sansım olmuyo bazı aklıma takılanları.ömer kardeş sen de ameliyat olmuşsun diğer arkadaşlar genelde tüp takılmış ve ameliyat olmadan taburcu olmuşlar sen daha iyi anlarsın beni.bi sorum daha olacak ameliyat olduğumuz yerden olayın tekrarlaması mümkün olmuyo sanırım ama diğer tarafta olma ihtimali nedir ya da var mıdır?bilgin varsa söler misin şimdiden saol.ki bakın allaha emanet.

 146. Ömer

  Muharrem kardeşim…Evet ben ameliyat oldum.Aramızda da yaklaşık 2 ay var.Aklına takılan her türlü soruyu sorabilirsin.Gittiğim kontrollerde doktorlarım bana ameliyat olan tarafdan tekrarlaması sıfır ama diger tarafdan nüks etme olasılıgı her zaman var.Yalnız bir doktorum dediki..Sokakta giden insan ne kadar yakalanma ihtimali varsa seninde diger taraftan nüks etmesi o kadar dedi.Yani ihtimal düşük kardeşim.Ameliyat oldugumuz için bir bakıma sanslıyız desek yeridir.Ben her zaman burdayım ama kontrollerini ihmal etme derim yinede…3Aysonra bir git doktora..Sonrası Allah kerim…Kalın saglıçakla..

 147. muharrem

  ya ömer kardeş allah senden razı olsun ama en ufak bişeyde nefes nefese kalmak acayip canımı sıkıyo.her neyse inşallah zamanla düzelir.bi de kontrolde ciğer filmi dışında bişeye bakılıyo mu?ben burda sadece devlet hastanesine gidiyorum ve bunu yapıyolar başka bişi yok yani anlıycan.kardeş msn adresim muharrem_ozkalayci@homail.com…. eklersen sevinirim .ben kastamonuda öğretmenim.saygılar…

 148. Ömer

  Sayın hocam Allah(c.c)hepimizden razı olsun…Msn yide ekledim…görüşmek üzere…saglıcakla …

 149. Recep

  lanet olsun bu hastalığa lanet olsun sevdiğimi bitanemi herşeyimi aldı götürdü benden ameliyattan sonra uyandıramadılar onu o öldü ya artık bende ölüyüm

 150. muharrem

  recep kardeş valla cok üzüldüm başın saolsun allah rahmet eylesin.mekanı cennet olsun ama anestezi uzmanından kaynaklanan bi durum olsa gerek.kader olayını tabi bi kenara bırakıyorum.kardeş allah sana da sabırlar versin.hayırlı akşamlar.

 151. hakan

  slm arkadaşlar

  bende bu hastalıkla 2005de tanıştım…
  2005 de tüple tedavi oldum… ve iyileştim 1 haftada uzun uzun anlamaya gerek duymadım herkesin yasadıklarını yaşadım ama hastanenin cok buyuk onemı var acı cekme bakımnın dan….
  2 defa 2008 subat ayında tekrarladı ve once tup taktılar yıne sol taraftan patladı ve bu sefer delık buyuktu …
  tup nargıle gıbı fokurduyordu…
  bende anladım buyuk oldugunu ve doktorları ameliyatta zorladım… ve kabul ettiler…
  ameliyattı videoskopi ile yapacaklarını soyledıler . bende kabul ettım .. etmez olsaydım.. 3 saat amelıyatta kaldıktan sonra 5 saat de yogun bakımda kaldım ve brı sokla karsılastım .. 1lt kadar kan ıcıme dolmus ve kanama olmus … acıl olarak tekrar amelıyatta gırdım ve 7 saat kadar amelıyatta kaldım ve 12 gun sonunda eve ulasabıldım…
  bu sırada 88-1 olarak askere katıldım ve dr kontrolunden gecerken hastaneye sevkımı ıstedım..
  2 ay kadar butun askerı hastenelrı gezdım ve en sonunda GATA YA ulastım ve ordakı drları ıkna edıp bu seferde sag akcıgerımden acık amelıyat oldum …. daha oncekı amelıyatımı ege unıversıtesınde olmustum ve sagdada baloncuklar oldugunu soylemıslerdı….
  sımdı artık bu hastalıktan kurtuldum dıye umuyorum…
  bu hastalıgın tek cozumu amelıyat…
  bu hastalıgı yasadıysanız mutlaka dıger cıgerınızın tomokrafısı cektırın ve kontrol ettırın ….
  amelıyat tek cozum
  saygılar……

 152. Merhaba ben 16 yasında genç bir delıkanlıyım bu hastalıgı yaklasık 1 ay once gecırdım sag göğsümde ağrı dıye INTERNATIONAL HOSPİTAL a Dahiliye doktoruna muanne olmaya gıttım.Doktor muane ettıkten sonra bır fılm cekelım dedı ben tabı kas agrısı dıcek ılac yazıp yollıcak zannedıyorum. 😀 Tamamen yanılıyormusum fılmı cektırdık bi baktım bı doktor daha geldı 😀 acil amelıyat dedıler ben bayıldım 😀 gozumu actıgımda acilde benı amelıyata hazırlıyorlardı yaşımın ufak oldugundan dolayı narkozla uyuttular.Gözümü actıgımda hortumumla başbaşaydım 4 gun hastanede yattım ıste o 4 gun ıcerınsde tum koridordakı halı desenlerını saydım hortumu cıkarırken canımın yancagını cok dusunuyordum ama sabah gelıp hortumdan ıcerı 2 ılac verdıler ondan sonra doktorum bana nefesını tut dedı ve tuttum cekıp aldılar hıcbırsey hıssetmedım.sonra Tomografi cektırdık ne yazzkki sol cıgerdede varmıs ıste tek dılegım onunda aynı sekılde olmaması sımdı gayet saglıklıyım bu hastalıgı gecırmıs olan herkese gecmıs olsun

 153. soner

  merhaba arkadaşlar!!!

  öncelikle bende sabah uyandığımda aşırı derecede ağrı ve nesfea almakta güçlük çekiyordum işe giderken istinyede acile uğradım ve rötgen çekildim asistan doktor birşey anlamadı uzman cerraha gösterdi filmi neye uğradığımı şaşırmıştım sağ akciğerin sönmüş dedi kavga mı ettin diye sordu ve adam hayatında ilk defa tüpü takmayı benim üzerimde denedi galiba acil doktoru adam tüp takmadan falan anlamıyo canım o kadar yandıki anlatamam bağarmaktan iflak etmiştim neyse zarzor tüpü taktı ve ambulansla yedikuleye sevk etti yedikuledeki uzman tüpün yanlış takıldığını gördü ve tüpün çıkartılıp tekrardan kaçağın olduğu yere takılacağını söyledi işte o an kaynar sular başımdan dökülmüştü 15.09.2007 ilk pnömotoraks oluşum sağ px ramazan ayı hayatımda unutamayacağım bir şekilde zehir oldu 7 gün yattıktan sonra taburcu oldum ve sigaraya veda ettim en sonunda doktorlar sigara içersen px tekrarlama oranı%50 dedi eğer içmezsen %10 ve aradan 6.5 ay geçti 29.03.2008 tekrar sağ taraftan nüks etti adeta şok oldum yine sabah uyandığımda oldu bu sefer tecrübeliydim direkt yedikuleye gittim rötgen çektiler ve ak ciğer zarı tekrardan yırtılmıştı ameliyat olacağımı söylediler 01.04.2008 ameliyat oldum aradan 2 ay geçti içimde hala korku var gece yatarken sağ tarafıma yatamıyorum birde soğuk havalarda ameliyatlı bölge aşırı şekilde ağrıyor allah(c.c) kimseye yaşatmasın bu hastalık genelde uzun boylu insanlarda görülüyormuş basıncı yüksek olan yerlerden ve sigaradan uzak durmak gerekiyor birde moral çok önemli doktor içki için birşey söylemedi içkinin etkisi varmıdır bu hastalıkta tekrarda herkese geçmiş olsun ayrıca bu forum çok iyi olmuş bilgi alış verişi açısından

 154. soner

  birde heyecan ve stresten uzak durmak gerekiyor

 155. Kahraman bülbül

  mrb arkadaslar hepinize cok cok gecmis olsun hastalıgın iyisi olmaz ama gercekten lanet bi hastalık umarım tekrar yasamayız..
  pnomotoraks ı ılk duydugumda 20 yasında askere gitmeye hazırlanan bi genctim. o gunlerde bi ayakkabı mazasında calısıyordum genelde sabah erken saatlerde gafil avlayan hastalık beni gulerken yakaladı:) komik bi duruma gulerken birden sırtıma bıcak saplanmıs gibi acı hissettim nefesim kesildi bir kac sn sonra hızlı ama az nefes almaya basladım acı yuzunden derin nefes alamıyordum kendimi toparlayana kadar 5-10 dk gecti ayaga kalktım yurumeye calıstım ama sanki sag tarafımda bi su balonu varmıs gibi icimde bisey sallanıyordu babama tlf actım ve durumu anlatıp cagırdım hemen gelip acile yola cıktık yanlız hastane giderken yol uzerinde bulunan hız kesicilerin uzeriden gecerken canım cıkıyordu (cekenler biliyor) hastaneye geldik rontgen e girdik sonuc süpriz 🙂 temiz dendi psikolojik oldugu söylendi bir diyazem ve nasıhatler( kendini bunaltma ne var kafana takıcak bukarar daha gencsin v.s) eve geldim ogun uyuyarak ertesi gunu yaptım sabah kalkıcam yataktan kalkamıyorum.. icimde bisey kopmus gibi yataktan yavasca ayaklarımın uzerine kendimi salarak kalktım. evdekilere durumu anlattım iyi degilim dedim biraz daha dinlen olmassa tekrar gideriz hastaneye dendi. aksama kadar tv izleyerek vakit gecirdim aksam tekrar hastane aynı doktor agrılarımın azalmadıgını daha kötu oldugumu söyledim sedyeye yatırılıp kalp grafigine soktular sonuclar normal yine psikolojiye baglandı.( artık gercektende psikolojim bozulmak uzere) tekrar diyazem vurup eve yolladılar gece uyudum sabah yine biton acıyla uyandım işe gitmek uzere yola cıktım ama nafile 100 mt gidiyorum 10 dk dinleniyorum gitmek icin kendimi zorladıkca sırtımdaki sancı artıyo ne fes almamı kısıtlıyorsun 3-4 moladan sonra calıstıgım yere gelebildim o gunude acı sancı karısık aksamı ettim eve gectim. yattım sabah kalktım farkettimki biraz daha iyiyim kendi kendime dedim vaybe gercekten psikolojikmis ogun aksama olana kadar arada bir sancı yapıyor geciyordu sancı gectiginde gayet iyi oluyordum .1-2 gunu de boyle gecirdim 2 gunun gecesi birden nefesim kesildi resmen boguluyordum nefes alamıyordum yataktan kalkıp hızla oturma odasına girdim o an tekrar nefes almaya basladım. tabi dogru hastaneye. o gecede nobetci baska bi doktor vardı karsımda durumu anlattık rontgen istedi benimle beraber nefes darlıgı ceken ihtiyar bi amcada rontgene girdi beraber cıktık bekleme bolumune gectik babamla sohbet ediyorduk o arada rontgenler cıktı doktor rontgenleri eline alıp ısıklı panoya tuttu ve yuksek sesle acele ambulansı hazırlayın samsun devlet hastanesine gitmesi gerekiyor dedi hastanede bir telas oldu babamla birbirimize baktım zavallı adam acaba neyi var diye ihtiyar icin uzulmeye basladık. sonra doktor bana donup sen hala ayakta nasıl duruyorsun sedyeye uzan dedi 🙂 tabi o an anlamıstık ambulansın bana hazırlandıgını gözlerim karardı oldugum yere oturdum biraz kendimi toparlamaya calıstım. babam doktora aracımız var ambulans a gerek yok dedi siz gerekli islemleri yapın dedi. evrakları alıp imza atıp cıktık beni eve getirdi ben birazda gelicem diyip gitti o donemde hicbir sosyal guvence yoktu ( ssk. yesilkart) babam parayı toparlamaya gitmisti sene 2001 di tam olarak kac lira oldugunu hatırlamıyorum evde bekliyordum tabiki gerekli bilgiyi almıstım akciger e bir tup takılıcanı biliyordum anneme alıstıra alıstıra söyledim tabi göz yasları yerlere karıstı 🙂 1 -2 saat sonra babam geldi sabaha kadar dayana bilirmiyim diye sordu bende su an iyi oldugumu söyledim( gercektende iyiydim 2-3 saate bir sancı yapıyordu gectiginde iyiydim) bu gun yarın derken 1 hafta gidemedim ama okadar duzeldimki artık sokakta top oynuyabiliyordum ortalama ilk gunden gittigim gune kadar 10 gun gecti ve sonunda samsun devlet hastanesindeydim bi rontgende onlar aldı ve ne oldugunu anlamadan sedyede buldum kendimi ailem daha rontgende sanıyolardı beni soguk ameliyathaneye girdik sag kol altımdan yaklasık 1 karıs assasına bir igne vuruldu uyusturulduktan sonra kolumu basımın altına koymam soylendi ve bir hasta bakıcı kollarımı tuttu 2 cm lik bi kesik acıldı ve burdan iceri bir hortum sokuldu ucundada bir tup ve direnle tanıstım sedyeyle odama göturuldum 3- olmadı 4 gun de ilescem söylendi ailem yanıma geldi inannamadılar bu kadar cabuk nasıl olmustu yaklasık 10 surdu yada surmedi hersey bitmisti artık daha rahattım yanlız sırtımda acayip bi acı vardı hortum sanki sırtıma batıyodu birinci gunu zor zamet atlatmıstım doktorum kontrole geldi ( dr. Hüseyin SALTUK) boyle yatmamam gerektigini cigerimin acılması icin yurumem gerektigini söyledi zorla kalkıp yurumeye basladım 1-2-3-4-5-6-7 derken 10 gun oldu bizim cigerde bi gelisme yok tupten hala hava geliyordu doktorum 1 kac gune kadar duzelme olmassa buyuk ameliyata girecegimi söyledi korkmaya baslamıstım…. can sıkıntısından tuple oynuyordum birde farkettim tupun tam hortum girisinde catlak var doktorumu cagırdım baktı hasta bakıcıya hemen yeni tup getirmesini istedi yeni tup takıldı tup takıldıktan 1-2 saat sonra icimde bi degisiklik oldugunu hissetmeye basladım hava cıkısı azalamaya baslamıstı sabaha kadar hic kalmadı tamamen ciger acılmıstı rontgen cekildim sonuclar normaldi direnin cıkma vakti gelmisti oda ayrı bi dertti 11 gunde artık benim bi parcam gibiydi 🙂 uyusturmak icin öyle igne falan vurmadılar doktor derin bi nefes al ve tut dedi bir anda cekti ve sonra kesik bolumde olan ipleri cekrek dugumledi pansuman yaptılar ilesmistim 1 gun daha kontrolde kaldım ve 12. nci gunun sonunda taburcu oldum artık evimdeydim ama tabiki kesilen bolumdeki kas agrıları benimleydi 1 hafta sonra tekrar kontrole gittim rontgenler temizdi. hastalıktan herangi bi iz yoktu sigara icmemem gerektigi kilo almam . basınca maruz kalmamam söylendi sigara icmiyordum ama arada bi cigerim yine aynı sancıları yapıyordu hastaneye gidiyordum sorun yoktu 10 ay gecti askerlik zamanı gelmisti pnomotoraks ın askerlikle ilgili bi sorun olusturmadıgını söylediler istanbul- alemdag askere gitim 2 ay sonra egitimde aynı sekilde sancı vurdu revire cıkarıldım ordaki doktara durumumu anlattım daha önce boyle bi operasyon gecirdigimi yine aynı sey olabilecegini söyledim ama nafile vurdu agrı kesiciyi 1 gun yatak istirahati dogru kogusa.. yattım sabah tekrar kalkıp revire gittim cunki agrı kesilmemisti ve akcigerim söndügüne emindim beni gataya sevk etmesini sitedim zor zamet ikna ettim ve sevk aldım ve GATA camlıca gögus hastalıkları hastanesideydim yatısım yapıldı ve klasik rontgen ve sonuc ok.. ameliyat haneyi hazırlayın dendi dogru ameliyathaneye ( su bi gercek gata devlet hastanesinden daha iyi 🙂 sigarada kullanmıyordum neden tekrarladıgı anlamadım) hatta doktorlada sakalastık “daha önce olmus zaten tecrubelisin sen bi sarkı söyle bende isimi yapim dedi doktor . bende tamam dedim ve basladım batsın bu dunya bitsin bu ruya diye gulmeye basladık artık alısmıstım neyse ameliyattan cıktım elimde bi tup bu sefer yuruyerek odama gittim eve tlf acıp haber verdim 1 hafta kadar tuple kaldım ilestim tup sökuldu ve yuppiiiiii 45 gun hava degisimi ve kontrollüydü yani geri geldigimde tekrar gataya yatıcaktım kontrolde kalıcaktım hava degisimine geldim 45 gun sonra hastaneye döndum tomografiye girdim kan testlerine v.s v.s bir suru sey hersey normal cıktı birligime teslim oldum askerligim boyunca her insangibi normaldim 7 km tescisatlı kosulara bile katıldım hicbir sorunum olmadı vatani hizmetimi tamamladım ve eve geri dondum ama arada bir sancılarım oluyordu nasıl olsa sigara icsemde icmesemde bu hastalıga yakalanabiliyordum tekrar sıgaraya basladım uzerinden 1 yıl daha gecti ve yine bir sabah yataktan tam kalkıcakken kutt…. yine pnomatorax aynı islemler tekrar hastane 1 hafta tekrar ev artık kendime guvenim kırılmıstı bu sekilde yasamaktan sıkılmıstım resmen psikolojim bozulmustu ailem ve arkadaslarımın destegiyle kendimi toparladım su an 27 yasındayım 28 gun sonra dugunum var insallah bidaha yasamam a
  rtık kaldıracak gucum kalmadı

  hastalıgın tam bi sebebi yok herkezde olabiliyor sigara icendede ismeyendede oluyor.
  zayıf uzun boylularda oldugu söyleniyor benim yattıgım hastanelerde kilolu insanlar bile vardı aynı hastalıktan yatan hatta kucuk bi cocuk bile aynı hastalıga yakalanmıstı mantıgını cözemedim neden oluyor veya olmaması icin neler yapmalıyım bunların cevabı yok bukadar illet bi hastalık. en son 23 yasımda oldum 4 sene sigarada ickide kullanıyorum gecti simdilik bisey yok arada bir beni unutma diyor ama hastanelik etmiyor.
  birde askerlikgi engellemiyor yani pnomotoraks hastalarına curuk verilmiyor

  umarım birdaha hicbirimizin basına gelmez

  tesekkur ederim

 156. murat

  Selam arkadaslar.Öncelikle herkese Yüce Rabbim acil şifalar nasib eylesin ve cümlemize başımıza gelecekleri taşıyabilecek güç ve sabır ihsan eylesin(amin).
  Ben 26 mayıs 2008 sabahı uyandıktan sonra motosikletle işe giderken sırtımda keskin bir ağrı hissettim.İşyerine gittiğimde ağrım hala devam ediyordu.İzin aldım ve buraya yazan arkadaşların çoğunun yaptığı gibi hemen hastaneye gitmek yerine eve gelip dinlendim.Kramptır yel girmiştir derken basit tedavilerle kendi haline bıraktım.Ayrıca günde bir paket sigara içen bir insandım ve ağrılar devam ederken de dumanı zorla içime çekmeye çalışıyordum.
  İnanmazsınız tam 11 gün böyle geçiştirdim.Bebekleğimin haricinde doktora gitmiş insan değildim ve umursamamıştım.11.gün korktum ve SSK hast.gittim.Dahiliye bölümüne girip olanları anlattım doktor röntgen istedi ve röntgeni görünce rengi attı(benim halimi düşünün).Beni hemen Göğüse sevk etti.Göğüsteki bayan önce verem teşhisi koymaya çalıştı :)) yemeyince üşütme olabilir dedi ve antibiyotik yazıp haftaya gel dedi.Ben artık korkmuştum ve kimse beni tutamazdı:)) Hemen özele gittim.Doktor röntgeni görünce ‘Senin ciğerlerinde hava var tüp takılması gerekiyor dedi.SSK lı olduğum halde 2.500 ile 3.000 YTL arasında rakam çıkardılar.Ben düşüneceğimi söyledim ve Antalya Devlet Hastanesi aciline geldim.Acildeki doktora durumu güzelce izah ettim.O da röntgenimi çekirdi ve gayet güzel bir ilgiyle beni boş sedyelerden birine alıp serum taktırdı.Bu arada doktorumu aradı ve akşam saat 19:00 da doktor beni ameliyata aldı.Tabi ameliyat dediğim lokal anestezi ile tüp takma işlemiydi.Hiçbir acı hissetmedim ve o gece gayet güzel bir uyku uyudum.İlerleyen günlerde de büyük bir sancım olmadı.Hatta ikinci günden sonra ağrıkesici iğne istemedim.Ve nihayet 11 haziran 2008 de taburcu oldum.Taburcu olduktan sonra 19 haziranda tomografimi çekip doktoruma verdim.Onun sonucu da gayet güzeldi.Bana bunun yeniden nüksedebilen bir hastalık olduğunu ve 1 ay sonra kontrole gelmemi söyledi.Şu an izinliyim ve evdeyim.Burada yazan tüm arkadaşlara tşk ederim.Benim sizlerle asıl paylaşmak istediğim şu ;Bizler gerçekten kendimize saygı duymuyoruz.Çünkü kendisine saygı duyan insanlar sağlığına dikkat eder.Ben bu hastalıktan sonra kendime saygı duymayı,sigaranın ne berbat bişey olduğunu,Ve hepsinden önemlisi bu dünyanın ebedi olmadığını anladım.Şu an namaza da başladım ve 1 haftadır güzel gidiyorum.Belki namaza başlamam da sigarayı bırakmam da ölüm korkusundan olmuştur.Ama her ne olursa olsun aldığımız her nefesin değerini bilmeliyiz.Bu hastalığı da çok abartmaya gerek yok bence.Yeniden nüksetse dahi çaresi var.Çaresiz dert vermesin Rabbim kimseye.Herkese sağlıklı bir hayat dilerim.

 157. Ömer

  Çoktandır buraya yazmıyorum ama hergün bakıyorum kimler neler yazmış diye…Murat arkadaşımıza düşüncelerinden dolayı teşekkür ederim….Saglıcakla kalınız…Kendinizi de ihmal etmeyiniz…

 158. soner

  slm arkadaşlar

  herkez hayatından memnun kimse birşey yazmadığına göre anlaşılan herkes iyi bense hergün sol tarafımdan ne zaman bu lanet hastalığa ne zaman yakalanacağımı şafağını sayıyorum ameliyattan sonra hastaneden çıkarken doktorlar amleliyat kesin çözüm diyor fakat sol akciğer için garanti vermiyor.sigara içmezsen %10 içersen bu olasılık %50 dedi fakat ben ilk bu pnömontaraks hastalığına şsağ taraftan yakalandım eylül2007 hastaneden taburcu oldum taburcu olurken doktorlar sigarayı bırak dedi ve ben bıraktım aradan tam 6 ay geçti ama bu 6 ay içinde ağzımın içinde yara hiç eksik olmadı bunun sebebini ilk başlarda sigarayı bırakanlarda ilk zamanlar böyle yaralar ağız içinde oluyormuş dediler vucüt toksiti ancak bu şekilde attar vs artık yemek yiyemez hale geldim bu durum beni çok bunaltıyordu kan testi yaptırdım levent hastanesinde test sonucunda vucutta demir eksikliği teşhisi koydular bu demir eksikliğinin sebebi vucudun aşırı derecede kan kaybetmesi nden dolayı olacağını söylediler aradan biraz zaman geçti yine kan testi,idrar testi ve ultrasyona girdim hala olayın farkına varamadılar ve sonunda mart2008 yine sabah uyandım tanıdık bir ağrı nefes almakta güçlük çekiyorum eğilemiyorum vs yedikuleye gittim artık tecrübeliyim nasılsa ekmek fırıncıdan alınır sözü gerçekten çok doğru doktor filmime baktı aynı yerden tekrardan nüksetti rahatsızlığım benim levent hastanesinde yaptırdığım o testlerin hiç bir anlamı yok meğerse vucut kanı zar ufaktan yırtılmış oracıktan kan sızdırıyormuş ve buda benim aşırı kan kaybetmeme sebep olmuştu ve bu nedenle vucutta demir eksikliği olmasına sebepti. ameliyat artık kaçınılmaz olmuştu tam 4 saat kaldım o soğuk odada doktorlar beni bayıltırken en son emin olmak için bana fenerbahçe-chelsea maçına gidecekmisin diye sorduklarını hatırlıyorum ondan sonrasını hatırlamıyorum birde ameliyattan uyandırırlarken boğazıma ince bir hortum sokmuşlardı içimdeki kanı drenle dışarıya atabilmem için neyseki biletim vardı ama maça gitmek bana nasip olmadı biletimi doktoruma verdim gitmiş kadar oldum ve maçı kazanmamız benim için ayrı bir moral olmuştu. taburcu olurken doktorların tek dedikleri şuydu sigaradan uzak dur demeleri ama ben zaten ilk bu hastalığa yakalandığım zaman bırakmıştım ve ayrıca aynı koğuşta yatan dalgıç arkadaşım vardı oda sol taraftan px olmuştu ve sigarada kullanmıyordu bende şimdi içimde acaba sol tarafımdan ne zaman olcağım kurgusu ile yaşıyorum yemin ediyorum hayatımın hiç bir anlamı yok hergün bu korkuyla yaşamak bana çok ağır geliyor. hergün gün sayıyorum sabah kalkarken gece yatarken hiç aklımdan çıkmıyor. ne zaman unutacağım onuda bilmiyorum….

 159. muharrem

  slm soner kardeş.ben de 3 ay önce ameliyat oldum ve sigarayı bıraktım.bana da doktorum nüksedebilir dedi fakat söyle düşünmek lazım bunu.ölümün saati şaş maz yani ömür ne uzar ne de kısalır.yine olacak mı olur mu nasıl olur diye düşünürsen hayat zehir olur belirtmişsin zaten.daima şükretmek lazım.neden?en azından teşhis ve tedavisi olan rahatsızlık.ben su an sükrediyorum.çünkü ambulansla hastaneye yetiştirdiler ve en son hatırladığım kelimei şahadet getiriyo olmamdı.her neyse en azından sigarayı bıraktık ve hala sevdiklerimizle beraberiz.diyeceksin ki valla cok iyimsersin ama bu böle işte.allah herkese sağlık versin.çünkü geri kalanların hepsi yalan.başına gelen daha iyi anlar.bir de bu dünyada herkesin sınavı farklı farklıdır.bizim de belki bu şekilde oluyo.allaha emanet ol…

 160. meryem

  merhaba herkese geçmiş olsun bende aynı kaderi paylaşanlardanım sırtımdaki şiddetli ağrı sebebiyle doktora gittiğimde ciğerin patlamış dedi güldüm tanıdık doktordu şaka yapıyor sandım malesef doğruymuş hemen hastaneye yattım iki günün sonunda doktorum iki çeşit tedavi olduğunu ya tüp takılacağını yada ameliyat olmam gerektiğini söyledi eğer tüp takarsa tekrar patlama riskinin çok yüksek olduğunu söyledi fakat ameliyat sonucunda sorun olmayacağını söyledi neyse ameliyat olmaya karar verdim 18.10.2007 tarihinde ameliyat oldum sağ taraftan iki ay boyunca sağ kolumu hareket ettiremedim yemeği sol elimle yemek zorundakaldım benim için zordu iki ayın sonunda yavaş yavaş kendime gelmeye başladım2.5 ay sonra tekrar birağrı fakat ilki gibi çok anlaşılmıyor yani ben anlamadım kontrole gittiğimde sol tarafında söndüğü anlaşıldı tekrar bir ameliyat daha anlarsınız çok çektim çok zayıftım zor katlandım sürekli ayılıp bayılmalar falan ama şimdi iyiyim 5 ay oldu hala ağrılarım var ama daha az inşallahbirdaha olmaz şimdide ilk ameliyat olduğum tarafta 1adet bül olduğunu öğrendim kendime çok dikkatediyorum her akşam ballı süt içiyorum 13 kilo aldım hala ev işlerini yapamıyorum eşim sağolsun çok yardımcı oluyor allah hepimize yardım etsin en önemlisi dermansız dert vermesin

 161. murat

  Herkese tekrar slmlar.Meryem kardeşimize de Allah şifa versin ve hiçbirimize bu hastalığı tekrar yaşatmasın.Arkadaşlar benim size şöyle bir teklifim var.Bu hastalığı yaşayanlar ,yaşını kilosunu,sigara alkol alıp almadığını,hastalıktan sonra ameliyatmı yoksa tüp mü takıldığını ve bu süreçten sonra kilo alıp almadıklarını,bunun bir faydası olup olmadığını v.s. böyle bir çalışmaya girsek diyorum.Bunun hem bize hem bizden sonra bu hastalığı yaşayanlara çok büyük faydası olacağına inanıyorum ve ilk ben başlıyorum.
  31 yaşımı yeni bitirdim.Kilom hastalıktan önce 67-68 arasındaydı.boyum 1.83.günde bir paket sigara içerdim.06 haziran 2008 de tüp takıldı ve 11 haziranda taburcu oldum.çıkalı daha 20 gün olmadı ama 3 kilo aldım.Sigara kesinlikle içmiyorum artık.Kendime çok iyi bakıyorum.Ballı sütü burdan duymuştum ve bende uyguluyorum.Şu anda çok iyiyim Allah’a şükür.Çok nadiren bazen küçük ağrılar oluyor ama sanırım onların çoğu da psikolojik.Hapşırmaktan bile korktuğum oluyor:))İnşallah bir daha olmaz diye Yüce Rabbime dua ediyorum.Arkadaşlar inanç konusunda herkese saygılıyım ve şunu da bilmenizi isterim.Maneviyat gerçekten çok önemli.Şifayı verenin Allah olduğunu bilip ondan isteyelim.Hepinize saygılar ve selamlarımı sunuyorum….

 162. Emrah

  Hatalıktan önce 172 oy 55 kiloydum günde 1 paket sigara içerdim.
  Hastalıktan sonra 63 kilo oldum sigarayı tamamen bıraktım süple tedavi olmuştum tam 9 ay geçti aradan Allaha şükür iyiyim tekrarlamadı şu ana kadar…

 163. meryem

  yaşım 28 165 boyundayım hastalıktan önce 47 kiloydum 2 günde 1 paket sigara içiyordum.ilk ameliyattan sonra bırakmadım ikinci tarafta patladı ikinci ameliyatı olduktan sonra tamamen bıraktım şuan 57 kiloyum doktorum kilo almanın çok önemli olduğunu söyledi

 164. murat

  Şimdilik 3 kişi olduk ve üçümüzde sigara tiryakisiymişiz:)) bu apaçık bir etmen.2.si ise üçümüz de zayıfmışız.İnşallah diğer dostlarımızda bu faktörleri bizimle paylaşırlar.Burayı takip etmek ve yazmak beni çok mutlu ediyor.Belki birgün burdaki dostlar bir etkinlik yapar ve biraraya bile geliriz.Mesela Birinci balon şişirme festivali gibi:))

 165. murat

  arkadaşlar, hepinizin yorumlarını ve acılarını okudum. o acıyı yaşamış ve daha yeni geçirmiş biriyim. 03 temmuz 2008 günü sağ tarafımda çok şiddetli ağrı ve nefes alamama şikayeti ile acile başvurdum. film çekildi. hemen ameliyathaneye alındım. sağ tarafıma diren takildı. 8 temmuz 2008 günü diren çıkarıldı. 9 temmuz 2008 günü ben taburcu edildim. sağ akciğerim sönmuştu. çekilen acıları sızler yazdığınız için ben tekrarlamıyorum. şu an evdeyim. 57 kilodaydım ve sigara kullanıyordum. doktorum sigara kullanmama bağladı. taburcu oldum ama iki tane hava kabarcığımın olduğunu onların her an yenidenpatlayabileceğini de söylemeyi ihmal etmedi. o durumda tekrar aynı tedaviyigörmeyeceğimi beni hemen ameliyata alacağını söyledi. şu anki durumum bu benim durumumda olup tekrar eden veya etmeyen arkadaşım varmı dır? ameliyat kesin çözümmüdür. bu konuda bilgisi olup, hastane veya doktora yönlendirebilecek arkadaşlarım varmı. doktorumun bilgisine güveniyorum ama küçük bir yerde yaşıyorum imkanlar kısıtlı hepimize geçmiş olsun

 166. osman bucak

  bende bundan 3 yıl önce amelıyat oldum akciğerden.yanı pnomotoraks amelıyatı sadece hastanede 1 gün yatıp ertesı gün taburcu oldum allaha şükür şimdi çok iyiyim.hatta futbol maçı dahı yapabiliyorum.hiçde korkmadım çok rahattım.doktor bana en son çektirdiğim tomografi sonucunda bir daha tekrarlaması zor dedi.tamamen geçmiş.hepinize geçmiş olsun inşallah bı daha tekrarlamaz.1 sene önce çektirdiğim filmlerdede hiçbirşey çıkmadı.temizdi.yani tamamen kurtulmuşum allaha şükür.

 167. Ömer

  Son zamanlarda buraya bayagı yazan arkadaşlar var.Yoksa gittikce pnömotoraks olanlar mı çogaldı..)Benim ameliyatın üzerinden bu gün tan 7 ay geçti.Hala fazla efor sarfettiğimde ve esnerken acı çekiyorum.Sigaraya tamamen elvada demiştim zaten…Ama her nedense kilo almadım.Su içipte yarıyor diyenlerden değilim….)Drenle tedavi olan arkadaşlara kesinlikle şu tavsiyem…Sigaradan uzak dursunlar…Herkese saglıklı günler…

 168. reis_03

  herkeze tekrar gecmıs olsun arkadaslar benım boy 175 kılo 61 ben hala sıgarayı bırakamadım 2 kez sag tarafdan amaleyat oldum 6 sag olmak uzere 7 tup delıgım var 2 ay once son amalıyatımı oldum kılomda bı degısıklık yok 25 cm dıkıs var hala bıraz agrım var sag tarafda buller mevcutmus yanı yıne patlama rıskı var 35 gun sonra dugunum var sımdı dusunuyorum ne yapmalıyım oyle sanslı ınsanlarızkı bu hastalık bızı buldu ama yınede sunu bılırım UMUT UYANIK INSANIN RÜYASIDIR herkeze tekrar gecmıs olsun hepınıze pnömotoraksız bı yasam dılıyorum ALLAHA EMANET OLUN

 169. murat

  osman kardeşim geçmiş olsun inşallah senin gibi doktorumuzdan iyi haber alırız bir gün bizlerde ameliyat olduğunu yazmışsın nerede oldun ameliyatında çok sıkıntılı olduğunu yazmışlar arkadaşlar, iki tane bülüm benimde var ikinciye patladığında kesin ameliyat edeceğini söyledi doktorum ama her gece korkulu rüya görmektense bazen bir an evvel patlamadan ameliyat olup kurtulayım da istiyorum.

 170. reis

  amelıyat kesın cözüm dıyenlere kotu bı haberım var benımkı yıne tekrarladı sag tarafımda yıne pnömotoraks oldugunu bugun ogrendım yarın gogus hastanesıne yatmaya gıdıyom amelıyat cozum sanmayın yıne tekrarlıyormus bu 3 amalıyatım daha kac tane olacak allah bılır

 171. soner

  geçmiş olsun reis
  bende ameliyat oldum sağ tarafımdan doktor bi daha tekrarlamaz dedi sen nasıl anladın pnömontaraks olduğunu bu gerçekten de kötü bir haber çok üzgünüm

 172. murat

  reis kardeşim geçmiş olsun, sigara tetikleyici olarak söyleniyor. doktorun tavsiyelerine uyduğun halde mi tekrarladı. allah şifa versin

 173. Ömer

  Arkadaşlar önceki yazılarımda yazmıştım…Bir daha yazıyorum…Ben 7 ay önce ameliyat oldum.Ve doktorum bu dalda uzmanlardandır.Erciyes üniversitesi gögüs cerrahi de.Ameliyat oldugum ve diger kontrollere gittiğimde sordum.Aldıgım cevap aynı taraftan(ameliyat oldugumuz taraftan) sıfır…diger taraftan her zaman var.ancak olacak diye de değil dedi doktorum.Yalnız sigara kesinlikle yok dedi.Ve bir daha belirtmek istiyorum sigaranın akçiger zarını incelttiği tıbben kanıtlanmıştır.Reis arkadaşımız ve onun gibi diğerleri ameliyat sonrası sigaraya devam derse akcigerdeki tüm bülleri patlatacak galiba…))Ameliyat olanlar görmüş ve şahit olmuşlardır.Sigara içipde o bölümde tedavi görenleri ve neler çektiklerini hiç görmediniz mi ki sigaraya devam diyorsunuz…?Pnömotoraks sız günler düşünenler…sigarayla vedalaşmalı diye düşünüyorum.Herkese sigarasız saglıklı günler dileğiyle…..SAGLICAKLA KALINIZ…..

 174. soner

  doktorlar ameliyat olduktan sonra 10.000 de 1 olduğunu, kesinlikle sigaradan uzak durulmasını söylüyor ben 10 aydır sigarasız bir hayat sürdürüyorum ama alkol için doktor içebilirsin zararı yok dedi bende artık sulu takılıyorum..::))

 175. harun

  sLm arkadaşlarrr askere gittiik unutulduk 5 aydır askerim en baba eğitimleride yapıyorum hiiiç sorun yokkkk allaha şükürrr buraya yazan tüm arkadaşlarıma allah şifa wersin…pnömotoraks seninde allah belanı wersin…

 176. murat

  slm arkadaşlar, bende bu gün kontrole gittim. yine film çekildi. doktorum süper ama yüzde yirmi yine riskin var dedi. bir ay sonraya yeniden kontrol verdi. takılan direnden kalan dikişlerimi aldı. bir şikayetin olursa hemen geliyorsun dedi. sigaraya kesinlikle veda ettim. yediklerime dikkat ediyorum. allahım birdaha tekrarını göstermez inşallah. hiçkimseye de göstermesin. allah hepimize şifa versin

 177. muharrem

  boyum1,85 kilom ameliyat öncesi 70 di.ameliyat olalı 4,5 ay oldu ve 76 kiloyum.günde 1 paket sigara içerdim şimdi bıraktım.herkese acil şifalar…

 178. Ömer

  Muharrem hocam ya….msn verdin.Yazışalım diye ama henüz msn açık göremedim.Belki fırsat bulamıyorsundur ama yoksa yanlış mı ekledim diye düşünüyoruım.Bu arada saglık sıhhat nasıl gidiyor.Agrı sızı varmı…?Neyse…herkese saglıklı günler…

 179. murat_dost

  Herkese slmlar.Muratlar karışmasın ben artık soyadımla yazayım :)) Arkadaşlar benim tüpten kurtulalı bugün 38 gün oldu.Henüz kontrole gitmedim ama Allaha şükür kendimi çok iyi hissediyorum.Sigarayı unutmak gerekiyor ve bence bu hastalığın bize en büyük faydalarından biri sigarayı bıraktırdı.Tüm arkadaşlarıma Allah şifa versin diyorum.

 180. muharrem

  ya ömer kardeş genelde acık olur msn em.yanlış almış olabilirsin.tekrar yazıyorum muharrem_ozkalayci@hotmail.com.sağlığım fena değil cok şükür.umarım sen de iyisindir.görüşelim…

 181. muharrem

  msn adresimde isim ile soyadım arasında alt çizgi var.o cıkmıyor o yüzden eklememiştir.bilgin olsun ömer kardeş..

 182. kalaycıoğlu

  hepinize gecmis olsun. 1 sene önce ameliyat oldum. mesleki olarak vucudumu zorluyorum. sigara dengeli beslenme ilacımız. hangi besinler ya da vitaminler bizlere iyi geliyor bir bilen varmı. teşekkürler

 183. mehmet

  gecmiş olsun dileklerimle.. 1 sene önce ameliyat oldum. lakin fiziksel olarak calıstıgım icin ameliyat agrım dinmiyo. şimdide sağ bölgede aynı hastalık baslıyomuş. nasıl beslenmeliyiz bize ne iyi geliyo.

 184. faruk

  Sevgili arkadaşlar,bu rahatsızlığı 1,5 sene arayla,iki defa geçirdim.İlkinde tüp tedavisi uygulandı ve 3 günde iyileştim;ancak doktorların yaptığı tüm uyarılara rağmen sigara içmeye devam ettim.İkincisi olduğunda California’da Red Wood ormanlarında bir kamptaydım ve sanırım sadece sigara değil buradaki ince orman tozu da bu olayı tetikledi…Ve alkol..Kesinlikle tetikleyici unsurlardan..Çünkü alkol vücuttaki su oranını düşürüyor ve bu da ciğerin sönmesini (collapse) ve yapışmasını kolaylaştırıyor.Eğer gece alkol almışsanız ve yatmanız gerekiyorsa en azın dan bir kaç bardak su içerek gece boyunca alkolün etkisini azaltabilirsiniz..ve tabiiki kesinlikle sigarayı bırakın…bol bol su için…ve yapabiliyorsanız göğüs ve sırt kaslarınızı fazla yorucu olmayan eksersizlerle kuvvetlendirin.. tabii ki iyi beslenerek..Hepimize geçmiş olsun..

 185. şavkar

  arkadaşlar bende bandırmadan şavkar 25 yaşındayım 1 88 – 72 kiloyum.sigara kullanmıyorum.bir maç sevincinden yarım saat sonra sol tarafıma malum acıdan saplandı.kas ağrısıdır diyip krem tedavisine başladım.daha sonra çarşıdan eve gelirken nefesimin bittiğini hissettim kesik kesik ve sık nefes alıyordum sanki dünyadaki tüm oksijeni alsam yetmicekmiş hissine kapılıyordum.sabahında doktorum hemen direni taktı 10 gün kadar havanın bitmesini bekledik ama bitmiyordu içimdeki sıkıntıyı hissediyordum öksürük,top üfleme,çekme,balon şişirmelerden sonra ameliyatımı oldum.1 gün yoğun bakımda yattım.yoğun bakımda 5 kişi olmamıza rağmen 4 ü gözlerimin önünde ölmüştü.bu süreç içinde ruhum yorulmuştu.artık iyileşmek istiyorum.ameliyat olalı 19 gün kadar oldu.çok sert olmasada ağrılarım devam ediyor.bazen tükürüğüm fazlalışıyor ve bu beni rahatsız ediyor.boğazım düğümleniyor sanırım tükürük bezlerinden kaynaklanan bir durum… ameliyat sonrası ağrı olması normalmidir peki ?dikişlerim daha alınmadı,korkuyorum tekrar yaşamaktan. iyi günler herkese.

 186. kalaycıoğlu

  merhaba. şavkar pnomotoraks hastası olduğuna üzüldüm fiziksel olarak calışmıyorsan sorun yaşayacağını zannetmiyorum. neler cektiğini cok iyi biliyorum. sigara yoktur umarım. 2 ay sonra tam olarak olmasada yani ameliyat yerin. iyi olursun. ben ameliyat yerlerimden sıkıntılıyım. cünkü trabzon sanayi sitesin de rot balans üzerine calışıyorum. fiziksel olarak kendimi zorladığım için ağrılarım dinmiyor. sabret. dua et. geçmiş olsun. not.. deniz ya da havuza girme.

 187. şavkar

  ağır işte çalışmıyorum ameliyattan sonraki 20. gün. dikişlerim alındı.ağrılarım devam ediyor.doktor ağrılarımın süreceğini söyledi.paranoyaklık tabikide var.sol tarafımdaki kısmi uyuşmaların süreceğini hatta hayatım boyunca zaman zaman olacağını söyledi.hayatımdan kısmamamı,sol kolumu hareket ettirmemi istedi.yaralar iyileştikçe yüzebileceğimi,eski hayatıma devam edebilirmişim.çok derin nefes alamıyorum uzun süre yürüdüğümde yorulmalarım oluyor.birde sabah yataktan kalktığımda kendimi süper hissetmiyorum.biraz dolaştıktan sonra kendime geliyorum sizde bu tarz etkiler oluyormu yada oldumu ?

 188. Ömer

  Şavkar daha nettin ya….20 gün oldu diyorsun,agrım var diyorsun,haaa birde sabahları kalktıgında süper olmadıgını yazmışsın….valla senin o dediklerini ben 7 buçuk ay oldu ameliyata daha göremedim…..))keşke bu rahatsızlık öyle 20 günden geçse yaaa…nerdeeeee…)

 189. şavkar

  tşk ömer içimi rahatlattın.umarım herkes eski günlerine geri döner.dikkatli olalım kafaya takmayalım yeter.

 190. irfan

  öncelikle herkese gemiş olsun..
  ameliyatımın üzerinde tam 4 ay geçti akşamları biraz alkol alıyorum arkadaşlar alkolün bu rahatsızlıklığı tetikleyici bir bağlantısı var mı? faruk kardeş özellikle senden bu konuda bilgi verirsen çok sevinirim.

 191. soner

  ağrılarım hiç bir zaman geçmedi bu hastalık beni bunalıma sürüklüyor kimseyle konuşmuyorum eğer böyle devam ederse kendime bir kötülük yapacağımdan korkuyorum

 192. şavkar

  soner dostum sakin ol.kaç yaşındasın bende daha yeni ameliyat oldum.sen nezaman olmuştun.

 193. reis_03

  slm arkadaslar yıne tekrarladı demıstım ya sızlerıde telastırdım galıbı ama dr yanlıs bakmıs daha dogrusu onda suç yok suç onu dr yapanda anlamayanları dr yaparsan olacagı bu bugun denızlıye gıttım benı amalıyat eden dr muayene ettı sapasaglam oldugumu soyledı panoroyak olmamamı sakın olmamı moralımı bozmamamı soyledı bu guzel haberı kader arkadaslarımla paylasatım dedım herkeze tekrar gecmıs olsun ALLAHA EMENET OLUN….ay gökte kaldıkca alsakallıların,kocamısların duası sizin ve sevdiklerinizin üzerine olsun

 194. Ömer

  Soner arkadaşım sulu takılmaya devam edersen agrılarında devam eder sızılarında….Yaa…arkadaşlar şunu anlamakta zorlanıyorum…Sigara alkol bu hastalıgın baş nedenleri olmasına ragmen hala bu ikisinden birine devam edenlere şaşıyorum…Hayret bişi….neyse..saglıcakla kalınız….

 195. şavkar

  arkadaşlar akciğerde var olan büllerin geçmesi gibi bir şey varmı ? yoksa hep kalacaklarmı ?

 196. soner

  off offffffffff

 197. soner

  diyorum sadece

 198. soner

  ben ölümü beklerken allah benden çok sevdiğim arkadaşımı aldı o yüzden bu kadar umutsuzum kusura bakmayın arkadaşlar sizler benim tek dert ortağımısınız acılarım hiçbir zaman dinmiyor…

 199. şavkar

  soner dostum bende hastanede,hastane günlerimin bitmesini bekledim hep…hiç bitmicek sandım.ama şmdi evdeym…iyi olmaya çalışıorum. her acı unutulur zamanla.

 200. SerdaL

  selamlar bende pnömatoraks mağdurlarından birisiyim 22 yaşındayım uzun boylu zayıf bir erkeğim yanı doktorların dediğine göre bu hastalık için biçilmiş kaptanım 🙂

  Neyse ben son 18 ayda 4 kere geçirdim bu rahatsızlığı 2sinde sağdan ve soldan birer kere olmak üzere tüp takıldı birinde oksijen tedevisi gördüm ve en sonunda 9 ağustos 2008 tarıhınde aynı tarafda ikinci kez çökme sonucu ameliyata aldılar.

  Bu hastalık için iki çeşit ameliyat türü vardı biri koltuk altında ki kısımdan üç delik açılarak birinde kamera diğerlerinden aletlerin girdiği bir operasyaon diğeride yine hemen hemen koltuk altına denkgelen kısımdan yanı ciğerin üst kısmından bir kesik açarak akciğer zarının soyulması bu ikinci operasyon kesın olasnı akciğer zarı soyulup alındığı için havanın oluşabileceği bir alan olmuyor ve tek tarafınızı garntı altına almış bulunuyorsunuz bende doktorlarımın tavsiyesi üzerine ikinci ameliyatı oldum şu anda evde dınlenmeye devam ediyorum hafifte olsa ağrılar var biraz ama kontrolde gayet iyi olduğumu söylediler daha iyi olucaz inşallah…
  Cerrahpaşa Tıp Faklültesi Göğüs Cerrahisi servisindeki doktorlarıma başta Prof.Kamil Bey Ve Oprt.Ahmet Bey Olmak Üzere Tüm doktorlarıma ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum…

  Ve bu Hastalığı Geçieren Arkadaşlara geçmiş Olsun Diyorum İnşallah Tekrarlamaz kimsenın ki.

  Ve Bu HAstralık İçin Tedavi gören arkadaşlarda sakın endişelenmesinler o kadar korkacak bir hastalık değil tüp takılırken lokal anestesi oluyosunuz duzduğunuz acı en alt seviyede ve tüp çıkartılırkende herhangi bir uyuşturma yapılmadı bana en ufak bir acı duymadım tüp çıkarken endişeye gerek yok Tecrübe konuşuyor 😀

  Sağlıkla Kalın…

 201. musa

  herkese geçmiş olsun bende 3 defa tekrarlandı dördüncüsünde ameliyat oldum yaklaşık iki yıldır bi sıkıntım yok allaha şükür ama yinede göysümde bir ağrı olduğunda yine o hastalıkmı diyorum ama yine allaha şükürki bu hastalık o kadar tehlikeli bir hastalık deyilmiş herkese geçmiş olsun ş.urfa siverekten

 202. şavkar

  arkadaşlar ameliyat olalı 24 gün oldu.
  sabah yürüyüşe çıkıyorum eve gelirken yoruluyorum ve terliyorum bu normalmi?
  birde gece yatarken hırılıtı oluyor.sabah kalkınca düzeliyor buda normalmi acaba ?

 203. Ömer

  öncelikle yeni arkadaşlara geçmiş olsun diyorum…Evet bu hastalıgın kesin tedavisi ameliyat….Ancak ameliyat olan arkadaşlara acele etmemelerini tavsiye ediyorum…Özellikle Şavkar Arkadaşımız da benim gibi biraz heftikli…)) ama dedim ya ben ameliyat olalı yaklaşık 8 ay oldu…hala tam kapasite nefes almakta zorlanıyorum….Sabahları kalkınca ameliyat tarafında hafif bir agrı……Yine hızlı yürüşlerde nefes alıp vermelerde sıkıntı yaşıyorum.Kaldıkı bazı arkadaşlar daha yeni ameliyat olmalarına ragmen elbette (haklı olarak…)hemen normal hayata dönmek istiyorlar ama şu gerçegi anlamak zorundayız….Bu tedavi işleminde en iyimser durum 8 Ay ile 1 yıl arası hatta bu bazı hallerde birbuçuk yıla çıkabiliyor.Acele etmemek gerek…iyi beslenme ve saglıklı koşullar tedaviyi hızlandırabilir diye düşünüyorum…Haaa unutmadan her yazımda söylüyorum….Sigara kesinlikle yok….Tabiki iyileşmek istiyorsak ve tekrar etmesin diyorsak tabi….Saglıcakla kalınız….Şavkar arkadaşım eger msn yazarsan ordan konuşabilir ve bilgi paylaşabiliriz….

 204. meryem

  Selam arkadaşlar bugün size abimden bahsetmek istiyorum. Abim 1993 senesinde bu rahatsızlıgı geçirmiş.Ambulansla acil olarak İstanbula sevkedilmiş.Ben o zamanlar küçüktüm hayal meyal hatırlıyorum.Şimdi bende bu rahatsızlıgı geçirdiğim için daha iyi anımsıyorum.Vücuduna iki tüp takılarak tedavi olmuş ve bu hastalıktan başka yara almadan kurtulmuş.Şu an hiç bir sıkıntısı yok ve şimdi işinde çok rahat çalışıyor.Bu arada benim agrılarım tamamen olmasada azaldı.Bence bu hastalıgın en iyi çözüm yolu sigarasız bir hayata alışmak,iyi beslenmek ve morali yüksek tutmak.

 205. şavkar

  ömer arkadaşım savkaraman@hotmail.com eklersen konuşabiliriz.

 206. emrah

  Bu hastalığı yaşayalı 1 Seneye yakın oluyor tüple tedavi oldum sigarayla kesin olarak vedalaştım halı saha maçları dahil her türlü aktiviteye devam ediyorum önemli olan dengeli beslenmek ve sigaradan uzak durmak hepinize geçmiş olsun kader arkadaşlarım:)

 207. çağlayan

  slm herkese
  öncelikle herkese geçmiş olsun dileklerimi iletmek
  sağlıklı günler diliyorum . genelde yazılan yazıları okumaya çalıştım evet ben de sizler gibi bu hastalığı geçirdim .
  sizlerle bu hastalığımı paylaşmak istedim
  bir gün sevdiğim arkadaşımın çocuğu pazar günü sınava girecekti ankara beşevlerde yerini tespit ettikten sonra dönüş yolunu gazi mahallesine çevirdik sevdiğim bir abi cafe açmıştı en azından oradan geçerken bir bardak çayını içmeden hayırlı olsun demeden gitmek olmazdı
  neyse abimiz çaylarımızı koydu yudumlamaya başladık benim çayım bitmişti sanki diğer arkadaşım kırk yıllık arkadaşıymış gibi bir sohbet bir sohbet sıkılmıştım konuşmaları bir an evvel bitsin gidelim diye gözlerinin içine bakıyordum içime bir sıkıntı girdi belkide muhabbetleri sıkmıştı derken iki göğsümün arasına hafif hafif saniyeler geçtikçe ağrım sırtıma doğru vurmaya bu arada abi ben kötü oluyorum bir bardak su alabilirmiyim dedim neyse getirdi içmeye başladım bu arada ağrılarım sağ tarafa yayılmaya şiddeti artmaya başladı abi ben gerçekten kötü oluyorum beni acil hastaneye götürmesini söyledim.aksilik bu ya nefes olmakta bile güçlük çekiyordum artık inanın bir bolonu şişirirsinin tekrar havasını içinize doğru çektiğinizde bolonun büzüldüğünü hissedersiniz evet ben de aynı bir bolon gibi sağ akciğerimin söndüğünü hissettim aksilikya arkadaş birde ters yöne girmesinmi bir an önce hastaneye gidip müdahale edilmek istiyordum neyse ki ankara gazi hast geldim ama arabadan inecek ne halim vardı bu arada çok şiddtli bir şekilde hem ağrıyor ne yalan söyleyeyim inanın korkuyordum üzüldüğüm tek birtarafı hast. geldiğimde kişilerin bana karşı ilgisizliği olmuştu ben orada can derdindeyim bakan yoktu belkide yoğunlardı bu arada bana banka oturmamı söylediler tesadüfen yanım da konyalı bir dr oturuyordu yanlız bir bağırışı vardı baksanıza bu adama kalp kırizimi geçiriyor diye ama ben biliyordumki ciğerimin söndüğünü neyse beni aldılar kalp grefiği çektiler problem yoktu film çektiler promotoraks dediler tüp takıldı her şey yolundaydı.tek yolunda olmayan tam 1 sene sonra sigara içmem sağ tarafımda bazen ağrılar oluyor ama bu arada reflü hastasıyım kontrollere gittiğimde ciğerle ilgili hocamız bir şeyin yok diyor ALLAH BU HASTALIĞI KİMSEYE YAŞATMASIN

 208. çağlayan

  bu arada cacar20022002@yahoo.com
  ah bir sigarayı bırakabilsem

 209. reis03

  slm arkadaslar 15.08.2008 tarihinde dügünüm var tüm kader arkadaslarım dügünüme davetlıdır yer;sultandagı AFYON

 210. selçuk

  arkadaşlar bende sizin gibi bu hastalığı paylaşanlardanım hayatım boyunca hiç sigara içmedim yaşım 22..yaklaşık bundan 2 ay önce bir aylık sınav stresinden tam kurtuldum diyodumki sınava gitmeden önce pencereyi açtım derin bir nefes aldım ve ardından üç kere hapşırdım arkasından 15 dakika sonra birden sağ tarafıma büyük bi ağrı girdi arkadaşlar bende kas ağrısı zannedip ilgilenmedim sınav çıksında yürüycek halim yoktu 100 metre gidiyodum bi yudum su çekiyo oturuyo tekrardan yürüyodum neyseki ewe arabayla gelebildim bide arabayla ewer giderken tümseklerden geçerken için öle bi acıyoki sanki içinde balon varmış gibilerinden ALLAHA kimseye eyaşatmasın bu acıyı bu şekilde 4 gün dolaştım 4. gün hataneye gittim doktor bana bir takım sorular sordu git ciğer filmi çektir gel dedi bende tamam dedim gittim filmi çektirdim geldim kadfın baktı filme akciğerin patlamış dedi sağ tarafta yüzde 10 luk bi bölüm sönmüş dedi direk beni yedi kule göğüs hatalıkları hastanesine yönlendirdi bende korkumdan ölücektim neredeyse nasıl bir tedavi uygulancağını bilmiyodum çünkü seni gözetim altına alılrlar dediler oksijen tedavisi falan bende biraz olsun korkumu yendim derken yedikule hastanesine acile varddım doktor geldi filmime baktı yaklaşık pnomotoraksın yüzde 20 civarlarında dedi bana sağ akciğerde yüzde 20 lik bi sönme vardı sonrasında bana dediki ufak bi operasyon uyguluycam geçmezse amelaiyata alıcaz seni canlı canlı koltuk altımdan yaklaşık 1,5 cmlik bi yerden girip akciğer zarını deldiler ve bana doktor bunu bizzat yaptığı işlemleri anlatıyordu derken çufff diye bi ses çıktı arkadaşlar gidiyom dedim derken derin bi nefes aldım ve öle bi rahatladımki hastanede yaklaşık 2,5 gün falan yattım şimdi çıkalı 2 ayı geçti çok şükür hastaneye gittim 4 kere kontrol film tomografi derken yüzde 10 ila 15 arasında tekrarlama riski varmış tekrarlamaz bile diyebilirim ama senin şansın bu dedi çay içerkende olur top oynarkende ama arkadaşlar inanınki 2 ay oldu yeni yeni kendime geliyom hala derin nefes aldığımda bi kütleme hissediyom bazen inşallah bu sorunumda giderse bi şey kalmaz bu operasyondan sonra bir ay çok iiydim bundan yaklaşık on gün önce çok acı çektim tekrarlıyo zannettim ama iileşme sendromları olsa gerek hiç sigara kullanmadım bundan sonrada kullanmam bütün arkadaşlara sesleniyom sigara kullanmayın 2 ayda sigara içmeyen biri olarak tam iyileşemedimse içeni düşünemiyorum…..mail adresim burda ekleyen arkadaşlarla konuşabiliriz …. trouse_86@hotmail.com

 211. emrah

  Çok derin nefes almaya çalışırsan o küt sesinin çıkması normal bende 9 aydır oluyor bilmiorum o ses nerden geliyor:)

 212. selçuk

  BENDE BİLMİYORUM EMRAH KARDEŞİM O SES NEREDEN GELİYO AMA BEN AMELİYAT OLMADIM BİLMİYOM SENDE OLDUNMU OLMADINMI AMA KÜT SESİ GİTSİN artık beni korkutmaya başlıyo bazen 🙂 onun dışında problemim yok eskisi gibi tıkanmıyom yeni yeni açıldım sayılır artık merdivenleri tıkanmadan çıkabiliyom süre ilerledikçe iileşiyom galiba 🙂

 213. emrh

  Yok bende ameliyat olmadım,11.ayın 1’i hastaneye yatmıştım şuan için tekrarlayan bi durum söz konusu değil 10 ay olmuş düzenli yemek yemeye başla yatış kalkış saatlerini düzene sok sigaradan kesinlikle uzak dur ve hayatını hiç kısıtlamadan sürdürmeye devam et geçmiş olsun selçuk kardeşim bu arada unutmadan çok derin nefes alma fazla ağır yük kaldırma kısacası ıkınacak sporlar yapma:)

 214. yüxel

  bende ameliyat olalı tam 1,5 ay oldu sadece sol tarafmda oldu ilk oldgunda 1 hafta tüp le tedawi gördm tam 4 ay sora tekrarladı busfr tüp takılmamısını istedm çünkü 2, oldktan sora 3, olma ihtmali cok yuksekmiş amelyat olmak istedm kapalı ameliyat oldum..ilk hafta agrı oldu sora pek bişy hissetmedm ama bu ara yine agrı yapıor bbazen o normalmi bilmıorum boynuma wuruyor agrı bazen omzuma dogru.. ama evhamm da cok hep yine olucakmı korkusu 😦 inşş olmas kimsede tekrar acil şifalar herkese…

 215. şavkar

  benimde gırtlağımda bir ağrı var ameliyat olalı 1 ay oldu.uzun yürüyüşlerde ve bayır çıkarken yoruluyorum.hapşurma ve esnerken zaten ağrı oluyor.bide çok gazla geğiriyorum.bu gibi sorunları olan arkadaşlar varmı ?

 216. ÖZGÜR

  saol bizlerle paylaştığın için. ben de pmömotoraks hastasıyım . ben de ikinci kez tekrarladı ve ameliyat oldum. yalnız dikkatini çekerim , bende tüpü takarlarken fazla acı hissetmedim ama sökerlerken sanki canımı aldılar. belki kişiden kişiye belki de cerrahtan fark etmiş olabilir….. saygılar özgür

 217. selçuk

  EMRAH KARDEŞİM MSNİNİ VERDE YAZIŞALIM SENLE Bİ ARA…

 218. selçuk

  beyler benim tam olrak yaklaşık 2 ay 15 gün oldu dün boğazıma üzüm yerken su kaçtı genizime bi öksürdüm sağlam yaklaşık üç günden beri hırıltım ve kütütdemem var herşey ne güsel giderken bi öksürük o kadar sürelik iileşmeyi götürebiliyo demekki şimdi ise sıkılmaya başladım öksürmeye dikkat elde olmadan bazen öksürebiliyo işte insan :(((

 219. kaan

  slm 22 yaşındayım.. dün sabah kalktığımda sol göğsümde sancı vardı önemsemedim. fakat dün akşam sıklaştı sırt üstü ve sol tarafıma yatamıyorum derin nefes aldığımda sancı giriyor öksürükte de aynı şekilde. ancak sağ tarafıma yatınca rahatladım ve oyle uyuyabildim.bu hastalık olmasından şüpheleniyorum.sizdeki belirtiler nasıl duruluamayacak şekilde nefes dalığı mı olmuştu ? yardım bekliyorum teşekkürler..

 220. emrh

  Hiç ihmal etmeden bi doktora görünmeni tavsiye ederim.

 221. şavkar

  sevgili kaan büyük ihtimal px.uyanınca koh koh öksürmelerin varsa özellikle hemen git.

 222. selçuk

  dedikleri gibi kaan hemen git doktora belirtileri odur yatakta sağa sola dönünce ağrı yapar sıkıştırır bide öksürürsün yataktayken çok derin nefes aldığında nefes hemen vücuttan geri çıkar öksürük şeklinde..arabaya falan bindiğinde için çok kötü acır araba kasislerden geçtiğinde sanki içinde balon vamrış gibilerinden

 223. selçuk

  babacanlar bu arada alkol sigara kullanmadan pnomotoraks geçirenler yokmu merak ediyom ben hiç alkol sigara kullanmadım ama geçirdim bide tomografi filminde kaçtane bleb olup olmadığı belli oluyomu yoksa ameliyata girenlerdemi belli oluyo bilgisi olan arkadaş yazabilirmi…

 224. murat dost

  Cümleten selam tekrar.arkadaşalr bende 2 buçuk aydan sonra günde bir iki derken 5 sigaraya kadar içmeye başladım.bir haftadır böyle içiyorum.Bana tüp takılmıştı ve Allaha şükür ne hastanede ne de şimdi bi sıkıntım yok ama şu an yazılanları okuyunca sigaradan kesinlikle uzak durmaya karar verdim.moral bozukluğu yüzünden bi tane içmiştim ve hemen devamı geliyor işte bu lanet şeyin.Arkadaşlar birbirimize dua edelim.allah hepimize şifa nasip eylesin.Hiçbiriniz de lütfen panik yapmayın ve moralinizi yüksek tutun.Unutmayın stres bu yüzyılın en büyük hastalığı ve inanın çoğu hastalığın temelinde stres yatıyor.Bu arada benim doktorum çok ağır sporları bile yapmanda sakınca yok dedi.Yani kendinizi kısıtlamayın bence,hiçbir doktor bu konularda bir kısıtlama getirmiyor.Sadece sigara ve dengeli beslenme tavsiye ediyorlar.Ve kilo almak bu hastalığın ilacı.Sormak istediğim bişey var sadece tüp tedavisi görüp de bu hastalığı atlatan arkadas varmı aramızda?

 225. ANGEL

  merhaba arkadaşlar..

  benim kardeşimde pnömotoroks hastalıgını yaşadı bir defa akciger patlamasıymış. çok şükür şuan iyi ama kendine hiç dikkat etmiyor agır şartlarda çalışıyor ve çok stresli. sizlerden öğrenmek istediğim bu hastalığı yorgunluk alkol stres ne şartlarda etkiliyor.

  yardımcı olursanız sevinirim..

 226. selçuk

  şimdilikk iim murat dost kardeş ama ben hastaneden çıktığım günden beri hiç ağır bişeyle uğraşmadım ben de senini gibi tüple atlaanlardanım inşallah bidaha tekrarlamaz krdeşim…3 ay oluyo benimde hemen hemen….5 seneyi doldurduktan sonra bidaha gelmez merak etme sen yanlız genelde spor yapanlarda tekralıyo geçirenlerden aldığım bilgilere göre ama birazda şans kardeşim…

 227. muharrem

  slm arkadaşlar.öncelikle mübarek ramazan ayı hepimize hayırlı olsun ve allah bu mübarek günlerde bize ve ihtiyacı olan herkese acil şifalar versin inşallah.(amin).sevgili arkadaşlar ben ameliyat olalı 6 ay olmak üzere ama hala tam anlamıyla iyi olduğum sölenemez.ağır kaldırdığımda ,hafif koştuğumda nefes nefese kalıyorum sanki nefesim kesiliyo ve acaba yine aynı şeyleri mi yaşıyorum diye telaşlanıyorum.tabi panik yapınca da tansiyon yükseliyo ve bu olaylar beni tamamen yıpratıyo.benim gibi ameliyat olanlar da bu duygular içerisin de mi ?bunu merak ediyorum yoksa ben mi abartıyorum?bişeyler yazarsanız sevinirim.özellikle ameliyat olan arkadaşlarım.herkese acil şifalar.

 228. Ömer

  Evet arkadaşlar….bir mübarek ay daha gelip çattı.Öncelikle herkesin mübarek ramazan ayını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim.Allah(c.c.)herkese acil şifalar versin.Ama biirazda bizlerin dua etmesi gerek.Tekrar etmesi muhtemel olan bir hastalık yaşıyoruz veya yaşadık….tekrarından ve daha beterinden saklasın cenab_ı Allah.sigarayla vedalaşır ve birazda yediklerimize dikkat edersek…sanırım sorun kalmayacak…tekrar tüm arkadaşlara şifalar….saglıcakla kalınız…

 229. ANGEL

  arkadaşlar bu hastalıkta neye dikkat edilmeli bildğiniz kadarıyla açıklarsanız sevinrim.
  alkol stres yorgunluk agır iş ne derecede etkiliyor. ağır kaldırmakta acı veriyor diyorsunuz.

  sizlerden mesaj bekliyorum herkeze geçmiş olsun allahım birdaha yaşatmasın.

 230. şavkar

  sevgili angel.beslenmene dikkat ediceksin benm 2 tüp yaram ve birde ameliyat yaram var.düzenli besleneceksin,stresten ve üzüntüden uzak duracaksın.sigara hayatından çıakcak,vucuttaki su oranını düşürmüceksin.alkol aşırı olmamakla birlikte alınabilir.ağır kaldırma ameilyat olduysan ilk sene yasak.

 231. şavkar

  muharrem arkadaşım ameliyat olduysan koşarken yorulursun çünkü çiğerinden parçada alıyorlar kolay deil.

 232. SELÇUK

  s.arkadaşlar ben bu hastalığı yaklaşık olarak 3,5 ay önce atlatan kişilerdenim fakat ağır birşeyler kaldıramıyorum akciğerim kasılıyo sanki kaldırınca 10 15kg lık birşeyleri ağrıdan duramıyorum geçici bir süre ağır kaldırmak çok büyük zarar verirmi arkadaşlar bilgilendiriseniz sevinirim….

 233. Emrah

  Öncelikle tüm arkadaşlarımın razaman ayı mübarek olsun Bende 11.01.2007 de geçirmiştim bu hastalığı tüple tedavi olmuştum şuan için tekrarlayan bi durum söz konusu olmadı Yapılması gerekenleri zaten arkadaşlar anlatmış ama genede söylemekte fayda var sigara asla düzenli bi hayat ve iyi beslenme ağır sporlardanda kaçınsak iyi olur halter badi tarzında vs..Futbol Basket Voleybol vs oynamakta bi sakınca olmadığını söylemişti doktorum herkese geçmiş olsun kendinize iyi bakın…

 234. Emrah

  Pardon arkadaşlar 01.11.2007 :)zaman çabuk geçiyor

 235. SELÇUK

  EMRAH KARDEŞ bize veto çekmişsin msnden 🙂 trouse_86@hotmail.com unutma unutturma sağlığına duacıyım…

 236. SELÇUK

  bu hastalığı geçiren tüm arkadaşlara allah şifa versin…kendinize ii baktığınız sürece umaırm birşey olmıycaktır tabi birzda bünyesel kaynaklı olsa gerek ben arkadaşlar 3,5 ayı doldurdum sayılır hemen hemen kendime geldim umarım sizlerde biran önce sağlığınıza kavuşursunuz…hayırlı ramazan dileklerimle…

 237. emrh

  Şelçuk artık başka msn kullanıyorum veto çekmedim ben ekLerim seni…

 238. SELÇUK

  emrah kardeş benimki sanırım dün akşam tekrarladı ama az olsa gerek derin nefes aldığımda ağrıyı çok net hissedebiliyorum..napıcam hiçbir fikrim yok kardeşim benim…ağrı göğsümede yayıldı bu gün dün baya bi yürüyüş yaptım yorulmadanmı kaynaklandı desem neden bilmiyorum ama canım gene yanıyıo babacan inşallah tahmin ettiğim gibi değildir son zamanlar kendimize geldik diye tempoyu arttırdık…allahıma dua ediyom inşallah biran önce şu hastalığımı atlatırım…ciğerimdeki kütürdeme ve hışıltı geri geldi inşallah mühim bişeyi yuoktur tempoyu gene düşürdüm 🙂 güldüğüme bakmayın siz içim ağlıyo hepiniz sağlıcakla kalın bilgilendircem sizi…..

 239. herkese tekrar geçmiş olsun,

  http://www.pnomotoraks.com sayfası açılmıştır tüm pnomotorakslıları başından geçenleri diğerlerine aktarması için bekliyorum 🙂

 240. Arkadaşlar ciğerden parça alındığı doğru ama ciğerinizin 1000 de 1’i etmeyecek bir parçadır bilginiz olsun. Ayrıca sigarayı içme diyen birisi nasıl olabilirde, alkol fazla olmamakla beraber alınabilir diyebilir. Alkol’ün büyük zararı vardır bakın söylüyorum belkide sigaradan daha çok zararı var. Hepinize sağlıklı günler. Bütün bilgileri doktorunuzdan alsanız daha sağlıklı olur.

 241. Görkem ATAÇ

  Arkadaşlar ben de geçirdim çok acı çektim daha hastaneden dün taburcu oldum ama tekrarlama riski beni paranoyaklaştırdı ve burada yazılanları okuyunca gerçekten tansiyonum çıktı.. sigara içmiyorum ama iyi bir pasif içiciydim, ancak pasif içici durumuna da düşmüyorum artık çünkü kimse yanımda sigara içmiyor.. umarım tekrar etmez kim beni rahatlatabilir bu konuda bilmiyorum gerçekten tansiyonum çıktı bir daha tekrar etme olasılığının bir çok kişide gerçekleştiğini okuduğum için:(

 242. şavkar

  görkem tüpmü takıldı yoksa açık ameliyatmı oldun?

 243. Emrah

  Görkem bu kadar panik yapmana gerek yok güzelim zaten bizim bu sitede bulunan arkadaşlarımızın çoğunun hastalığı tekrar ettiği için buradalar,bende senin gibi ilk bu hastalığı yaşadığımda dedim herkesinki tekrar etmiş kesin benimkide tekrar ederek naparım nederim falan soğuk terler atıyordum sonradan anladım ki korkunun ecele faydası yok olacağı varsa olacak o günden sonra bu hastalığı kabullendim ve bununla yaşamayı öğrendim tekrarlasa ne yaparım nasıl tedavi olurum diye kendime bir yol hazırladım ama Allaha şükü 1 sene geçti üzerinden hala tekrarlamadı Yapman gerekenler klasik şeyler zaten Sigara içme içilen ortamda durma,fazla zorlama kendini ağır kaldırma halter vs..Ve kendine iyi bak düzenli ve kuvvetli yemek yemelisin Burada hepimiz seninle aynı kaderi paylaşıyoruz merak etme yanındayız:)

 244. muharrem

  herkse slm.ya arkadaşlar lütfen bana pnömotoraks teşhisi sonucu ameliyat olanlar ya da bu konuda bilgisi olanlar cevap versin.ben 6ay önce ameliyat oldum.şu an en ufak bi durumda ya da en ufak bi egzersizde nefes nefese kalıyorum.kalbim cok hızlı atıyo hakim olamıyorum kendime.bu durumum normal mi?normalse ne zmn düzelir ya da normal değilse neden olabilir?bilgisi olan cevaplasa sevinirim cünkü bulunduğum yerde dr yok.belki benim durummumda olanlar vardır.acaba ciğer tam olarak kendini toplamadı mı ?diyorum.herkese allah şifa versin.saygılar

 245. Gökhan

  walla aynı ameliyatı bende 15 gün önce oldum ve 7 gün hastanede kaldım.bana önerilen şey boru takılıyken bol bol öksürmemdi ve yaptım ki 7 günde tedavi bitti. yasaklananlar sigara-uçağa binmek ve dalmak (yüzmek) belki ilgilenen olur diye yazdım bunları.Usta geçmiş olsun:)Allah a emanet olun hepinizde.

 246. şavkar

  herkse slm.ya arkadaşlar lütfen bana pnömotoraks teşhisi sonucu ameliyat olanlar ya da bu konuda bilgisi olanlar cevap versin.ben 6ay önce ameliyat oldum.şu an en ufak bi durumda ya da en ufak bi egzersizde nefes nefese kalıyorum.kalbim cok hızlı atıyo hakim olamıyorum kendime.bu durumum normal mi?normalse ne zmn düzelir ya da normal değilse neden olabilir?bilgisi olan cevaplasa sevinirim cünkü bulunduğum yerde dr yok.belki benim durummumda olanlar vardır.acaba ciğer tam olarak kendini toplamadı mı ?diyorum.herkese allah şifa versin.saygılar

  demişsin olacak ben sol spontan px açık ameliyat geçirdim 4 saat kadar kaldım.ameliyat olalı 2 buçuk ay oldu.amlyat sonrası ilk bir ay çok zordu.şmdi egzersiz olayına fazla girmiyorum.ameliyat bölgesinde uyuşma hissi ve bazende ağrı olabiliyor.üzüntüden sıkıntıdan sigaradan falan uzak dur.su oranını düşürme sonrası zamana kalmış.

 247. reyhan

  başımız sağ olsun kardeşimi kaybettim……………………………………
  o da burada sizinle bazı sıkıntılarını sizlere yazdı, kardeşim 1 hafta önce vefat etti
  çok kötüyüm şuanda

 248. şavkar

  reyhan bişe yazamıyorum 😦 ne oldu böyle anlatabilirmisin ki ?

 249. orcun yurtseven

  17 yasında bır erkek cocuguym Bende şuanda hastanedeym leptopdan yazıyorum buda benm gecırmıs oldugum 2.pnomotoraksım dha once sag cıgerımden gecırmıstım yaklasık 5 ay once ve tup takılmıstı.bu sefer mevzu sol ciğerımdeydı fakat doktorum amelıyat olmam gerektıgını acıkladı.Herşey hamamda oldu zaten kese atıldı masaj yapıldı kalktım ve bır agrı anladım bnun bu velet oldugunu ertesı gnu geldım hastneye doktoruma gıttık ıste dınlemede bırsey yok ama fılm cekldı doktor hemen yatırıoz dedı zaten ben dırek bayılarak yatısımı gerceklestırdım =) amelıyat olmamım sebebı eger bu solada tup takılsaydı ılerde sag ve sol cıgeırm aynı anda patlma ıhtımalı olursa olme sansım oluyormus ve mudahale zorlasıyormus bır gece oksıjen aldım ertesı gun amelıyata gırdım amelıyat sırasında uyandım narkozu gne daayadılar gne uydum 😀 1 gece yogun bakımda kaldım :S suanda sol cıgerımde direnım takılı akcıgerımın ust kısmının kaburgaya yapısmadıgnı soyledı doktorum bolbol balon sısırme egzersızı yapıyorum arada sırada agrılarım oluyor 4.gunum tupum hala bende bende hala hastanede umarım kısa sure ıcınde cıkar bende kurtulurum 🙂

 250. derya

  selam biri ban lütven bu hastalıkdan bahsetsin okuya okuya bende paronayak olcam şu sıralar biriyle tanıştım ve bana bu ameliyatı geçirdiğini söyledi
  bu söyleminden sonra acaba olurmu ilerde ne olur diye merak içindeyim yaa yok mu bu hastalığa yakalanıpda yaşayannn lütven duyduğunuz gördüğünüz varsa anlatınnnnn ben onu sanırım seviyorumm evlendikden sonra acı çekmesine dayanamam anlatın lütvennn reyhan kardeşim allah yardımcın olsun

 251. Emrh

  Reyhancım 1,5 yıl önce bende bu hastalığı geçirdim bu zaman içinde 5tane sevgilim oldu hala ölmedim:)Sen seviyorsan devam et bu hastalık öyle sanıldığı kadar kötü değil tedavisi var ve kesin olarak iyileşiyorsun çok takma kafana bb

 252. Emrh

  Pardon deryacım:D

 253. kafkaskartali00008

  slm arkadaşlar bende 2004 yılında pnömotorax oldum ve hemen herkes gibi banada tüp taktılar 🙂 bir hafta falan hastanede yattım ve sonra tahliye oldum doktor dediki bu hastalık tekrar edebilir, sigarada içmezsen iyi olur ( burada parantez açayım içmezsen iyi olur, bu sigara sadece biz içmeyinmeci mi iyi oluyor sanki, EYY doktor deseydinki bırak öleceksin bende bıraksaydım demi 🙂 ) neyse arkadaşlar benden herkese geçmiş olsun, umarıö kimse hasta olmaz hele bu hastalığa yakalananlarda tekrar etmez, Allaha emanet olun bye

 254. kafkaskartali00008

  haa bi de arada sırada sanki ciğerlerime iğne batıyor gibi oluyorum bunun nedeni ne olabilir cevabı bilen varsa lütfen bişiler yazsın ok mi, şimdiden tşkler

 255. NEŞE

  İYİ AKŞAMLAR VE BU HASTALIĞI GEÇİREN HERKESE GEÇMİŞ OLSUN DİYORUM
  BEN YAKLAŞIK 6 YIL ÖNCE GEÇİRDİM BU HASTALIĞI SOL AKCİĞERİMDE MEYDANA GELDİ VE ÇOK AĞIR BİR ŞEKİLDE ATLATTIM MAALESEF 2 KEZ TÜP TAKILDIKTAN SONRA AMELİYAT OLDUM YAKLAŞIK 45 GÜN HASTANEDE KALDIM HİÇ BİR HASTALIĞIM OLMADIĞI HALDE ÇOK ZOR ATLATTIM
  HALA BAZEN HAFİF SANCILAR HİSSEDİYORUM AMA DOKTORUM İYİ OLDUĞUMU SÖYLÜYOR SİGARA DA KULLANMIYORUM FAKAT BEN AKTİF BİR ŞEKİLDE BASKETBOL OYNUYORUM VE KAYAK YAPIYORUM ACABA BUNLARIN Bİ AKSİ ETKİSİ OLABİLİRMİ?

 256. KEREM

  HERKESE MERHABA BENDE GEÇTİĞİMİZ YIL FUTBOL OYNARKEN DAYANILMAZ Bİ AĞRI HİSSETTİM ÖNCE GEÇER SANDIM VE DİNLENMEK İÇİN OTURDUM. AĞRILARIM Bİ TÜRLÜ GEÇMEDİ EVE GİTMEK İÇİN YOLA ÇIKTIM EVE Bİ KAÇ METRE KALA ARTIK DAYANAMADIM KENDİMİ BIRAKTIM NESE BURALARI GECIM İLK YATISIMDA DOKTORLAR FILMIMI ÇEKTİLER BANA PNOMOTORAKS OLDUGUMU SOLEDILER AMA NE OLDUGUNU BILMEYINCE INSAN KORKUO (: YILLAR ONCE AYNI HASTALIGI BABAMINDA YASADIGINI OGRENDIM CİĞERİME DİREN ATILDIKTAN SONRA YATISIM YAPILDI YAKLASI 9 GUN HASTANEDE YATTIM DURMADAN BALON SISIRIODUM YASAYANLAR BILIR O BALONU SISIRMEK İNANILMAZ Bİ EZİYET HERNEYSE 9 GUN SONUNDA TABURCU OLDUM COK SEVINMISTIM AMA DOKTOR TEKRAR EDEBILECEGINI BANA SOLEDI BU SÖZ ÖYLE Bİ SÖZ Kİ HASTANEDEN SONRAKI GUNLERIM TAM BI EZIYETTI HA ŞİMDİ OLCAK HA ŞİMDİ OLACAK KORKUSU İNSANI MAHVEDİO. İLK YATIŞIMDAN YAKLAŞIK 2 AY SONRA HASTALIK TEKRAR ETTİ BU SEFERKI ÇOK DAHA AGIRDI CİĞER HEM SONMUS HEMDE İÇ KANAMA OLMUSTU ASIL EZİYET SIMDI BASLIODU BENIM ICIN 2. KEZ OLDUGU ICIN AMELIYAT OLACAGIMI DUSUNUODUM KENDIMI BUNA HAZIRLAMISTIM ZATEN TOMOGRAFILER FALAN DERKEN AMELIYAT GUNUM KESINLESTI TABI AMELIYAT OLMAYI BEKLERKEN AMELIYATIN BI SORUN YUZUNDEN ERTELENISINI OGRENMEK DAHADA YIKIO INSANI OYLE BISEKI INSAN BI AN ONCE OLIM DE KURTILIM DİO NESE ILK AMELIYATIMI OLDUM BU AMELIYAT KAPALI AMELIYATTI VE BASARISIZ OLMUSTU O AN NASIL YIKILDIGIMI KIMSELERE ANLATAMAM BI ALLAH BILIO TABI BASARISIZ OLUNCA AİLE AKRABALAR HERKES UZULUODU ONLARIN UZULMESI BENI DAHADA UZUODU AMELIYAT GUNLERİ PZTESİ VE ÇARŞAMBA OLDUGU ICIN OSNRAKI HAFTAYI BEKLEMEK ZORUNDA KALDIM 2. AMELİYATI OLDUM ÇOK SUKURKI BU KEZ BASARILI OLDU BU SEFERDE IILESME DONEMI BEKLENDI BEN BAYA KALDIM HASTANEDE YAKLASIK 2 AY KADAR. KAFAMDA BUGUN CIKARIM YO YO YARIN CIKARIM DİODUM AMA BI TURLU CIKAMIODUM İNSANIN PSİKOLJISI ALLAK BULLAK OLUO YAAA ALLAH DUSMANIMIN BASINA VERMESIN NESE SIMDI IIYIM ALLAHA SUKUR SADECE DERIN NEFES ALDIGIMDA BATMALAR OLUO O KADAR. BENDEN PNOMOTORAKS GECIRENLERE TAVSIYE BASKA SELERLE UGRASMAKTA FAYDA VAR KENDINIZI DINLEMEYIN DINLEDIKCE DAHA DA PARANOYAKLASIOSUNUZ KORKU KORKU KORKU İNSANI MAHVEDIYOR. DEDİĞİM GİBİ SİMDİ İYİYİM FUTBOLADA BASLADIM (: TEKRARDAN GECIRENLERE GECMIS OLSUN

 257. hasan

  selam arkadaslar.ben de yaklasik 1 ay once sol tarafimdan yakalandim pnomotoraksa.burdaki arkadaslarin deneyimlerini okumak cok aydinlatici oldu.artik neyle mucadele ettigimi daha iyi biliyorum.sigarayi biraktim ve su anda iyi hissediyorum.sizlere bir sorum olacak.ozellikle tecrube sahibi arkadaslardan rica ediyorum.cevaplarlarsa cok sevinirim.benim icin cok onemli.acaba ucaga binmem mumkun mu? mumkunse ne kadar zaman sonra binebilirim? simdiden cok tesekkur ederim,herkese acil sifalar diliyorum.allah yardimcimiz olsun.

 258. ozan

  meraba arkdaşlar ben yaklaşık ıkı bucuk ay önce trafık kazası gecrdım ve akciğerlerım sağlı sollu ıkısı bırden patlamış korkunç bişiydı nefesım tamamen durmştu ve çok anı mudahaleyle yoğumbakımda ıkı tane tup..sağ taraftakı kaçak kesıldı ve ıyleştı ama sol taraf ıyleşemedııği için kesın çözum amelıyat dedıler sırtımdan kesmişler bnmde sol tarafım amelıyatlı sağ tarafım tuple iyleştı fakat yorumları okuduktan sonra korkmaya başladım sağ taraf sönermı acaba dıee..kabuz gıbı bı kazaydı bnm için:(allah herkese şifa versin inş hiçbirimıze bişi olmaz gene

 259. emre

  bendede var şikayetler ama 50 kere ciğer filmi çektiler ? bu vücut öyle tasarlanmışki yaradan tarafından doktorlar afallıyo çoğu zaman hastalıkların çoğu aynı belirtilerle ortaya çıkıyo

 260. saffet

  Ben de bu hastalıktan çekmiş biriyim. İlk ağrı ve sıkışmayı kalp krizi şüphesiyle yaşamıştım. 2. gün tüp takıldı lokal anestezi ile takmada ilk anda nefes alamıyorsunuz ve çok ağrı oluyor. Ama insan bir süre sonra herşeye alışıyor artık acılar da etkilemiyor. Balon şişirmekten bademcikleriniz şişiyor, yakınlarınız ‘Aaa aferin balonu nasıl şişirdin nasıl patlattın” diye size tezahurat yaparlar. (Ben bunu yaşadığımda 37 yaşındaydım) Bir hafta sonra iyileşmiş olarak çıktım, fakat kontrole gittiğimde tam bir iyileşme olmadığı ameliyat gerektiği söylendi son karar olarak 15 gün dinlenmem önerildi ben de yazlıkta bir güzel dinlendim ve ilk vartayı atlattım. Aradan 2 sene geçti ben denizde 2/3 metreye dalmaya falan başladım. Denizde gene ağrıyı hisstetim ve tekrarladığını anladım. İstabul’a döndüm ve hemen tomografi çekildi bu kez yırtık çok büyüktü, acil ameliyat dediler ve gecesinde 19 Ağustos depremi oldu. Güç bela bir yatak buldular ve ameliyat oldum. Ameliyat tüpe göre daha kolay birşey hissetmiyorsunuz ama uyanırken korukunç bir göğüs ağrısı çekiyorsunuz. Bu daha sonra memenizin üzerinde aylarca geçmeyecek bir ağrıya dönüşüyor. Hiç beklemediğiniz bir anda da tekrar karşınıza çıkıyor 2/3 sene içerisinde. Ben ameliyata biraz da hortum canlı canlı takılmasın diye razı olmuştum ama ayıldığımda bir de baktım ki gene göğsümde hortum var. Ama hortum lokal anestezi ile çıkarılmıyor. Cart diye çekiyorlar fazla da birşey hissetmiyorsunuz aslında. Ağır kaldırmamak itmemek kendini fazla zorlamamak gerekiyor. Ben daha sonra bel fıtığı ameliyatı, böbrek taşı düşürme gibi birsürü birşey geçirdim. Önceleri iğnenin ucunu görüp fena olan ben daha sonraları iğne yapılışnı bile seyreder oldum. O kadar sıradan oluyorki artık bazı şeyler. Bu hastalıktan korkmadan ameliyat olup kesin olarak kurtulmak gerek.

 261. merve kemal

  merhaba arkadaslar gectigimiz 2008/ şubat ayında erkek arkadaşım sırt agrısı sebebi ile çapa tıp fakültesine kaldırıldı ve hemen sol tarafına tüp takıldı o zamana kadar totatl pinömotoraks nedir bilmezdik bile yaklasık 2 gün tüple kaldıktan sonra kapalı ameliyat gecirdi.ve 8 gün hastanede yattı hastaneden cıktıktan sonra ameliyatlı yerinin 3 ay kadar hep uyusuk oldugunu söyledi. daha ilk ameliyatın acısını atlatamadan 5 ay sonra sag tarafı nüksetti yine aynı sekilde kapalı ameliyat gecirdi 6 gün hastanede yattı kendisi daha önce cok nadir sigara içen biriydi ve doktor hiç içmemesini söyledi ama psikolojik olarak cok kafaya taktı niye ben daha cok gencim diye kendisini yarımmıs gibi hissettigi cok zaman oldu. ona hep moral vermeye calıstım ne yaptıysam dinletemedim ve kendisi barda calısan bi insan işten cıkmasını baska bi iş bulmasını söylüyorum ama anlamıyo.ve arada birde olsa hala sigara içiyo bazende içki.bu arada ikinci ameliyatlı yerinin uyusuklugu henüz 1,5ay önce gecti acaba aranızda uyusukluk yasayan varmı?bide sigarayı ona nasıl bıraktırırım nolur yardım edin beni hiç dinlemiyo ama hepte agrım var diyo nefes alırken batıyo diyo ben ölücem biliyorum diyo.cok arastırdım bu hastalıgı cok illet bişey Allah kimseye göstermesin.artık kurtulmak istiyoruz biz bundan her defasında doktorların yanında alıyoruz solugu agrı sikayetiyle bi kac defa gittik film cekildi korkulcak bişey yok dedi cok dikkatli ol sigara içme kilo al diyor hep doktorlar.bu arada erkek arkadasım 58 kilo cok zayıf malesef yiyo ama kilo alamıyo. biliyorumki bana bu konuda yardım eden biri mutlaka cıkıcaktır.Allah tüm hastalara acil şifalar versin

 262. Emrah

  Merve sigarayı bıraktırmayı başarmaya çalış bence 1,5 yıl önce bende bu hastalığı geçirdim sonra korkudan sigarayı bıraktım ameliyat olmadım tüp takmışlardı.Bence benim hastalığımın şu ana kadar tekrar etmemesinin en büyük sebebi sigarayla kesin olarak vedalaşmam,sen erkek arkadaşım yarım gibi hissediyor demişsinya bence bu yazdıklarımı ona okut şuan kendimi eskisinden çok daha güçlü hissediyorum hayatımda hiçbir şeyi kısıtlamadım düzenli spor yapıyorum ve kuvvetli yemek yiyorum bide Allah’a şükretmeyi unutmamak lazım burdakileri hiç görmesemde çok seviyorum hepsiyle aynı kaderi paylaştığım için sanırım herkes kendine iyi baksın no cigarette:))

 263. elif

  arkadaşlar merhaba, kız kardeşim betül hastanede yatıyor, bu ikinci günü daha ne kadar orda kalır bilmiyorum, ben yanına gidemiyorum çünkü hastayım, moralim bozuk bi taraftan okuduklarım yüzünden tekrarlama durumu canımı sıktı ama bi taraftanda biraz rahatladım bi benim kardeşim diil bunu yaşayan. Herkese çok teşekkür ederim. Bu gece bana arkadaş oldunuz. Hasta olmak mı hasta yakını olmak mı daha zor bilmiyorum. Allah dermansız dert verip asi etmesin. Hepimizi iyilerle karşılaştırsın. Yaşayanlara acil şifa versin, yaşamayanlara yaşatmasın. Tekrar tekrar teşekkürler. Dualar müşterek dua edelim Allah tekrarını göstermesin.

 264. harun

  selam arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun siteye fazla takılamıyorum askerde olduğum için merve geçmiş olsun kardeşim bak ben bu hastalığı 2 defa geçirdim ve 2 incide ameliyat oldum ve aradan 1.5 sene geçmesine ragmen hâlâ sağ tarafımı hiç bi şekilde hissetmiyorum bu durum benimde çoook moralimi bozuyo tekrar geçmiş olsun…

 265. eyüp arslan

  bir yılı geçti ameliyat olalı…şu an askerdeyim her hafta 10 kilometre koşuyorum,hiçte problemim yok..askerlik başında muayeneye gittim,doktor ciğerimin çok sağlıklı olduğunu ve ameliyatı yapan doktorun çok profesyonelce yapmış olduğunu söyledi…teşekkürler okmydanı eğitim ve araştırma hastanesi personeli ve teşekürler sayın hocam VOLKAN ERDOĞDU…..

 266. ahmet

  arkadaşlar bende bu hastalığı geçirdim ve uçağa binmem lazım bunun bi sakıncası varmı acaba cvp verirseniz sevinirimm

 267. harun

  umarım herkez iyidir şafak 15 ;))

 268. emre

  merhaba arkadaslar ! henüz daha yeni kesfettim bu blog u cidden emegi gecen herkese tskler öncelikle … bnmde hikayem cok komiktir doğum günümde basladı=) 4 Nisan 2009 cmt si günü arkadaslarımla dogum günümü kutlamaya cıktık o aksam içki sigara olmadıgı kadar cok tükettim .. bunun öncesinde yaklasık 2 ay nefes darlıgı ve afedersiniz balgam sökememe gibi sorunlarım vardı.. Bende aynı zamanda panik atakta oldugundan arkadaslarım buna yoruyorlardı nefes darlıgını cünkü cidden bazen pireyi deve yapan cinstenim =) giderim giderim derken doktora ( ailemde saolsun babam korkar doktordan ) hep erteledim derken 6 nisan günü(DOĞUM GÜNÜMDE) okuluma gitmeye hazırlanmak için (bu arada 20 yasındaym üniv öğrencisiyim ) duş a girip saclarımı sampuanlarken hızlı hızlı sanki sağ sırtıma biri bıcak saplamıs ve cevirio seklinde bir agrı duydum bastan ses etmedim siddetli agrımasına ragmen üşütmüşümdür diye hafta sonu ancak gecmedi ve daha da siddetlenmeye basladı anneme seslenemedim o denle agrıodu .. neyse o agrıya dayanamayıp aglamaya basladım tabi derken anneme söledim annem halimi görünce ki o sırada agrıdan kıvranıyorum yerden yere atıorum kendimi dayanamayıp az evvel evden işe cıkıp giden babamı arayarak eve gelip beni hastaneye götürmesini sagladı !! Bu esnadada babam bana höytt hafta sonu naptın bu kadar al işte cıktı acısı ” seklinde her zamanki gibi söylenmeye basladı.. Neyse biz gittik doktora ekg akciğer filmi derken bana iğne vurdular agrı kesici ekg ye baktı doktor bsy yok akciğer filmi cıktı sag akciğerin üst kısmında kemikimsi bi yapı görüldü aynen kemiğe benziodu filmde hatta bende dogustan mı acaba filan die sorular sıkıstırdım araya derken doktor bu arada bronsit oldugumu söyledi ama kafasına takıldı o görüntü ve benden tomografi istedi ve bronsit için ilaç verdi ben ohh neyseki filan derken sonraları bronsit bu kadar agrı yapar mı seklinde düşünmeye basladım ama ilginctir agrı kesiciyi yedikten 3 gün sonraya kadar herhangi bir agrı duymadım .. Neyse ben üç gün bir güzel okuluma gittim gezdim yedim ama sigara içmedim doktor 1 hafta içme dedi allahtan ki !!!!!!! En sonunda babamıda ikna edip ( kafama taktım ya rahatlayamadım ) gittim annemle perşembe günü nişantasına tomografi cektirmeye .. bu sırada sırtımın agrıdıgını yolda arabada giderken geri koltuga vurunca hisediodum .. gittik tomografi cekildi acelee verdiler istedim tomografiyi ama cekerken ordaki bayan bana söle bi baktı .. eyw dedim nanayı yedik kötü bsy var =( kadıncagızı epey zorladım hatta dilimde tüy bitti ama ne oldugunu söylemeye ikna edemedim sadece kanser filan deil diye bildi o da haklı doktor değilim haddimi asarım dedi peki dedim neyse 1 saate doktor raporu cıktı aldım pnömotoraks dioo anaaa o ne dedim =) 7 cm yırtık dio akciğerde neyse ben cok önemsemedim herhalde ilaç alırım geçer vs diorum kendi kendime tekrar kendi doktorumun yanına geldimm gösterdimm evet akciğer zarın yırtılmıs şimdi hastaneye gidiceksin sana tüp takıcaklar ciğerlerinde olan havayı alacaklar ve iyi olacaksın dedi ben nası yani filan derken kötü bsy değil dedi mrk etme ii peki dedimm ne olur ne olmaz die eve gelince kıyafet bsyler aldım yanıma ama ihtimal vermiodum hastanede kalacagıma =) neyse gittik hastaneye allah razı olsun onlardan cok ilgilendiler bastan kıllı etselerde acildeki bayan bana senin yürümemen bile lazım filan dedi allahtan gidipte on saat tomografi filan cektirmedim bi daha direk verdim hepsini dedi sana diren takılması lazım havayı alıcaz olmazsa ameliyat olacaksın dedi olmazsam dedim ölürsün dedi .. bunu duyunca bir tırstımm sakır sakrı ağlıorum bütün doktorlar geldi basıma ağlama erkek adamsın vs vs klasik türk erkek hikayeleri =) derken ben kabul ettim kendimi toparlayıp bu sırada tansiyon hastası olan annemle babamı düşünüorum bana bsy olursa naparlar suan nasıllar die cünkü ikiside cok saskın ve korku içindelerdi annemde benden 2 ay önce bronslarının sigaradan tamamen dolması sebebiyle hastanede yatmıs ve sigarayı bırakmıstı tabi o ana kadar camdan izliodum doktor hazırlık yaparken neyse doktor kafamı sola cevirttirdi iğneyi yaptıı soktukca acıyı daha cok hissettim ama cokta deil hani biraz acıdı sonra uyustu orası hiçbsy hissetmiodum kesip bictiler delik actılar derken hortumun girmesine sıra geldi doktor düzgün dur oynama sakın dedi peki dedim ama ne olacagı konusunda hiç bir fikrim yoktu ! yavas yavas hortumu sokmaya basladı akciere yaklasıp zorladıkca daha cok acıodu ben sacımı basımı yırtıodum o zaman saclarım biraz daha uzundu derken tamamen girince hortum böle içim bi tuhfa oldu bayılır gibi ama bayılmadım iki sn de toparladım ama acı vardı ve korkuodum deli gibi o ana kadar elimin ucu bile kesilmemeiş el bebek gül bebek tek ve sımarık bir cocuk( artık değil ! 🙂 olarak büyütlmüştüm neyse beni odaya cıkardılar filan akciğer filmi cekildi boru düzgün takılmıstı bana kesinlikle boruyu bi yere takıp cıkarma tekrar aynı operasyonu olursun dedi bende tabi gözümü dört actım kaçar mı =) neyse bi müddet agrı cektim ilaç aldım babamın agrın varmı agrın varmı die sürekli sorularıyla gecti ilk 3 – 4 saat sonra babamla annem eve döndü ben yalnız kaldım anaaaaaa ne kadar caresizdim allah a bi yandan dua ederken bi yandan sükrediodum bu durum 1 gün sürdü ertesi gün bi abiyle tanıstım 35 yasında o da pnömotoraks .. biz kantine cıkıoruz elimizde borular yemek yiyoruz ama bir de yapılmaması gereken daha dorusu cok acı veren gülme eglemini gerçcekleştirioduk =) bi yandan espri yapıp gülüorum 1 dk sonra acıdan aglıoduk =))) sonra hastane ormanın içindeydi daha dorusu yeşilliği bldu agaclar böcekler cicekler vs =) sabah kalkıoduk babam arkamda ben önde babamın elinde su öksürük egzersizleri ve yürüyüş yapıoduk hastanedeyken deli gibi yedim 5 kilo aldım ama hala zayıfım oldukça .. neyse o idmanlar işe yaradı bnm direni 2-3 günde cıkardılar bir gün gözlem altında tutular ertesi gün cıkmayı umarken yine hava dolmaya basladıgı tespit edildi doktor yatakta kalıp devamlı oksijen almamı söyledi dediğini yaptım 2-3 günde bu arada 2 kitap bitirdim =) neyse o gün tuvalet ihtiyaclarım hariç hiç dısarı cıkmadımm sabah oldu doktor benden akciğer grafisi yanılmıosam :S istedi cektirdim hemen verdim naptın sen kendine dedi tuhaf bi ses tonuyla nası yani dedim cok mu kötü ölecek miyim yine ne oldu derken dur dur dedi telaş yapma gayet güzel ve iyi görünüo gecmiş dedi ben oley oleyyy işte sizin sayenizde filan derken ertesi gün cıkmanın hayalini kurdum .. ertesi günde akciğer grafisi cektirdim ama bu seferki saglam cıktııı cok mutlu oldum evime geldim köpeğimi sevdimmm arklarımla konustum bu arada hastanedeyken en yakın arklarımdan ikisi ziyarete geldiler neys ebunlar giderken bi kötü oldum kimse görmesin diye agladıgımı gizli gizli agladım arkalarından uzun süre .. bu süre zarfında babam arabada uyudu işe gitmedi adamcagız cok eziyet cekti dedim kavga edioruz tartısıyoruz ama baba olmak bu olmalı !! annemde beklerdi gerçi ama o da hastaneden yeni cıkmıstı .. neyse ben bir hafta sonra kontrole gittim tomografi cektirip gayet güzel cıktı herhangi bir sorunun olursa gel bu sefer ameliyatı düşünürüz dedi doktor senin için .. tsk ettim tüm doktor ve calısanlara ve cıktım .. 2 ay 15 güne yakındır herhangi bir sorunum yok tabi agrılar dısında !! yırtılan yer bazen agrıo 5 dk nefes aldıkca agrıo ama gecioo doktor demişti zaten ama ben yinede kontrole gidicem bu sırada sigarayı bırakmıstım ne güzel tek tük içiorum hala bu yazdıklarınızı okudukça kesinlikle bırakıcam karar vermedim .. herkese Allah şifa ve sabır versin buna ihtiyacımız olacak gibi :.. umarım bir daha tekrarlamaz ama tekrarlasa bile daha olgun yaklasıcam bu sefer ..

 269. Emrah

  Geçmiş olsun kardeşim bildiğin gibi zor zahmetli bir hastalık tekrarladımı aman şölemi bölemi diyerek kendini üzme kader deyip geçmeyi öğrenmemiz lazım 01.11.2007 de tüple tedavi olmuştum şuan için tekrar etmedi.halı saha maçıda yaptım vucut geliştirme sporuda yaptım yüzdümde kendini kısıtlama hayat devam ediyor görülmek üzere:)

 270. emre

  bnm sanırım yine tekrar etti iki gündür nefes darlıgım var ama bugün calıstıgım iş yerinin doktoruna kontrol oldum sırtımı dinledi filan gayet iyisin dedi ama ufak yırtıklar belli olmuomus ya öle cuma işte kontrole gidicem inş bsy cıkmaz :S

 271. emre

  arkadaslar esneyememe gibi probleminiz var mı ? ya ben eskisi gibi esniyemiorum tam böle =)

 272. osman

  bende aynı hastalığı yaşadım of çok kötüydü 19 gün tüple birlikte yaşadım:)hastanenin tüm koridorlarını gezmişimdirr kesin. tekrarlamasından korkuyorumm aynı şeyleri bidaha yaşamak çok zorr olsa gerek.

 273. yalçın

  slm kader arkadaşları ben sizlerin yeni katılan elamanıyım. uzunyol tır şoförüyüm 05/08/2009 yoldan geldim evime aileme kavuşmam için 1 kaç dakika yeterdi ama göğsümde ani bir agrı başladı ve ben üşütmedir dedim ama ağrılar dayanılacak şekilde değil hastaneye acilden giriş yapıldı filim cekilmesi ile sol tarafımdan tüp takıldı ve hastaneye yatışım yapıldı tam 4 gün boyunca ağrı kkesiciler devamında ameliyat oldum 17/08/2009 tarihinde taburcu oldum çok mutluyum günlük 3 paket sigara içerken şimdi kokusundan nefret eder oldum herkese ALLAH aci şifalar versin saygılar

 274. yasemin

  Merhabalar bende 20 gün önce pnömotoraks geçirdim 1 gece oksijen tedavisi gördüm taburcu oldum sigara kullanıyordum ama bıraktım ve korkuyorum tekrarlancak diye sol göğsüm ağrıyor iyice panorayak oldum bu hastalığın tekrarlanma riski ne kadar arkadaşlar.

 275. kaptan orkun

  merhabalar arkadaslar :)bende üniversite son sınıfta okurken primer spon pnöm geçirmiştim.ikincisini is e2 sene sonra geçirdim.ilkini tüp drenajla atlattık,ikincisinde akciğerin %15-20 lik bi kısmı söndüğü için sadece oksijen tedavisiyle iyileştik.ama pnömotoraks sayısı arttıkca gecirme ihtimalide arttığı için 3. sününde %90 yolda olduğunu biliyorum ..en azından istatistikler böyle 🙂 inşallh olmaz diyelm ama. oluyo işte. sigarayı bırakalı birbucuk sene oldu bu arada..herkese gecmiş olsun..rekküren spontan pnömotoraksız günler:D:D

 276. gökhan özer

  Arkadaslar oncelıkle hepınıze gecmıs olsun tabıkı banada:

  Benım hastalıgım gecen sene meydana cıktı bır pazar gunu yataktan kalktıgım sırada bırden gogsume gıren agrı benı cok kotu yataga dusurdu.gun boyunca yataktan kalkmadım sonra kartalda ssk acıle gıttım orada bısey demedıler sonra ertesı gun ozel hastanade pnömotoraks oldugunu soyledıler.benı hemen maltepede bulunan gogus hastanesıne sevk ettıler.hayatım boyunca ben boyle hastane gormedım tamamen soguk ve ınsanlara karsı ılgısız kımseyede tercıh ettırmıyorum bu hastaneyı.sol tarafıma takılacak tup ıcın tam amelıyat onunde bır saaten fazla bekledım.en sonunda benı pansuman odasına aldılar.(bunları anlatıyorum ama gercekler ortada herkes bılsın dıye.)inanın burada benı canlı canlı kestıler bagırmamı duyan abım odaya zorla gırdı ve yataga goturduler.4 gun hastanede kaldım ve taburcu oldum ama maltepe psıkolojısınden altı ayda zor attım ustumden.
  gecen ay sabah ıse gıderken yolda omuza ve gogsume gıren agrıdan dolayı gozumu kartalda bulunan ssk hastanesınde actım.fılm cektıler ve gene pnömotoraks oldugunu ve tekrarladıgını soyledıler.ınanmazsınız acılde cok kotu oldum ve tekrardan o acıları cekmek ıstemedıgımı bır anda aklıma getırdım.sonra acıle gelen doktor benı hemen amelıyat edıcegını ve bu hastalıgın tekrarlamayacını soyledı.bende doktora maltepede cektıgım acıları anlattım tır tır tıtreyerek.ve amelıyatı kabul etmeyecegımı ve ozel hastaneye gıdecegımı soyledım doktorda bana soyle dedı bana guven elımden gelenı yapacagını soyledı ve benı ıkna ettı.
  sonra benı amelıyathaneye goturduler.bu arada ben sedyede tır tır tıtrıyordum.herkes benım uyusturucu bagımlısı bırı oldugumu ve krız gecırdıgımı zannedıyordu.ama oyle degıldı.cunku tup takılırken gercekten cok acı cekılıyor.bunu bılen cok ıyı anlar.
  sonra aneztesi uzmanı bır bayan doktor bana bır ılac verdı.o ılacta nasıl bırseyse tup takıldıgını gercekten anlamadım.bır ara doktor ıle goz goze geldıgımde doktora tup ne zaman takıcagımı soyledım ve tupu taktıgını ve benı odaya gotureceklerını soyledı.
  hemen bır hafta ıcınde amelıyat oldum basarılı bır sekılde.moral olarak cok ıyıdım.cunku doktorum amelıyat sonrası bır daha bu hastalıgımı sol tarafımdan gecırmeyecegımı soyledı.sol kolumun altından yaklasık 15 ıle 20 cm arası estetık dıkıslerım var.bu arada tup cıkarırkende hıc agrı cekmedım.simdi iyiyim allaha sukurler olsun.ama tabıkı hastalıgın psıkolojısını henuz ustumden atmıs degılım onun ıcınde Psikiyatrist’e gıttım verdıgı ılacları sımdı kullanıyorum.
  sıze tavsıyem arkadaslar:
  eger bu hastalıga ıkıncı kez yakalandıysanız amelıyat gercekten tam cozum.cok zorlu bır amelıyat degıl gercekten bısey hıssetmedım agrılarım oldu sadece ıkı gun.kafanızdan sılın atın kurtulmak ıcın dusunmemek gerekıyor.doktorumu herkese tavsıye edıyorum.kartal yavuz selım hastanesı gogus cerrahı op.doktor hakan yılmaz cok ıyı ve basarılı bır cerrah 15 gun bana cok ıyı baktı ne desem yaptı.
  herkese tekrardan gecmıs olsun.

 277. gökhan özer

  Bu arada arkadaslar bunu soylemeyı unuttum:
  Bende basta amelıyat dusunmuyordum kesınlıkle olmayacaktım ama doktorumun soyledıgı bır lafa bıcak altına yattım soyledıgı bu soz soyle dedı sızınle paylasıyorum sızınle:

  -Bu hastalık senı ne zaman ve nerede yakalar onu sana soyleyemem.gogus agrısı dıye hastaneye gıdersın baska teshis koyarlar onuda bılemem.ama sana son sozum eger amelıyat olmazsan sana bu hastalıkta 3 kez sans vermıyorum dedı.

 278. emrah

  01.11.2007 de geçirdiğim bu hastalığı tüp ile tedavi olarak atllatmayı başardım.Bugün 10.11.2009 ve hala tekrar etmedi bu arada askeri okulda 3000 m koşuda pist rekoru kırdım bunu övünmek için değil sadece bu hastalığı geçiren diğer arkadaşlarım bilsin diye söyledim hepimiz sıradan insanlarız kimseden farkımız yok sağlıklıyız ve çok iyiyiz bu hastalık çok korkulacak bir sorun değil önce buna inanın.

 279. enver gümüştaş

  arkadaşlar bende ikınci kez pnoömotoraks geçirdim ilkinde tüp tedavisi olmuştum ikincisinde ameliyat oldum ikiside aynı tarafta sol akcigerimden çok çektim yani.tekrarlamasından korkuyorum bide askerim iyimi

 280. An itibariyle 2.pnömotoraks olayı başımdan geçti ameliyat olalı tam bir ay oldu. Halen ağrılar var ne yapalım çekeceğimiz varmış pnömotoraks bi hayat felsefedir 😀

 281. geçmiş olsun bende aynen senin yaşadıklarını yaşadım o hortumun göğüs kafesinden içeri girmesi bir eziyet ne yatabiliyorsun ne eğilebiliyorsun horcum içeriden batıyor bunu yaşayan anlar valla..

 282. Fatih
  2007 yılında yapmış olduğum uzakdoğu sporu sebebiyle iki kez bu hastalığı geçirdim ve sonunda açık ameliyat oldum. Doktorlarım eskisinden sağlam oldğumu tek bir şartla tekrarlamayacağımı söylediler, sigara içme ve içilen ortamda durma. Zaten sporcu olduğumdan kullanmıyorudum ve üstüne kapalı alanlarda sigara içme yasağı gelince rahatladım ve şuan allaha çok şükür iyiyim ve bu hastalığı geçirenler ASKERLİKTEN MUAF oluyorlar.

 283. Bende 3 defa spontane pnomotoraks gecirdim 1 sene araliklarla hatta suan hastanedeyim 3.sunun agrilarini cekiyorum benim sag taraftan oldu 2.sinde vats yontemiyle ameliyat oldum ama 11 ay sonra yani suan tekrar ameliyat oldugum taraf sondu sigara icmeye devam.etmistim ama 2 ay once sigarayi biraktim tekrar sondu yani soylicegim o ki ameliyatta cozum degil simdi doktorlarin vericegi karari bekliyorum hepinize gecmis olsun..

 284. Belki okuyan okur diye gelismeleri yaziyim dedim usttede yazdigimin devamini getiriyorum o kadar sanssiz bi insanimki birazdan anlicaksiniz bugun film cekildi doktor geldi oksur dedi oksurduk ettik cikariyoruz direni dedi ve nihayetinde cikardik, cikardik cikarmasina ama ben hissettim kim olaa hisseder iyilesmedi tekrar agrilar var doktor film cektir dedi 15 dkka sonra film cektirdik oksijen taktilar 1 saat sonra o doktor geldi ve tekrar diren takicaz dedi ve boyle bir diren takis yok arkadas acimicak dedigi halde kendimden geciyodum nerdeyse yatagi yumrukladim suan direnli bir sekilde bekliyorum bakalim olaylar nasil gelisicek ne sekilde atlaticaz bu hastaligi yanliz.anlamadigim bisey var kapali ameliyatin nasil olduginu biliyorum acik ameliyatta kimi 30 cm hilal biciminde yardilar kimi 10 cm yardilar kimi 5 cm yardilar demis bu acik ameliyat nasil.oluyor acaba neyse zaten en son yazi 2009da yazilmis cevap gelicegini pek sanmiyorum gelismeleri yazicam..

 285. Ali usta geçmiş olsun ve tabi ki diğer bu hastalığı geçirmiş arkadaşlarımızada geçmiş olsun diyorum.Bende bu hastalığı geçirdim ve hayatım boyunca hiç bi zaman sigara içmedim.
  19 yaşındayım ve sol akciğerimden iki defa diren takıldı ve ilk direnimde 1 hafta ikinci direnimde ise iki hafta hastanede kaldım.Bu arada ilk akciğer çökmesinden sonra ikinci akciğer çökmesi 5 ay sonra oldu.Çok kötü bi hastalık ben 2 gün boyunca bi tane sönük ciğerle yaşadım doktorum bana nasıl ölmediğimi sormuştu normalde ölmem gerektiğini hatta yolda giderken düşüp bayılmam gerektiğini söylemişti.İlk gün hastaneye gitmemiştim ikinci gün biraz geçmişti diye işe gittim
  yarım gün çalıştım hafif ağrım yine vardı geçmedi diye gittim
  şonuç akciğerim sönmüştü.Hastanede kaldığım sürede devamlı yürüdüm o dev diren tüpüyle yürürkende öksürdüm devamlı şiddetli şekilde bunun nedeni akciğerde ki kaçağı atmak için ve tabi kide balon şişirdim ki akciğerim toparlansın güçlensin diye.
  Uzun oldu ama başımdan geçen bir olay gerçekten çok kötü bi hastalık Allah kimseye böyle bi hastalık vermesin .Bu arada açık ameliyat oldum tabi ki 10 cm kadar bi yara izi kaldı sol tarafımda.

 286. Mrb arkadaşlar endişe edilebilecek bir durım yok ben 5 kez geçirdim 2 sağ 3 sol 3 solda doktor dediki ameliyat olman gerekıyor iyikide amiliyat olmuşum diyorum 5 yıl oldu ameliyet olalili siğara kulanmaya başladin yakin süre zarfinda pek okadarda sıkıntı yok şimdilik 🙂

 287. Merhaba bugün böbrek bağışçısı olmaya hazır olduğunuzu biliyorsanız (tüm seyahat masraflarıyla birlikte 450.000 $ ödeme yaparsınız), acilen böbrek bağışımıza sadece 13 kişinin ihtiyacı olduğu için böbreğimi acilen hastanemize satarsınız.
  SADECE sağlıklı% 100 kişi sığar.
  Talebinizi: carolbobrekhastanesi@gmail.com adresine yazın hemen derhal sizinle iletişime geçeceksiniz
  Not: ameliyat için seyahat etmeye hazır olmalısınız ve yalnızca sağlıklı kişiler

  Dr Robson.

 1. 1 ustanun işine karişilmaz! » ustanun işine karişilmaz: “kendini pnömotoraks hissedenlerin bilogu”

  […] itibariyle yüz otuz yorum var pnömotoraks usta başlıklı yazıda. İlk yorumlar bana gelen geçmiş olsun dilekleri ise de sonrakilerin tamamı […]

 2. 2 ustanun işine karişilmaz! » Blog Archive » Ajax Comment Pager

  […] çok yorum almış olan Pnömotoraks Usta yazısında yorumları 6 sayfaya bölüyor gibi görünüyorsa da öyle bir şey olduğu yok. […]
Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: